Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 17

Cosmin
Admin
Subiect Autor

Re: 2005 Seat Altea Lluvia Blue

06 Iun 2014, 14:47

Nu fac nici o modificare zilele astea. Nu prea am chef (as avea de instalat alarma - sirena si senzorii de supraveghere interioara - insa mi-e lene).

Vorbeam de sambata viitoare, cand ma duc la Bucuresti, cica e un "pool-party" pe acolo. SI oleaca de muzichie si ceva haleala. Mi s-a zis sa imi iau si chilotii de baie, da' sper sa uit. Asa o sa am motiv sa sar in apa in costumul in care m-am nascut. :yah

Bine ca ai rezolvat-o, Mihai. Spor!
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Cosmin
Admin
Subiect Autor

05 Iul 2014, 09:16

Intre timp am mai facut ceva kilometri. Nimic interesant.
Inca nu am avut timp sa schimb cureaua de distributie. Conform documentatiei oficiale, nu exista termen limita de schimb (nici ani, nici kilometri parcursi). Se schimba in urma examinarii vizuale la inspectia de service, insa am verificat-o si e ok.

Media de consum pe ultimii 1000 de km e 5.9, 90% extraurban. Nu am facut poze, insa am prins un range interesant: 900 km

Imagine

Drumurile perfecte ale patriei noastre (undeva intre Pitesti - Dragasani. NU stiu sa spun exact, nomansland, oricum)

Imagine

Si noul meu motor :D

ImaginexImagine

Reintregirea familiei :D

Imagine
Imagine

TIBI

05 Iul 2014, 09:33

Motor mai nou ca al tau? :tongue
2.0tfsi?
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Cosmin
Admin
Subiect Autor

05 Iul 2014, 09:57

:D Glumeam, Tibi!

E un diesel de LT35 pe care l-am reconditionat la atelier.

O sa vina si un 2.0 TFSI, sunt 60 % sigur (momentan) :)
Imagine

Nitrosoxide

14 Aug 2014, 23:55

Frumoasa masina, interesanta culoarea.
Seat Leon Top Sport 1.8T 20v 2004

Cosmin
Admin
Subiect Autor

15 Aug 2014, 10:20

Mersi.

Acum ca ai scris pe jumate din topicurile de prezentare " Frumoasa masina, frumoasa culoare, frumos proiect etc" poti sa pui linistit un anunt, ca ai adunat peste 50 de posturi. Da' trece un numar de telefon sau o adresa de mail, nu ne mai da atata bataie de cap...
Imagine

Cosmin
Admin
Subiect Autor

09 Dec 2014, 16:54

De ceva vreme am tot adunat diverse piese gasite la preturi de nimic, in ideea ca odata le voi monta pe masina. La fel s-a intamplat si cu piesele pt. RSE (Rear Seat Entertainment).

Pachetul respectiv a fost disponibil pe Altea 5P incepand cu 2007 si costa in jur de 400 de euro.

Imagine

Piese necesare:

- rama fixare ansamblu RSE. Rama nu se mai gaseste ca si reper separat din 2010, vine doar impreuna cu tot plafonul interior. EU am avut norocul sa o iau la pachet cu tot sistemul.

ImaginexImagine

- ansamblu RSE, cu spatii de depozitare, monitor TFT si cablaj. Daca sunteti norocosi ca mine si aveti prieteni care sa vi le bage sub nas, atunci le puteti lua la un pret ok. Daca nu, cum va e norocu' :D Oricum, la dealer sunt extrem de scumpe.

ImaginexImagine

- plafon interior cu decupaj pt. rama fixare.

E foarte scump si cum ziceam mai sus, vine cu tot cu rama. Eu am luat de la dezmembrari un plafon si l-am decupat singur. " La ochi", ca nu prea sunt prieten cu ruleta. Partea proasta e ca plafonul a venit gata murdar, insa la momentul ala nu imi faceam mari probleme cu chstia asta. Planul era sa in folosesc pe cel din dezmebrari drept cobai, sa vad daca sunt in stare sa efectuez decupajul. Ulterior aveam de gand sa tai plafonul meu, care e in perfecta stare. Dupa ce am vazut cat de complicat e sa faci decupajul, am hotarat ca nu mai mai apuc si a doua oara de bricolat si mai bine curat plafonul luat din dezmembrari. Partea proasta e ca are o mica ciupitura careia nu am ce sa ii fac. Decat sa imbrac tot plafonul in alcantara. Neagra :D

Problema la plafonul standard e ca rama de fixare are o portiune mai lata intre oglinda interioara si sistemul RSE. Si portiunea aia ramanea libera, neacoperita de material textil. Asa ca a trebuit si aia bricolata. Am taiat suportul in care se fixa ornamentul oglinzii interioare si l-am fixat pe plafon, apoi, din aproape in aproape, am modificat rama RSE ca sa se potriveasca perfect.

