Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

just
Subiect Autor

Re: Leul meu

13 Iun 2012, 14:06

Nada, nunta e pe primul loc :) cu senzorul am rezolvat-o.

just
Subiect Autor

05 Oct 2012, 11:07

Nu am mai scris demult, dar am rezolvat o problema care era aparuta demult la masina.

Poveste incepe cam asa. Masina dadea in nas cand ma dadeam putin la ea, se aprindea check engine cand insistam si nici nu mai tragea cand intra intr-o transa din asta. Problema a aparut si a disparut.

Prima data a fost rezolvata schimband bobinele de inductie. Toate bune si frumoase vreo cativa KM (200 - 300)

Apoi cand a aparut din nou am dus-o la reprezentanta. Baietii ziceau ca e de la clapeta de acceleratie. Au curatat-o ei(nu stiu cum pentru ca sigur nu au dat-o jos la cum aratau suruburile).
Din pacate s-au schimbat un pic prioritatile si am cam tinut-o asa vreo 3 luni pentru ca nu am mai avut timp deloc sa ma ocup de ea din cauza nuntii

Imediat dupa nunta m-am dus la un mecanic mai de cartier sa zic asa din Braila. Dupa ce i-am explicat eu ce si cum, baiatu' mi-a pus o intrebare pe care incepusem si eu sa mi-o pun. "Cand a fost ultima data cand am schimbat bujiile?" Eh, demuuuuult.
Mi-a schimbat baiatu' bujiile cu unele pe care le avea el pe-acolo si masina era ca noua.

Acum, evident, am sa imi comand un set din motive ce nu au nevoie de explicatii.

Am jurat eu mai demult ca rup orice relatie cu reprezentantele, dar dupa aceasta patanie chiar nu mai calc la nici una. Pot promite luna si cerul.

Dante
ClubSEAT Team

12 Noi 2012, 10:42

Salut. Ai fost duminica 11.11 la airsoft in ghencea? Eram cu Remus si am vazut la un moment dat masina si parca am retinut un NAN la numar
2008 Seat Leon FR TDI Zenith Grey
Imagine

just
Subiect Autor

25 Ian 2013, 11:25

Da, eu sunt!

In alta ordine de idei flota familiei s-a marit cu un nou membru. Aceasta este o Mazda 2 Te plus din 2008 de culoare negru metalizat. Aceasta vine cu cu un motor de 1349 cmc si 86 CP de la un membru din clubul respectiv. Ea o sa fie folosita de sotie ca masina de oras.
    Ca dotari are cam asa:
  • Senzori ploaie
  • Senzori lumini
  • Oglinzi electrice cu incalzire
  • Faruri Xenon
  • magazie 6 CD + AUX
  • Toba sport
  • Jante aliaj 16"

Poze mai tarziu :)

Ca noutati cu privire la Leon nu sunt foarte multe in afara de faptul ca a trecut de 200.000 Km si i-a fost spart geamul din spate dreapta de catre un binevoitor, iar cu aceasta ocazie a intrat in service si s-au facut urmatoarele:
  • Schimbat geam spate dreapta - 500 RON
  • Schimbat/completat lichid frana
  • Schimbat brat stergator spate (un vecin s-a agatat de el si l-a rupt cu tot cu acel capacel care venea peste)
  • Schimbate toate filtrele + ulei
  • Schimbat bucsi mari
  • Curatat electromotor (facea un zgomot, un carait, cand dadeam la cheie dimineata la temperaturi joase sau cand era umiditatea crescuta)

La urmatoarea revizie cel mai probabil voi schimba distributia si voi cere o verificare a placutelor de frana si a tot ce tine de roti (din nou). Are un comportament ciudat intre 70Km/h - 110 Km/h. Are o vibratie destul de sesizabila inca nu i s-a dat de cap acestei probleme. O sa vad daca aceasta a disparut in urma acestei revizii.

