Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

argados
Subiect Autor

electro-ventilator racire motor

14 Mai 2011, 12:56

Va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi pentru achizitionarea unui electroventilator care s-a defectat adica prima treapta de racire arsa.
Ce firma recomandati, de unde sa cumpar, unde sa-l montez(sevice)?

Multumiri anticipate..... :lol:

cornelius

Re: electro-ventilator racire motor

14 Mai 2011, 17:14

Parerea mea, ca unul care are aceiasi problema de vreo 2 ani, e sa il lasi asa ca nu te deranjeaza cu nimic.
Unul nou costa in functie de cine il face, intre 700 si 1.500 de lei (HELLA, SIEMENS, VALEO, BOSCH, SWAG), nu mai vorbesc de cel "de origine" pe care l-a reprezentanta mi-au cerut 2.200 de lei, eu sugerandu-le elegant sa si-l bage undeva, ca tot de SIEMENS il face.
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion

Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788

ImagineImagine

argados
Subiect Autor

14 Mai 2011, 20:17

cornelius scrie:
Parerea mea, ca unul care are aceiasi problema de vreo 2 ani, e sa il lasi asa ca nu te deranjeaza cu nimic.
Unul nou costa in functie de cine il face, intre 700 si 1.500 de lei (HELLA, SIEMENS, VALEO, BOSCH, SWAG), nu mai vorbesc de cel "de origine" pe care l-a reprezentanta mi-au cerut 2.200 de lei, eu sugerandu-le elegant sa si-l bage undeva, ca tot de SIEMENS il face.

Multumesc pentru raspuns, dar totusi as vrea sa-l schimb. Mai astept pareri deoarece vara aceasta am de facut un drum de aproape 3000 km intr-un iulie torid, intr-o tara torida cu tot familionul si nu vreau sa raman fara AC sau fara lichid de racire.

luci&dana
VIP

16 Mai 2011, 16:59

am intampinat aceeasi problema ca a ta. prima treapta arsa, mergea doar pe treapta 2. cost total 1100 ron cu tot cu montaj. il poti face singur montajul, nu e dificil, iti ia doar 5 minute, doar ca nu vei mai beneficia de garantie.
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

argados
Subiect Autor

16 Mai 2011, 19:36

luci&dana scrie:
am intampinat aceeasi problema ca a ta. prima treapta arsa, mergea doar pe treapta 2. cost total 1100 ron cu tot cu montaj. il poti face singur montajul, nu e dificil, iti ia doar 5 minute, doar ca nu vei mai beneficia de garantie.

Multumesc, am gasit VDO Siemens 775 montajul separat si au zis ca dureaza 2 ore(manopera) o sa vad eu 2 ore manopera...........poate vor sa-l scoata prin toba de esapament ............"sa vezi chinul dracului domle ierea prins intr-un surup gripat si de-aia a durat 2 ore"

argados
Subiect Autor

18 Mai 2011, 18:09

argados scrie:
luci&dana scrie:

Multumesc, am gasit VDO Siemens 775 ron si l-am schimbat.

luci&dana
VIP

20 Mai 2011, 08:50

aveai nevoie acum la inceput de vara :cheers
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4