Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

30 Apr 2008, 14:14

simplu...intrii pe adresele de web ale unor banci, optezi pentru creditul auto, introduci toate datele care se cer si la sfarsit vei vedea ce rata lunara ai. iar apoi faci comparatia cu un leasing.
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

30 Apr 2008, 14:40

Sorry, nu fusesem atent ca ai scris de dobinda.
 
michee
Mesaje: 172
Membru din: 28 Apr 2008, 18:55
Localitate: Bucuresti/Galati

30 Apr 2008, 14:44

mai am o mica problema aici.......La cele mai multe banci vad dobanda variabila. Doar 2 sunt cu dobanda fixa. Emporiki si Italo-romena.

La celelalte nu spune nici cum variaza dobanda. Cei care au credit cum au? Mi se pare riscant cu dobanda variabila...
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

30 Apr 2008, 18:38

hai sa te luminam...in principiu se merita mai mult leasing pt ca nu sunt nici asa multe acte, (eu de ex am dus doar o adeverinta de venit si in acceasi zi s-a si aprobat) iar toata treaba cu numerele, inmatriculat, politie...se ocupa cei de la reprezentanta. Tu nu esti nevoit sa alergi prea mult. Ce daca o sa platesti RCA-ul mai mult?...mare lucru...aici depinde si de nr de ani pt care optezi la leasing...dar rata va fi mai mica clar decat la un credit bancar. Sfatul meu...LEASING
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
michee
Mesaje: 172
Membru din: 28 Apr 2008, 18:55
Localitate: Bucuresti/Galati

30 Apr 2008, 19:06

ok,mersi luci_ct.

Deci tot ceea ce trebuie sa fac eu este sa ma duc cu o adeverinta de venit la
dealer si atat?
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

30 Apr 2008, 21:18

copie dupa buletin, o adeverinta de la servici cu salariul tau...si cam atat. repet: asta a fost in cazul meu. dar sa te intreb?.cati bani ai de avans?...in procente vreau sa stiu. eu am dat jumatate si nici de adeverinta nu mai era nevoie :D , dar am adus totusi
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
michee
Mesaje: 172
Membru din: 28 Apr 2008, 18:55
Localitate: Bucuresti/Galati

30 Apr 2008, 21:33

aproape jumate am. Oricum....astept sfarsitul anului ca tare-as vrea motorizarea aia 1.4 tfsi......

 
deltra
Mesaje: 1
Membru din: 09 Mai 2008, 16:01
Localitate: Bucuresti

Turca cu masina in leasing / pe firma

09 Mai 2008, 16:07

Pentru persoanele care doresc să călătorească în Turcia cu maşina proprietate a unei societăţi sau achiziţionate în leasing, vama turcă solicită o procură autentificată, tradusă, legalizată şi supralegalizată.
Birou de traduceri din Bucuresti, ne ocupăm de tot traseul la preţul de 178 RON.
Tot ce trebuie sa faceţi este să ne aduceţi procura în 2 exemplare originale identice, iar biroul nostru facilitează urmatoarele:
- data certă la notariat
- traducere autorizată în limba turcă
- legalizarea traducerii la notariat
- aplicarea apostilei pe traducere, la Tribunalul Bucureşti
Procedurile durează 3 zile lucrătoare.
Lucram si cu provincia.
Ne puteti contacta pe PM pentru mai multe detalii.
 