Alte planuri de viitor:
  • Folie pe toate geamurile cu transparenta peste 60%
  • Cruise control

Roger
Moderator

25 Ian 2013, 11:35

Felicitari pentru noua masinuta :cheers
Se tine bine Leul tau la 200.000km. Acelasi carait il am si eu la electromotor, l-au curatat in service anul trecut si face la fel. Nu ma mai stresez cu el. Cand pica il schimb :wink:
Cam mult a costat geamul spate :(

just
Subiect Autor

25 Ian 2013, 11:43

Da, am fost nevoit sa o las in parcarea unui service din Bucuresti pentru ca mi s-a dislocat filtrul de benzina si imi picura benzina de la buza lui. Din motive de siguranta am lasat-o la 10 seara(cand am observat) in parcare la service si apoi a doua zi am sunat si i-am rugat ca inainte de orice sa se ocupe de acea problema pentru ca de... nu e nevoie decat sa se arunce un chistoc de tigare. In fine, acum toate s-a u rezolvat astept un telefon sa imi ridic masina.

just
Subiect Autor

28 Ian 2013, 14:42

Am luat masina sambata dimineata de la Brady. Am fost multumit de modul cum s-au comportat si nu as avea nimic sa le reprosez in afara de faptul ca mi-au uitat plafoniera aprinsa de vineri pana sambata si masina a ramas fara baterie cand sa o ridic. Au rezolvat repede problema cu un redresor.

Costul reparatiilor nu mi s-a parut deloc exagerat. Toata distractia m-a ajuns cam 1500 RON. Per total baietii si-au facut treaba si s-au tinut de cuvant si cu livrarea masinii si cu toate lucrurile ce trebuiau rezolvate. Este adevarat ca as fi putut gasi mai ieftin, dar avand in vedere situatia si ca aveam nevoie repede de masina pot spune ca sunt multumit.

Pozele mai tarziu...vreme urata, masini murdare si nu dau bine pe sticla :)

just
Subiect Autor

28 Mai 2015, 13:36

Nu am mai scris de foarte mult timp, dar cu aceasta ocazie fac anuntul ca ma voi desparti de Leul meu. Din pacate cu 3 masini chiar nu am ce face si trebuie sa merg pe ceva cu inclinatii familiale si anume o Skoda Octavia Noua.

Topic-ul dedicat noii masini il voi deschide cand va veni vremea :)

Pana atunci sper ca voi face si poze celeilalte masini din familie(Mazda 2) si o voi prezenta si pe aceasta.

suliap

18 Sep 2015, 17:12

buna ziua numele meu este Suliap si am intrat in posesia acestui leon , sunt foarte multumit de el , nici un repros pt acest leon deocamdata ;multumita prietenului meu bgd_b92 pentru ajutor, fara el n-as fi dat peste aceasta masina frumoasa si colegului just pentru seriozitatea de care a dat dovada ; masina necesita intr-adevar cateva investitii care le voi rezolva pe parcurs (sonda lambda , frane spate , volan si schimbator nou si probabil 2 rulmenti )

Roger
Moderator

18 Sep 2015, 17:20

Bun venit in club seat, sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de masina!!!!! :cheers
Salutari si tie just :hi

bgd_b92
Bogdan

18 Sep 2015, 17:41

Bun venit in club :cheers ma bucur ca te-am putut ajuta, pana una alta pun eu cateva poze cu masina dupa ce i-am uns timoneria + bila de la schimbator, spalat motor, tapiterie, etc :hi ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine

suliap

18 Sep 2015, 20:36

multumesc si sper sa o fac sa mai mearga 10 ani :drive si multumesc bgt pentru ajutorul acordat :hi

just
Subiect Autor

23 Sep 2015, 08:40

Bun venit si multi km fara incidente. Sper sa te bucuri de masinuta si sa aveti grija unul de celalalt :hi

Eu inca o sa mai fiu prin zona, dar in aria Alte masini :)