Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

popescu_bmf
Subiect Autor

plin benzina e posibil?

01 Mai 2011, 21:25

salut,

amsi eu o intrebare... nu am facut plinul prea des la masina mea si vineri seara aveam cred cu un litru mai mult pana sa se aprinda becul la benzina, si am mers la agip-ul de pe 1 mai sa fac plinul, am bagat in jur de vreo 200 lei pana sa faca clank maneta de la pompa,dar am zis sa umplu ca lumea si am continuat sa pun pana n-a mai mers deloc..rezultatul 266 lei adica 49.78 litri de benzina... din cate stiu eu am rezervorul de 45 de litri. unde s-o fi dus restul de benzina, sau m-au furat aia la pompa? vi s-a intamplat asa ceva? :roll:

multumesc,

BALTAZAR2003
Moderator

Re: plin benzina e posibil?

01 Mai 2011, 21:35

Ai pe gura rezervorului un buton verde pe care il apesi cand alimentezi, atunci aerul iese din canistra de carbon si este inlocuit de benzina, in acest fel mai indesi inca 4-5-6 litri de benzina in rezervor.
Daca ai fi dat o cautare ai fi gasit subiectul dezbatut de muulte ori.
Oricum nu este exclus sa fure si pompele.
S-au mai intamplat cazuri in care la o canistra de 4l rezerva de audi sa intre 8 si ceva, iar explicatia lor a fost ca sa dilatat fiind de plastic...
Bine macar ca respectivul lant de benzinarii, adica shell, nu mai exista la noi. :cheers :cheers
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

popescu_bmf
Subiect Autor

01 Mai 2011, 21:53

multumesc pentru raspuns, dar nu am nici un buton la ibiza mea e modelul pana in 2005 fara facelift 1.2 benzina, si nu am apasat nici un buton, am dat si o cautare si am vazut intr-adevar ca mai baga si alte persoane 50 de litri data viitoare ma duc cu canistra si daca remarc vreo diferenta le fac reclamatie la opc...

Sergiu Tot

01 Mai 2011, 22:11

Am patit si eu la fel, la OMV. Nu am gasit o explicatie logica. Un coleg de la birou imi spunea ca s-ar putea sa fie rezervorul mai mare, desi mi se pare putin aiuria explicatia.
Do not drive like you own the road; drive like you own the car.

Nosce Te Ipsum ;)
Leutul meu :D

BALTAZAR2003
Moderator

01 Mai 2011, 22:42

Cere masura etalon daca ai nelamuriri ori dubii, este o chestie gradata in care intra 20l dar sa stii ca trebuie sa o achiti dupa umplere, intrucat nu o pot turna in tank.
Daca nu ai canistra de carbon inseamna ca ai sponsorizat micii baietilor din tura respectiva...
:))
Ca rezervoare mai mari decat in cartea masinii nu se fac, iar de dilatat... :yh :yh :yh
:cheers
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine