Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

sulfinu
Subiect Autor

Ciudatenii la cutia de viteze

03 Mai 2011, 16:29

Buna ziua tuturor.

In primul rand, un mesaj pentru moderatori/administratori :
In general, masinile aceleiasi marci au destul de multe lucruri in comun, iar la Seat exista chiar o intreaga familie facuta practic cu aceleasi componente (ma refer la Altea, Altea XL, Altea Freetrack, Toledo, Leon 1P). Din aceasta cauza, infiintarea pentru fiecare model a cate unui subforum cu Probleme ingusteaza nemeritat vizibilitatea unor mesaje cu probleme ce tin mai degraba de familie sau de motorizare. O expunere cat mai mare ar creste sansele de obtinere a unei solutii sau macar de aflare a unor posibile explicatii.
De altfel, la fel de bine cred ca as putea adresa problema mea unui forum cu specific Audi (A3, A4).

Si acum la subiect :drive
Nu stiu altii cum sunt, dar eu mi-s la a patra masina in 14 ani (bine, au fost mai multe, dar pe forum trec sub tacere "amantele" pasagere 8) ) si pana acum cateva luni nu credeam ca o sa ma mai surprinda ceva, nu la transmisie cel putin.
Ei bine, "actuala" a inceput sa faca fite la retrogradare in treptele 3 (foarte putin) si 2 (foarte pronuntat), precum si la introducerea in treapta 1, la plecare de pe loc. Concret, cand incerc la rularea cu masina scoasa din viteza sa introduc schimbatorul in treapta 2 se aude (si se simte in mana dreapta) un harait ingrozitor, evident de la niste pinioane, fara sa apas mai mult decat am facut-o intotdeauna. Ba am ajuns uneori sa introduc schimbatorul mai intai in treapta 3 (care e mult mai cooperanta) si apoi in 2, fara sa dau drumul ambreiajului pe parcurs. Sau astept acolo, la intrarea schimbatorului in treapta 2, un interval de timp care in trafic e extrem de lung, "doar" de vreo 2 secunde si abia apoi termin cursa schimbatorului si dau drumul la ambreiaj.
Mai naucitor e ce se intampla cand stand pe loc (la semafor, de exemplu) imi dau seama ca trebuie/pot sa plec rapid, calc ambreiajul, infig cu incredere schimbatorul in treapta 1 si masina dardaie o fractiune de secunda, iar motorul da sa moara - ca si cum as frana arborele de transmisie cu schimbatorul, in cutia de viteze :shock: Absolut penibil pentru o masina din secolul asta!

Pentru intregirea contextului sa mai zic ca am tinut dintotdeauna la harbul meu si nu-l bruschez nici cand ma enervez (doar las acum turometrului sa urce si sa tot urce :x ). Bineinteles ca ambreiajul este apasat la fund. Nu, nu m-am ingrasat si nu mi s-a "ingreunat" mana. Da, folosesc destul de mult frana de motor, dar nu brutal, ci retrogradand succesiv 4-3-2. Cutia de viteze are 6 trepte, fiind cuplata cu destul de rarul motor 2.0 FSI (150 CP).

Am urmatoarele intrebari:
  • este un defect al cutiei de viteze intarzierea asta in acordarea turatiei motorului cu turatia rotilor la retrogradare sau trebuie sa ma initiez in tainele pilotajului (turat scurt in gol motorul) daca vreau sa astept mai putin?
  • este stricata "frana" pe care trebuia sa mi-o puna timoneria pana la respectiva sincronizare (trebuia in mod normal sa opuna rezistenta intre timp)?
  • excluzand din capul locului schimbarea cutiei de viteze, ce pot face?

Multumesc.
Seat Altea (2007)

nickbike

Re: Ciudatenii la cutia de viteze

05 Mai 2011, 10:10

mie imi pare ca la tine e ambreiajul .. mai concret discul de ambreiaj .. cel care cupleaza sau decupleaza vitezele ..

la uzura apar asa manifestari cum ai precizat
Sportivitate Eleganţă Atitudine Tărie