Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
tibiza
Subiect Autor
Mesaje: 38
Membru din: 16 Oct 2008, 22:06
Localitate: CLUJ
Contact:

demontare oglinda retrovizoare ???care va pricepeti?

22 Mar 2009, 19:52

de ceva vreme nu mai pot plia oglinda retrovizoare din dreapta..nu stiu ce sa intamplat..a intepenit pur si simplu.am pus ceva ulei pe unde am putut dar nam reusit s-o inchid.daca ma puteti ajuta careva cu niste sfaturi sau sa-mi spuneti cum se demonteaza oglinda. :bounce: v-as fi tare recunoscator :D
Imagine
SEAT IBIZA 1.2 V12:D:))...
 
Avatar utilizator
marius_andre2003
Ibiza Owner
Mesaje: 423
Membru din: 20 Mar 2009, 18:38
Localitate: iasi
Contact:

Re: demontare oglinda retrovizoare ???care va pricepeti?

25 Mar 2009, 12:07

pentru a da masca de plastic joc de pe oglinda poti folosi o surbelnita dreapta. masca e prinsa cu niste cleme
e indicat sa incepi din partea de jos ( in caz ca deteriorezi plasticul sa nu se vada)


pentru a da oglinda jos
1. demontezi fata la portiera ..... este un topic cum se face
2.pe partea interioara a portierei in dreptul oglinzii ai boxa de inalte. are 5 elemente de prindere 2 se vad in partea de jos deobicei albe si 3 pufere (nush cum se numesc exact--cava in genul ce gasesti pe fata de portiera) incepi din partea de sus tragand spre interior pana ce acestea 3 din urma se desprind si pe urma ridici in sus
3. desfaci surubul ce prinde oglinda

sa nu uiti sa desfaci de pe fata de portiera mecanismul de actionare manual sau elecric dupa caz

daca ziceai acu 2 zile faceam si poze ca tocmai am demontat-o la a mea din cauza unui zdranganit
LEON COPA white 1.2TSI 105cp
seat ibiza - SOLD viewtopic.php?f=33&t=3000
 
Avatar utilizator
tibiza
Subiect Autor
Mesaje: 38
Membru din: 16 Oct 2008, 22:06
Localitate: CLUJ
Contact:

Re: demontare oglinda retrovizoare ???care va pricepeti?

25 Mar 2009, 19:16

mersi frumos :D . o sa incerc prima data sa dau jos masca la oglinda desi imi este foarte frica sa nu-l rup...
Imagine
SEAT IBIZA 1.2 V12:D:))...
 
Avatar utilizator
marius_andre2003
Ibiza Owner
Mesaje: 423
Membru din: 20 Mar 2009, 18:38
Localitate: iasi
Contact:

Re: demontare oglinda retrovizoare ???care va pricepeti?

25 Mar 2009, 20:43

trebuie sa fii atent si sa lucrezi cu grija. daca nu te descurci apeleaza la cineva ce o mai facut asta (poate fi si service)
tine-ne la curent cum te-ai descurcat

bafta

inca ceva
sa nu cumva sa o fortezi incercand s-o pliezi ca se rupe. are scheletul din antimoniu ( un fel de aluminiu) si ala odata rupt adio, trebe oglinda noua.

bafta
LEON COPA white 1.2TSI 105cp
seat ibiza - SOLD viewtopic.php?f=33&t=3000

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori