Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7200
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Consiliere juridica gratuita

02 Aug 2010, 13:30

alkatraz83 scrie:
Nu imi place sa fiu acuzat de concurenta neloiala si de regula prin natura meseriei nu-mi place sa fiu acuzat.
Ma bucur ca mai sunt si alti juristi pe acest forum si rog pe aceasta cale sa ma corecteze acolo unde gresesc, sau sa ma completeze dupa caz.
Imi ofer cunostiintele juridice , atat cate sunt, in mod GRATUIT celor din clubseat.eu nu din dorinta de a impresiona, ci din dorinta de a nu mai pati si altii ca mine (vezi postarea cu masina mea). Va multumesc tututror si scuze pentru eventualele neplaceri cauzate.


Despre ce fel de concurenta neloiala e vorba? Si cine te acuza de asa ceva? Eu cred ca e o initiativa laudabila, avocatii sunt de obicei cam avari si taie chitanta pe orice.
Asta o spun eu, ca absolvent de drept, cu master si toate alea. Am cochetat si eu cu avocatura, insa nu am dat definitivatul si nici nu-l voi mai da vreodata. Nu stiu voi cum sunteti, insa eu nu puteam sa dorm noaptea. Si nu din cauza ca aveam prea mult de lucru..In fine, cei care sunteti in domeniu sunt convins ca stiti cu se se mananca profesia asta, insa eu nu sunt facut pt. asa ceva. Ar fi fost bine sa imi dau seama inainte sa-mi pierd 4 ani prin facultate..

In fine, vorba lunga, saracia omului..Felicitari pt. topic si, cum ziceai si tu, cine are cunostinte in domeniu sa isi spuna parerea. Eu o sa ma abtin, ca mi-a ajuns pana peste cap :)
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
alkatraz83
Subiect Autor
Mesaje: 353
Membru din: 01 Feb 2009, 22:39

Re: Consiliere juridica gratuita

02 Aug 2010, 21:44

Crede-ma inainte de Drept am facut alta facultate (Teologie) atunci sa vezi parere de rau:))
 
Krondet
Mesaje: 821
Membru din: 19 Oct 2008, 19:28
Localitate: Galati

Re: Consiliere juridica gratuita

03 Aug 2010, 08:19

alkatraz83 scrie:
Crede-ma inainte de Drept am facut alta facultate (Teologie) atunci sa vezi parere de rau:))


Atunci...iarta pacatele noastre cele fara de voie :cheers
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.
 
Avatar utilizator
Mario25gl
Blue-bitza
Mesaje: 459
Membru din: 01 Sep 2009, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Consiliere juridica gratuita

05 Aug 2010, 23:25

Ce avocat tare avem in oras :cheers sper sa nu am nevoie de asa ceva, dar daca e sa am stiu unde sa apelez :yah
aaaa, apropo si eu am facut teologia si vezi k ai uitat sa spui Amin la urma :)
Seat Ibiza 2006, GL-85-DVD
Imagine
 
armani07
Mesaje: 59
Membru din: 28 Iun 2010, 09:54
Contact:

Re: Consiliere juridica gratuita

07 Aug 2010, 14:47

daca "cineva" a semnat drept coplatitor, un contract pentru un credit de nevoi personale cu ipoteca, credit pe 25 ani si in momentul in care s-a semnat contractul de catre titular, la dosarul de la banca se aflau toate documentele , printre care si adeverinta de venit. Doar ca titularului i se dadusera instiintare de trimitere in somaj, dar nu a avizat banca si nici pe coplatitor, si a semnat oricum contractul , dand o declaratie pe propria raspundere falsa,as putea spune.

se poate anula partial contractul, adica sa il scoata pe coplatitor ? . Ar apartine de drept comercial sau civil ?

