Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 17

ravemstr
Mediatorul

Re: 2005 Seat Altea Lluvia Blue

15 Noi 2013, 20:27

Mie nu-mi plac, ies in evidenta intr-un mod rau. Mereu cand vad masini facute frumos si vad manere negre imi cam pare rau de masina. Bari, jante, chestii dar aceleasi manere ieftine... Pare neterminata! :|
OEM+ Leon FR, 1.4TSI

Cosmin
Admin
Subiect Autor

18 Dec 2013, 21:39

Planuri de viitor :) (si cand zic viitor nu ma refer la maine, ci la urmatorii ani)

- am gasit intr-un final capacele de la spalatoarele de faruri. Trebuie insa vopsite. Cu ocazia asta o sa vopsesc si manerele usilor si o sa revopsesc negru lucios capacele de la oglinzi si ornamentele exterioare de la stalpul B. Insa astea mai la primavara, cand da caldura, ca acu; ingheata vopseaua-n pistol.

- incalzire in scaune. Desi nu circul iarna deloc cu masina, ma enerveaza ca panoul climatronic are si butoanele de reglaj pentru incalzirea in scaune. Asa ca nu am de ales.

- si cel mai important, vreau sa fac retrofit de PLA :tongue . Cochetam de mult cu ideea, mai ales de cand am instalat asa ceva pe un Golf . Insa la conserva mea sunt multe piese de schimbat si intre timp am renuntat. Acum insa i'm back. Incep sa adun piesele.

Pe scurt, PLA sau Parklenkassistenten ( pentru vorbitorii limbii lu' Merkel), e un sistem care face ce ii spune si numele. Invarte volanul in locul tau in momentul in care pachezi masina. In functie de diverse chestii pe care nu le mai detaliez aici, ca sa nu va omor de plictiseala, exista varianta care "stie" doar parcare paralela si exista varianta care "stie" si parcare perpendiculara. Unii dintre cei care au fost la intalnirea CS din toamna au vazut demonstratia pe care am facut-o cu Alhambra de la Porsche. E un moft, insa mi se pare super cool :glasses

Tin sa fac retrofitul asta pentru ca la conserva mea din 2005 sunt multe piese de schimbat si vreau " to boldly go where no man has gone before." Nu stiu sa mai fi facut cineva pe Seat si mai ales pe model 2005. A mai facut Cristi pe o Ocatvia 1Z FL 2009, insa masina avea oarecum infrastructura compatibilia PLA.

So, pentru PLA trebuie sa fac urmatoarele :
- upgrade caseta de directie, de la generatia a 2-a la a 3-a. pe caseta mea de directie canalul 4 nu e activ.
- upgrade de la ABS / TCS la ABS / ESP / ASR blabla. Altfel spus, upgrade de la MK70 la MK60EC1. E nevoie de unitate EC1 si refacere cablaj. Partea ok e ca dupa upgrade o sa am ESP.
- instalarea senzorilor, unitatii PLA / PDC, buzzere, cablaje etc. Pot lua tot kitul complet (PDC cu OPS plus PLA), e in jur de 370 - 400 eur. Insa o sa caut piesele separat si cablajul il fac eu, sunt sanse sa reduc costurile la jumate.

Cam asta ar fi in mare discutia.
Caseta de directie gen am deja (o iau de pe alta masina - singura problema e ca nu stiu daca masina de pe care iau gen 3 suporta downgrade, la gen 2. Ca deh, tre' sa fac schimb. Dau ce am eu si iau ce imi trebuie :glasses ). Vedem la primavara - pana atunci mai analizez. Ca deh, imi trebuie PLA. Parca nu aveam destule pe cap..
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

dany19940
Moderator

18 Dec 2013, 22:04

Ar fi ceva sa reusesti, Cosmine. Casetele de directie arata la fel? Poate merge doar scris softul din cea de gen. 3 in a ta. Ai de studiat daca arata la fel si au aceleasi mufe... E o idee, poate ai succes asa.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

samson

18 Dec 2013, 22:12

Fratele meu..... tind sa cred ca a fost mizilic ce am facut la Dany, fata de ce vrei tu sa faci. Daca crezi ca-ti pot da vre-un ajutor, nu ezita sa apelezi.
Bafta la culesul pieselor si........ SA TRECEM LA TREABA :cheers
Altea Stylance 5P..... 2.0TDI .... 180hp/400Nm ___ viewtopic.php?f=79&t=10026
Ssssssseat Ibiza 6L ..... 1.4TDI ..... 75hp+ ___ viewtopic.php?f=33&t=3910
Manual Altea http://www.mediafire.com/?27wgzlzn4ihedlc
DIY-uri.... http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=84&t=12486

HUNTER
HUNTER

18 Dec 2013, 22:21

asta da plan de viitor....o sa ramana lumea :shock: cand o sa vada o Altea ca face ce face un CC din 2012.
multa bafta, ca ai treaba, nu gluma, si la intalnirea din 2014, sa ne faci demontratia cu Altea. :hi

gamer555
ClubSEAT Admin

18 Dec 2013, 23:56

eu cred ca på masina ta ar fi mers nejte csenoane in proiectoare si o folie de jur imprejur, eventual niste flacari på laterale. ce tot atata PLA, PLM etc..

spor :drive :hi

bgd_b92
Bogdan

19 Dec 2013, 08:41

Cosmin scrie:
Vedem la primavara - pana atunci mai analizez. Ca deh, imi trebuie PLA. Parca nu aveam destule pe cap..

Ai fost tare :yh imi place cum te incurajezi :yh felicitarile mele pt viitorul proiect :hi

dany19940
Moderator

19 Dec 2013, 09:39

gamer555 scrie:
eu cred ca på masina ta ar fi mers nejte csenoane in proiectoare si o folie de jur imprejur, eventual niste flacari på laterale. ce tot atata PLA, PLM etc..

spor :drive :hi

PLA...PLM...WTF...sunt marca inregistrata... :yh

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cosmin
Admin
Subiect Autor

19 Dec 2013, 10:36

dany19940 scrie:
Ar fi ceva sa reusesti, Cosmine. Casetele de directie arata la fel? Poate merge doar scris softul din cea de gen. 3 in a ta. Ai de studiat daca arata la fel si au aceleasi mufe... E o idee, poate ai succes asa.

Dani, de reusit reusesc sigur :tongue . Partea proasta e ca nu am finantare.. Nu sunt bani la buget, domle :D
Casetele de directie nu sint chiar la fel. Insa stiu cazuri de upgrade de la gen 2 la gen 3 si a mers. Problema la mine e ca trebuie sa mearga si invers, altfel trebuie sa cumpar si caseta de directie.

Probabil ca se poate scrie softul, insa cred ca e bataie de cap. Cred ca doar pe banc. Insa trebuie sa gasesc si soft de gen 3 si in plus e posibil sa fie si diferente hardware intre ele.

Asa arata caseta de directie

Imagine

samson scrie:
Fratele meu..... tind sa cred ca a fost mizilic ce am facut la Dany, fata de ce vrei tu sa faci. Daca crezi ca-ti pot da vre-un ajutor, nu ezita sa apelezi.

Multumesc, Stefan. Cu siguranta o sa apelez. :hi

HUNTER scrie:
asta da plan de viitor....o sa ramana lumea :shock: cand o sa vada o Altea ca face ce face un CC din 2012.
multa bafta, ca ai treaba, nu gluma, si la intalnirea din 2014, sa ne faci demontratia cu Altea. :hi

Multumesc Marius! Nu cred ca termin pana la anu' in toamna, dar incerc sa nu dezamagesc :hi

gamer555 scrie:

Bre Gamere, astea o sa fie "the final touch". Las ce e mai bun la urma :yh

bgd_b92 scrie:
Ai fost tare :yh imi place cum te incurajezi :yh felicitarile mele pt viitorul proiect :hi

Da, reversed psychology :D Functioneaza de fiecare data. Multumesc! :hi

All, multumesc de incurajari. Bag seama ca pare treaba complicata si sortii de izbanda mici, din moment ce toata lumea ma felicita da' eu nici n-am inceput :D Eu sunt ardelean, tre sa stau sa "cujet" inainte sa ma apuc. Nu va asteptati la update-uri prea curand. :tongue
Imagine

TIBI

19 Dec 2013, 13:37

Parca al bundy facuse trecerea asta pe octavia.
Sper sa nu gresesc.
Daca afla astia de la fabrica de modificarile pe care le faci, le dai peste cap vanzarile masinilor full options :tongue
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Cosmin
Admin
Subiect Autor

19 Dec 2013, 14:02

TIBI scrie:
Parca al bundy facuse trecerea asta pe octavia.
Sper sa nu gresesc

Da, asa e. Am mentionat mai sus chestia asta.

Cosmin scrie:
Nu stiu sa mai fi facut cineva pe Seat si mai ales pe model 2005. A mai facut Cristi pe o Ocatvia 1Z FL 2009 (la fel, octavia 1Z nu are in lista de optionale PLA), insa masina avea oarecum infrastructura compatibilia PLA

Intr-un fel asta a fost ultimul impuls, renuntasem la idee la un moment dat. Apoi citisem de retrofitul pe 1Z cu tot cu schimbarea unitatii ABS si am zis "Gata, i'm in" :)

TIBI scrie:
Daca afla astia de la fabrica de modificarile pe care le faci, le dai peste cap vanzarile masinilor full options :tongue

:D Cea mai buna solutie ramane fabrica, din pacate. Chiar daca ulterior in unele cazuri e mai ieftin dupa, totusi, nu faceti ca mine :) Daca vreti vreun optional, luati-l din fabrica, nu va chinuiti dupa. Mai ales ca unele dintre ele sunt inseparabil legate de altele. De exemplu, cazul de fata: daca vrei PLA pe PQ35 MY <2005, trebuie sa instalezi si ABS MK60EC1 si SA gen 3 si OPS. Complicat.

Eu am avantajul ca nu platesc manopera si am atelierul meu unde pot sa las masina desfacuta cat vreau (oricum nu am nevoie de ea, ca nu o folosesc). Insa daca la costul pieselor se adauga si manopera si faptul ca nu te poti lipsi de masina - atunci clar nu merita.

Si daca tot am deschis subiectul, inca imi mentin parerea spusa de vreo cativa ani: nu ai nevoie de toate mizeriile astea, gen PLA, OPS, RNS, PLM, WTF, STF bla bla.. Eu le fac doar ca exercitiu, de relaxare - sau cum vreti sa-i spuneti. Pot trai si fara sa am lista completa de optionale. De fapt ce imi lipseste mie e un motor pe benzina turbo. BWJ, pentru cunoscatori. Iar daca intrebati de ce nu fac transplat de la BGU la BWJ, raspunsul e ca mi-e lene si pentru ca e ceva suma de investit. Ce am facut pana acum a fost doar maruntis. Insa daca gasesc motorul plus cutia plus frane plus suspensia la o oferta pe care sa nu o pot refuza, o sa o fac si pe asta :) Evacuarea o am in pod (insa nu e a mea) :D
Imagine

dany19940
Moderator

19 Dec 2013, 15:16

Cosmin, n-am nici-o indoiala ca nu poti reusi...chiar daca zici ca tre sa cujeti mai mult :lol:
Vad ca difera putin casetele fizic, banuiesc ca au si ceva mufe in plus...sau macar pini de comanda...In rest...multa bafta iti doresc. Cu partea de help il las pe Samson, ca eu mai mult pasare calatoare sunt... :hi Dar nu se stie niciodata de unde sare...cocorul :lol:

Cosmin
Admin
Subiect Autor

06 Ian 2014, 17:52

A "crepat" firu' de la macaraua ce ridica geamul. Fix de la sofer. Adio drumuri la McDrive acu'. Va trebui sa mananc mancare gatita.

