Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Dumitrescu Paul
Subiect Autor

Probleme senzor ESP

19 Apr 2011, 07:13

Dupa cum ziceam... am ceva probleme cu senzorul de ESP la un seat din 2000, 1.8 20VT
Mi se aprinde in bord ESp-ul fara sa fac nimik.
Am fost la Dip Motors si mi s-a spus ca e senzorul de ESP de pe coloana de directie.
Cei de acolo zic ca daca ramane definitiv aprins trebuie schimbat ,ce sa zic e destul de scump pentru mine.

Daca poate cineva sa ma ajute cu un sfat sau daca a mai patit cineva asta sa stiu ce am de facut
Nu sunt probleme la masina numai ca nu mai intra ESp-ul.

Astept sfaturi.in rest drumuri bune
Seat leon 1M 1.8 20 VT / 180 CP / 225000 km

puputavi

Re: Probleme senzor ESP

19 Apr 2011, 08:44

Si eu am avut probleme cu ESP-ul. Si m-am documentat putin. La mine a fost nevoie doar de o echilibrare de directie. Pe vag com aparea ceva de genul Steering Angle Sensor(nu mai tin minte exact).

Ce mai citisem ca poate sa cauzeze probleme la ESP este senzorul de acceleratie laterala, care e pozitionat tot sub volan. Senzor care unii au reusit sa-l repare fiind destul de costisitor.

Cred ca cel mai bine ar fi sa ne zici exact ce eroare iti apare in vag com ca sa ne putem pronunta.

Dumitrescu Paul
Subiect Autor

19 Apr 2011, 09:04

mie imi spune aici asa:
Right front ABS Wheel speed sensor-G45
Intermintent

Transverse acceleration sensor- G200
Electric malfunction in circuit
Intermitent

Transverse acceleration sensor-G200
Implausible signal
Intermitent

Baiatul de la Dip Motors mi-a scris pe hartie senzor coloana volan dus
a zis ceva de genu ca daca ramane definitiv deschis becul de ESP in bord trebuie schimbat senzorul coloana volan

De cateva zile sta mai mult aprins decat stins si nu prea stiu ce sa fac ca bani nu prea am sa il schimb e undeva la 8 mil fara manopera.

puputavi

19 Apr 2011, 10:47

Am impresia ca mecanicul se referea la senzorul de acceleratie laterala G200.

In cazul in care este asa sa stii ca multi oameni au avut probleme cu el, si multi au reusit sa-l repare desfacandu-l si refacandu-i lipiturile.

Nu am avut problema asta dar, am dat de cateva threaduri despre asta cand am avut problema mea. Da si tu un search pe google dupa "Senzor Acceleratie Laterala G200" si ai sa vezi ce gasesti...

dany19940
Moderator

19 Apr 2011, 14:55

Paul, vad ca esti din Brasov. Cu acel senzor G200, daca nu reusesti tu sa faci ceva, te pot ajuta eu dupa 1Mai. Se rezolva elegant, durabil si ieftin. Cu senzorul G45...trebuie sa vedem ce se intampla. Dar nu cred ca nu se poate rezolva. Imi dai de stire cum vrei sa procedezi.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Skyline

24 Apr 2011, 17:07

o problema asemanatoare am si eu cu ESP-ul se tot aprinde si se stinge singur,motor identic cu al tau da asta nu cred ca conteaza,din experienta mea de cativa ani la un service Vw-Audi-Seat-Skoda pot sa zic ca problema ta mai mare din cate am vazut e cu senzorul de ABS dreapta fata,la fel imi face si mie unul dintre senzori,senzorul nu citeste tot timpul si de aceea ti se tot aprinde ESP-ul,banuiesc ca sti ca si ESP-ul functioneaza dupa semnalul primit de la senzorii de ABS,recomand sa rezolvi problema cu senzorul cat mai repede,pana atunci incearca sa umbli cu ESP-ul dezactivat de la buton pt eventualele neplaceri,despre senzorul de acceleratie laterala de care ziceai tu pot sa zic ca daca este defect becul de la ESP nu se mai stinge singur

dany19940
Moderator

24 Apr 2011, 17:42

Senzorul de ABS de la roata nu cauzeaza faulturi la G200 in niciun caz ! E defect separat total. Amandoua pot cauza aprinderea avertizorului din bord. Fiecare caz se trateaza separat. Cel de la roata poate avea contact imperfect sau cablu atins/frecat pe undeva. G200 e cu alte belele in el care se rezolva in mod fericit, fara a se schimba cu altul nou.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Dumitrescu Paul
Subiect Autor