Diverse etape in procesul de fixare a unitatiii RSE:

Plafonul standard (fata / spate):
ImaginexImaginexImagine

Plafonul standard decupat si cu sistemul fixat pt. proba:
ImaginexImaginexImagine

Ulterior a trebuit modificat distantierul de polistiren si marcate locurile de fixare a ramei in traversa din plafon:

ImaginexImaginexImagine

- unitate multimedia externa (dvd player sau orice aparat care poate reda fisiere video si are conexiuni RCA)

Eu am folosit un player obisnuit, are si slot USB, telecomanda. Nu luati in considerare bucatile alea de spuma de pe caracsa, urmeaza sa fie curatat. L-am fixat sub scaunul soferului si am folosit sistemul de prindere al unitatii bluetooth. Exista perforatiile in tunelul median si pe partea soferului (caroseria e standard si pt. LHD si RHD).

Imagine

- conector RCA. Se poate folosi conectorul OEM (e in jur de 50 de lei) sau se poate face unul de la zero. Eu l-am ales pe cel OEM. Conectorul AUX IN nu l-am fixat in spatele consolei, langa priza 12V, pentru ca erau la vedere cablurile RCA. Pe langa faptul ca erau inestetice, exista si riscul ca fiica-mea sa calce pe ele. Asa ca le-am fixat sub scaunul soferului, langa unitatea externa.

- casti wireless IR. Asta ca sunetul de la sursa externa sa nu se auda in difuzoarele masinii. Inca nu le am. Asa ca Dear Santa, :roll:

Imagine

- cablaje, sigurante, conectori etc. Se folosete cablaj ecranat, pt. a evita parazitarea semnalului video. Eu nu am mai facut conexiunile si pt. sistemul de sunet al masinii, pt. ca vreau sa iau castile wireless.

Rezultatul arata asa. Like factory fitted :D

ImaginexImaginexImaginexImagine

Multumesc lui Stefan ca a fost pe faza, lui Mihai ca l-am stresat cu intrebari despre casti si mie, ca m-am spetit cu munca. Am invatat ca e aproape imposibil sa scoti plafonul de unu' singur. :hi
Imagine

bgd_b92
Bogdan

09 Dec 2014, 17:34

Super tare frate..acum poti sa-ti angajezi sofer si sa stai in spate ca barosanu :))) cat te-a costat toata distractia? Cred ca te-ai descurcat mai bine de 400€ cat vroiau aia la reprezentanta..sa ghicesc, ~ 150 €? :yah
Omul care tace si face :hi

ravemstr
Mediatorul

09 Dec 2014, 17:46

Frumos, bre! :cheers
OEM+ Leon FR, 1.4TSI

dany19940
Moderator

09 Dec 2014, 19:03

Bravoooo, Cosmine !!! :cheers O sa te mai stresez si eu cu ceva chestii anul viitor...sper. :hi
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

bertzi43
B-82-AJS

09 Dec 2014, 19:21

Da-le incolo de casti.....cere direct un xbox mosului :D
Felicitari pt upgrade

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

kmihai

10 Dec 2014, 09:06

senzatie lucrarea!

chiar ii invidiam pe cei care au asa ceva pe masina si acuma sincer 400 nu mi se pare asa o suma mare pt cine are copii pe bancheta din spate. cu 400euro poti sa ai liniste in masina :)
ai idee daca se face retrofit la asa ceva in reprezentanta si la cat ar ajunge?
tot timpul am "admirat" oamenii mici cu ego-uri mari...grav e cand vaca care s-a suit in copac uita de unde a plecat.

TIBI

10 Dec 2014, 09:34

Foarte tare :hi
Cineva cred ca va fi foarte foarte fericita :wink:
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

dzaraider
ClubSEAT Team

10 Dec 2014, 10:08

Felicitari Cosmin arata super tare.... si eu sunt super invidios :))))...vreau si eu :tongue
Seat Leon FR 1.4TSI MY2016 >> http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=206&t=22753
EX 2:Seat Leon S copa 1.2TSI >> http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=15871
EX 1:Seat Leon Referance 1.9 TDI >> http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=9162
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 17