E a doua oara in 8 ani cand crapa aceeasi macara si deja incepe sa ma enerveze treaba. Daca in urmatorii 5 ani mai crapa odata, vand masina, ca nu e buna si are defecte de fabricatie.
Serios acu', sistemul de inchidere / deschidere geamuri chiar a fost proiectat aiurea. Si nu ma plang doar eu, sunt multi pe forumurile din alte tari.

Am desfacut fata de usa, m-am uitat pe acolo, m-am dus si am baut o cola cu Gamer si Clotza (sorry ca n-am putut sa stau mai mult - daca cititi pe aici - a venit si tipul ala cu Ravu'), am revenit la service si m-am enervat si am baut geamu' in cuie. La figurat.

De fapt am proptit o scandura in usa, i-am dat doua gauri si am legat-o de niste gauri din elementele de ranfosare din usa. Apoi am pus tot la loc, mai putin macaraua.

M-am dus acasa si m-am gandit ca din doua macarale (ca deh, sunt hoarder si nu arunc nimic - mai aveam macaraua stricata acu vreo 4-5 ani :D ) fac una buna. Le-am luat si sufletu', se rupsese acelasi cablu ca si data trecuta. Evident, ca doar nu era sa am noroc sa se rupa altu'... Am pomenit cativa sfinti, am lins o bere si m-am culcat.

Acum.. Am urmatoarele variante de rezolvare:
- cumpar macara noua - exclus, costa peste 600 de lei
- cumpar kit de reparatie - ma mai gandesc, costa cam 200 de lei (cu tot cu transport). Are tot ce trebe, inclusiv elementele culisante, toate pregatite de montaj.
- cumpar un kit de reparatie home-made - costa 100 de lei (plus transport) mi-a dat un coleg de pe forumul vw nr de telefon de la un tip de la PBN care face asa ceva. Cica iese treaba buna, apoape ca din fabrica. Tipul are cabluril, camasi, elemente de sertizare - tot tacamu'.
- cumpar un kil de cablu de frana de bicicleta, il tai la dimensiunea necesara si il inlocuiesc - costa 10 lei, insa e o problema ca nu am cu cel sa il sertizez. Mustiucul ala din capat e prins la o presa hidraulica, nu e strans cu patentu'. Si nici n-am mustiuc, ca e de forma hexagonala. As putea improviza ceva, mi-a dat Florin niste idei, insa o sa vedem. E destul de mare bataia de cap si exista riscul sa se rupa. Asta inseamna ca va trebui sa desfac iar fata de usa.

Mai "cujet" oleaca si va tin la curent.

Poze n-am facut, da' o sa fac cand dau iar totul jos sa pun macaraua.
Imagine

bgd_b92
Bogdan

06 Ian 2014, 18:40

Cosmin scrie:

E a doua oara in 8 ani cand crapa aceeasi macara si deja incepe sa ma enerveze treaba. Daca in urmatorii 5 ani mai crapa odata, vand masina, ca nu e buna si are defecte de fabricatie.

Sa vezi cand ti se arde un bec cum e...nu iti doresc asa ceva niciodata...atunci numai e buna de nimic...torni niste benzina si faci focu cu ea..ca oricum nu ti-o cumpara nimeni fara bec :yh :yh :yh daca mai e si csenon..e jale :yh :yh

Bafta la proiect :hi

bertzi43
B-82-AJS

06 Ian 2014, 19:41

La mec poti sa comanzi pe la usa din spate[GRINNING FACE WITH SMILING EYES][FACE WITH STUCK-OUT TONGUE AND WINKING EYE][FACE SAVOURING DELICIOUS FOOD]......e testat :))
Spor la bricolat[WINKING FACE]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 17