25 Apr 2011, 13:47

Asa am inteles si eu ca sunt doua probleme separate. Momentan nu am ajuns ink sa rezolv cu G200 , va dau de stire daca reusesc sa il fac, daca nu il astept pe dany19940 sa ma ajute. :D

dany19940
Moderator

25 Apr 2011, 14:03

Incepand de luni 2 MAI ... cand vrei tu ! :wink:(ca Duminica chiar nu vreau sa fac nimic).

Skyline

25 Apr 2011, 19:28

dany19940 scrie:
Senzorul de ABS de la roata nu cauzeaza faulturi la G200 in niciun caz ! E defect separat total. Amandoua pot cauza aprinderea avertizorului din bord. Fiecare caz se trateaza separat. Cel de la roata poate avea contact imperfect sau cablu atins/frecat pe undeva. G200 e cu alte belele in el care se rezolva in mod fericit, fara a se schimba cu altul nou.

daca citeai mai atent defectele enumerate de Paul este scris si senzorul G45,nu ziceam ca senzorul de ABSare vreo legatura cu senzorul de acceleratie laterala G200 stiam si eu ca sunt 2 senzori diferiti cu functii diferite

dany19940
Moderator

25 Apr 2011, 21:20

..."pot sa zic ca problema ta mai mare din cate am vazut e cu senzorul de ABS dreapta fata,la fel imi face si mie unul dintre senzori,senzorul nu citeste tot timpul si de aceea ti se tot aprinde ESP-ul"... Daca asta am inteles eu din fraza asta, imi cer scuze. Problemele sunt la fel de serioase, insa la fel de usor de rezolvat daca sti unde si ce sa faci. ESP-ul lui se aprinde din ambele cauze, nu doar din cauza senzorului de la roata. Senzorul G200 cauzeaza aprinderea becului de ESP, cauzand doar nefunctionarea ESP-ului. In schimb G45 ar trebui sa aprinda si ABS-ul, dar, probabil ca e doar intermitent acel bec se stinge la "bootarea" sistemului. G45 face ca si ABS-ul sa nu mearga si asta e mai periculos decat nefunctionarea ESP-ului. E ca o Dacie clasica in acele momente. Dar daca becul de ABS nu se aprinde deloc, atunci acel senzor cred ca e bun, dar nu citeste de pe coroana canelata de pe capul planetarei. Nici in enuntul faultului nu spune ce fel de defect este. Daca era electric, zicea ceva gen "electric fault in circuit" sau "open circuit".
Paul, invitatia ramane deschisa.

PS: Mi-am adus aminte ca chiar s-ar putea sa am deja vreo 2 senzori G200 gata reparati, in caz esti presat de timp. Facem un "shortcut". :wink:

Dumitrescu Paul
Subiect Autor

26 Apr 2011, 18:16

Becul de abs nu se aprinde acuma . Cred ca s-a aprins de vreo 2 ori mai demult dar ploua de rupea afara si am inteles ca e posibil sa intre apa pe undeva. Oricum nu imi fac griji ink de senzorul ala. Momentan sunt ocupat cu acest G200. Sa vedem ce iese.

Apropo cat ma costa reparatia senzorului dany? Nu sunt presat de timp, masina merge ma cam enerveaza ca m-am obisnuit sa conduc cu esp-ul activat si mai danseaza in multimea de sensuri giratorii de prin brasov. De multe ori mi se pare distractiv. :lol:

dany19940
Moderator

26 Apr 2011, 20:45

Paul, ai PM.