Avatar utilizator
danieltanase79
Bestia Nerra
Mesaje: 336
Membru din: 03 Dec 2007, 19:41
Localitate: Bucuresti/Buzau

13 Mai 2008, 19:57

Aveti mai jos un link care sper sa va lumineze. Mie mi-i s-a parut interesant datorita faptului ca pune accent pe diferentele esentiale intre cele 2 modalitati de finantare.

http://www.gandul.info/banii/credit-aut ... 448;964942
Si ce masina...si ce sofer...
C U P R A
 
Florin&David
JAF
Mesaje: 2454
Membru din: 26 Mai 2008, 07:03
Localitate: Constanta
Contact:

19 Iul 2008, 01:06

Leasing Avantaj - daca nu ai de gand vre-o data sa vinzi masina
Credit Avantaj - poti vinde masina a doua zi si ti-ai luat niste bani

Leasing Avantaj - poti sa o mai "sari pe doamna rata" cateva luni bune chiar
Credit Dezavantaj - daca nu ai platit la data scadenta vin baietii la tine si de baga la datornici

Eu unul am optat pentru Leasing.
Calculele mele au fost la la fiecare max 4 ani sa duc masina inapoi la dealer si sa imi aleg o alta noua. Porsche Leasing au raspuns afirmativ intrebarii mele, in acest sens.
Toate bune, succes la cumparaturi.
FIAT 500 - 1.4/100 CP, CT 74 REA
CUPRA R - 2.0/300+ CP, CT 50 DAB
 
Avatar utilizator
crysu
the yellow one
Mesaje: 878
Membru din: 27 Aug 2008, 12:37
Localitate: Bucuresti (ex Craiova)

26 Sep 2008, 11:48

prima masina - Seat Cordoba - leasing la Porsche Leasing
a doua masina - Seat Leon 1P - leasing la OTP Leasing

eu zic ca pentru achizitionarea unei masini leasing-ul este la putere... de cei de la Porsche sunt indirect super multumit (masina nu este a mea, este in familie), de cei de la OTP sunt cam 80% multumit deocamdata, sunt la inceput si deja mi-au facut o figura cu factura pentru RCA..

apropo de RCA ziceati ca daca e masina in leasing se plateste RCA la nivel de persoana juridica... eu nu cred ... am platit pentru Leon-ul meu 232 RON (Leon 1.6)...
Actual: Toyota Avensis T28 1.8 CVT
In trecut: Seat Leon 1.6
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

26 Sep 2008, 11:55

crysu scrie:
prima masina - Seat Cordoba - leasing la Porsche Leasing
a doua masina - Seat Leon 1P - leasing la OTP Leasing

eu zic ca pentru achizitionarea unei masini leasing-ul este la putere... de cei de la Porsche sunt indirect super multumit (masina nu este a mea, este in familie), de cei de la OTP sunt cam 80% multumit deocamdata, sunt la inceput si deja mi-au facut o figura cu factura pentru RCA..

apropo de RCA ziceati ca daca e masina in leasing se plateste RCA la nivel de persoana juridica... eu nu cred ... am platit pentru Leon-ul meu 232 RON (Leon 1.6)...


Daca ai leasing RCA-ul se plateste la nivel de persoana juridica pentru ca masina este inmatriculata pe firma de leasing care este persoana juridica....iti spun 100% sigur pentru ca eu am luat masina de la Porsche Leasing si am platit si anul trecut si anul acesta in jur de 700 RON RCA-ul.
 
Avatar utilizator
crysu
the yellow one
Mesaje: 878
Membru din: 27 Aug 2008, 12:37
Localitate: Bucuresti (ex Craiova)

26 Sep 2008, 12:09

uite o sa scanez facutra sa vezi ca este 232 RON pe un an de zile
Actual: Toyota Avensis T28 1.8 CVT
In trecut: Seat Leon 1.6
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

26 Sep 2008, 12:30

in fine....eu pt 1.4 tdi am rca pe un an 600 roni :D
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
Dante
ClubSEAT Team
Mesaje: 1056
Membru din: 27 Aug 2008, 09:59
Localitate: Bucuresti - Dr Taberei
Contact:

26 Sep 2008, 13:54

avansul maxim pt leasing a rams tot 50%?. Ma bate gandul ca urmatoarea masina sa o iau in leasing mai ales pt ca am de gand sa o tin mult mai mult ca pe asta (care cred ca se marita pe la 20 de mii km :D)
2008 Seat Leon FR TDI Zenith Grey
Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori