Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

cristiL
Subiect Autor

Probleme nivel antigel

29 Apr 2011, 11:12

Imi scade periodic nivelul antigelului. Desi pe forum oamenii zic ca pentru masinile noastre merge G12 (roz), in carte spune ca este G12+ (violet), cu norma TT VW 774F. Voi ce tip si ce marca ati pus?

Ma gandesc sa inlocuiesc tot antigelul, ca sa nu apara probleme la completare (nu stiu ce tip am acum, desi pare un roz. sau o fi roz-violet? :)). Aveti idee de ce cantitate de antigel am nevoie pentru un schimb complet si cat ar dura schimbul la service? Nu am gasit pe nicaieri informatiile astea.
Seat Cordoba 1,4 85 CP
Luna Grey

cornelius

Re: Probleme nivel antigel

29 Apr 2011, 12:37

Aceiasi problema am constat-o si eu zilele trecute, cand am vazut cateva zile la rand, mici pete sub bara.
Uitandu-ma la radiator, am constat ca furtunul de la retur e umed, ceea ce ma face sa cred ca acea cupla de pe radiator s-a desprins si pierde lichid.

Ca lichid, am folosit si folosesc numai HEPU P999-G12 cu norma G12 -Audi/VW.
Acesta are temperatura de protectie -40'C si culoarea roz spre violet.
Lichidul G12 + are temperatura de protectie pana la -70'C.

In ceea ce priveste intervalul de schimbare, tipul asta de lichid nu se schimba, doar se completeaza, schimbarea intervenind doar cu ocazia schimbarii distributiei sau daca in urma verificarii, s-a constat ca temperatura de protectie a scazut sub -25'C
Imagine

Imagine
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion

Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788

ImagineImagine

cristiL
Subiect Autor

Re: Probleme nivel antigel

29 Apr 2011, 12:52

faza e ca si mie mi-ar fi mai simplu doar sa completez, dar informatiile sint contradictorii, inclusiv in cartea masinii.

acolo scrie de G12+, care e violet, iar ochiu' meu spune ca la mine e cam roz...
dupa aia, scrie ca G12+ se poate combina cu G12 si G11 (sau 10? nu mai tin minte), dar ca, pe de alta parte, nu e bine sa combini tipurile de lichid ca se strica motorul...

mai am o intrebare referitor la concentratie: in carte zice ca tre' sa pui intr 40% si 60% antigel si restul apa distilata. la service mi-a scris pe borcan ca la mine concentratia tine pana la -26 grade Celsius. intrebare: cum naiba determin masurile apa / antigel pt a ajunge la rezistenta asta?

intuitia mi-ar spune sa aplic regula de 3 simpla: daca concentratia 100% rezista pentru -40C, atunci pentru -26C concentratia e X. pe de alta parte, din cate stiu ei au un aparat de masurat rezistenta asta la inghet si s-ar putea sa mai intre in ecuatie si alte proprietati ale antigelului pe care eu nu le cunosc.

merci
Seat Cordoba 1,4 85 CP
Luna Grey