Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

cj22dey
Subiect Autor

kit macara geam electric

11 Mai 2011, 10:10

buna ... am un leon 1,9 tdi .. si mi s-au stricat geamurile electrice .. respectiv fata dr si stg spate ....
de cumparat is cam piperate preturile cel de pe fata e 350 lei si cel de pe spate 800 lei .....
nu dispun de banii ahtia momentan ..
am auzit de kit de reparatie .. shtiu pe cineva care imi poate aduce .. insa nu shtiu cum sa le montez .. a mai montat cineva .... va rog sa ma ajutati ...
PS motoarele la macara nu sunt stricate doar cablurile ...
va multumesc /...

fraktor

Re: kit macara geam electric

15 Mai 2011, 17:58

Curios cum de s-au stricat amindoua deodata...Daca se aude motorasul, atunci poate sint gripate doar rolele pe care culiseaza cablul si necesita o ungere. Ca sa ai un [url]minim[/url] acces la role fara sa dai tot panoul de usa jos, incearca sa scoti panoul textil ornamental (e clipsat) si boxa (scoti aparatoarea=sita care e clipsata si apoi difuzorul prins cu 4 suruburi). Daca nu merge demonteaza cu atentie panourile de usi si verifica tot sistemul. Manopera in sine e destul destul de laborioasa, iar plasticele trebuie manipulate cu atentie ca se pot sparge.
Poti gasi la dezmembrari eventualele piese de care ai nevoie.
Incearca aici. Eu am schimbat un geam de usa spart chiar azi, cu unul SH in stare f.buna luat de la ei.
Imagine
Leon 1P SPORT 2007, black metallic, BXE 1.9 TDi/105CP

cj22dey
Subiect Autor

Re: kit macara geam electric

16 Mai 2011, 14:43

asa s-au stricat dintr o data :))
eu cred ca doar cablurile de [e role imi sunt duse .....
ink nu shtiu sigur ca nu am desfacut usa ... ca e prinsa si in nituri .... e nasoala rau d tot treaba :))