Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

CaTaLinZIF
Enigmatic

07 Sep 2008, 18:40

parca mi-ai citit gandurile....exact aceeasi parere mi-a creat-o si mie leon :D
Leon 2.0 TDI Stylance. Magico Black. B-77-ZIF
Cordoba 1.9 TDI 101 CP SV-09-UMU
Ibiza 1.4 75 CP Yellow SV-09-WFT

TIBI

07 Sep 2008, 22:36

si eu sunt super incantat de leon,mi-a placut si-mi place si modelul 1m.
majoritatea prietenilor mei au golf5 sau octavia2,dar toti au spus ca e mult mai aspectuos leonul,mai placut sa-l conduci.are lipsurile lui,dar consider ca masina perfecta nu exista.
cineva a comparat anterior bordul leonului si al civicului. este net inferior civicului.m-am urcat intr-un typeS si am numai cuvinte de lauda.uitati-va la cum e cusut volanul,cata grija au avut japonezii fata de cel al leonului care pare cusut de cineva bolnav de parkinson.imi place leonul mult dar visez la un type S. :lol: japonezele mereu m-au fascinat
dar dintre ''nemtoaice'' leonul e cel mai frumos.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Sylver

08 Sep 2008, 13:40

tibi, nu stiu cum e la echiparile S, R & Cupra, FR. Dar cel putin la civic sport sau executive intr-adevar volanul e cusut mai bine, insa calitatea plasticelor la civic e sub cea de la leon pe usi. Iar in zona bordului, tot cam acelasi lucru. Insa la civic par mai aspectuoase pt ca sunt vopsite altfel si au si alta textura in genul celor cauciucate. Cum e si la mazda.

Testosul

08 Sep 2008, 13:47

Tind sa fiu de acord cu ce a scris Genesis mai sus. In ce priveste cusatura volanului, pot sa te asigur ca la masina mea volanul este cusut mult mai bine ca la Honda. :wink:

sfigmo

08 Sep 2008, 18:17

TIBI_84 scrie:
cineva a comparat anterior bordul leonului si al civicului. este net inferior civicului.m-am urcat intr-un typeS si am numai cuvinte de lauda.uitati-va la cum e cusut volanul,cata grija au avut japonezii fata de cel al leonului care pare cusut de cineva bolnav de parkinson.imi place leonul mult dar visez la un type S. :lol: japonezele mereu m-au fascinat
dar dintre ''nemtoaice'' leonul e cel mai frumos.

Nu te contrazic...ai perfecta dreptate...posibil ca unele masini sa fie "mai altfel" decat celelalte...si no comment despre japoneze...eu unul dintre toate japonezele (si japonezele in topul preferintelor personale sunt pe primul loc), prefer SUBARU...am condus SUBARU STI in toate ipostazele...pe ploaie, pe uscat, pe asfalt, pe pietris, in regim de cursa, in regim de mers "bara la bara" etc...si pot spune ca masina aia e facuta pentru mine pt ca imi ofera ceea ce astept eu de la o masina...adica, sa fie brutala, sa fie "scroafa"...Subaru e o masina relativ scumpa, e o masina insa foarte saraca in accesorizari si "fineturi"...ma refer la modelele anterioare...ei...plecand de la acest punct de comparatie, cand a fost sa imi aleg masina de "zi de zi", era clar ca vreau motor turbo, era clar ca vreau 4 usi, scurta si jucausa...din cate am probat, cel mai mult mi-a placut uratenia asta de Leon (ma refer la cum e vopsita) si nicidecum Audi A3, Golf GTI sau altele din gama...totul depinde de gustul, de aprecierile si de asteptarile fiecaruia...