Mersi mult!!!
Seat IBIZA, 2006,BNM, 1.4.TDI
 
Avatar utilizator
ionix2727
Mesaje: 25
Membru din: 27 Iun 2009, 14:45
Localitate: Tg-jiu
Contact:

Re: Consiliere juridica gratuita

15 Dec 2010, 16:56

Problema mea cu asigurarea RCA: In urma cu ceva timp aproximativ prin luna iune-iulie am avut un caz foarte nefericit cu masina! Masina mea se afla stationata si in fata mea era o domnioasa cu o dacia 1300 care era si incepatoare...
Aceasta a facut manevra de mers cu spatele iar din lipsa de experienta si din ne atentie probabil mi-a lovit masina...
Am fost la firma de asigurari (OMNIASIG) care unde s-a facut asa zisa expertiza vreau sa spun ca acestia nu au trecut nici avariile vizibile si la cea de a 2a constatare (expertiza) au venit cu un expert asa zis "neutru" care mi-a refuzat pagubele ulterior descoperite la reprezentanta fara a justifica clar din ce motiv a facut acest lucru! Am depus reclamatie la CSA si de acolo am aflat ca avariile care au fost descoperite ulterior, dupa spusele lor, nu ar fi conforme cu acest accident! Am uitat sa precizez ca masina mea la momentul respectiv avea un an de cand a fost achizitionata din reprezentanta! In fine raspunsul celor de la CSA a fost ca ei nu se ocupa cu acest caz si ca singura modalitate pentru a imi face dreptate este sa ii dau in judecata. Lucru pe care l-am si facut iar aproximativ prin febroarie 2011 am prima infatiseare cu cei de la OMNIASIG.. Tin sa mentionez ca eu stau cu masina ne reparata din Iunie-Iulie 2010! Chestia curioasa este ca CSA-ul institutia care ar trebuii sa apere asiguratul de asigurator nu are nici o putere si sunt platiti de pomana...
Seat Altea Referance 1.9 TDI
 
Krondet
Mesaje: 821
Membru din: 19 Oct 2008, 19:28
Localitate: Galati

Re: Consiliere juridica gratuita

15 Dec 2010, 17:13

ionix2727 scrie:
Problema mea cu asigurarea RCA: In urma cu ceva timp aproximativ prin luna iune-iulie am avut un caz foarte nefericit cu masina! Masina mea se afla stationata si in fata mea era o domnioasa cu o dacia 1300 care era si incepatoare...
Aceasta a facut manevra de mers cu spatele iar din lipsa de experienta si din ne atentie probabil mi-a lovit masina...
Am fost la firma de asigurari (OMNIASIG) care unde s-a facut asa zisa expertiza vreau sa spun ca acestia nu au trecut nici avariile vizibile si la cea de a 2a constatare (expertiza) au venit cu un expert asa zis "neutru" care mi-a refuzat pagubele ulterior descoperite la reprezentanta fara a justifica clar din ce motiv a facut acest lucru! Am depus reclamatie la CSA si de acolo am aflat ca avariile care au fost descoperite ulterior, dupa spusele lor, nu ar fi conforme cu acest accident! Am uitat sa precizez ca masina mea la momentul respectiv avea un an de cand a fost achizitionata din reprezentanta! In fine raspunsul celor de la CSA a fost ca ei nu se ocupa cu acest caz si ca singura modalitate pentru a imi face dreptate este sa ii dau in judecata. Lucru pe care l-am si facut iar aproximativ prin febroarie 2011 am prima infatiseare cu cei de la OMNIASIG.. Tin sa mentionez ca eu stau cu masina ne reparata din Iunie-Iulie 2010! Chestia curioasa este ca CSA-ul institutia care ar trebuii sa apere asiguratul de asigurator nu are nici o putere si sunt platiti de pomana...


1.Care era intrebarea?
2.Intr-adevar, daca tot ai apelat la justitie, se rezolva....daca ai noroc! :glasses
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

 
Avatar utilizator
ionix2727
Mesaje: 25
Membru din: 27 Iun 2009, 14:45
Localitate: Tg-jiu
Contact:

Re: Consiliere juridica gratuita

15 Dec 2010, 17:22

Inrebarea mea e ca de ce refuza sa accepte o avarie la o masina noua si mai ales de ce nu vor sa imi dea un raspuns cat mai la obiect? In mod normal eu o sa le pot cere daune ca am stat cu masina pana acum avariata ? Si ce as daune as putea sa le cer?
Seat Altea Referance 1.9 TDI
 
alkatraz83
Subiect Autor
Mesaje: 353
Membru din: 01 Feb 2009, 22:39

Re: Consiliere juridica gratuita

30 Aug 2011, 17:49

deci..incepand de azi sunt iar pe geagichi :))

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator