Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
adisoruc
Subiect Autor
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2008, 22:50
Localitate: Baia Mare
Contact:

Problema generala

22 Mai 2009, 12:35

Buna,

Am si eu o problema cu masina mea, Altea de fabricatie 2007, mia exact chederele de la usile din fata scartaie foarte tare si ma deranjeaza, scartaie cand trec prin gropi sau peste denivelari sau in cazul in care iau o curba mai brutal....doar usile din fata.

Se poate rezolva ceva? Ma poate ajuta cineva?

Multumesc frumos
"Columbia, please repeat, sounded like you said 'OOPS'..."
-Houston Control-
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Problema generala

22 Mai 2009, 13:17

Te duci la farmacie, cumperi un tub de gel, ori vaselina neutra si morfolesti cu un strat subtire chederele, sa vezi ca nu o sa mai scartaie.
Siliconul aplicat pe cauciuc, face ca atunci cand acesta se freaqca de vopseaua masinii sa scartaie, evita sa dai cu silicon pe chedere.
:D
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
adisoruc
Subiect Autor
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2008, 22:50
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: Problema generala

22 Mai 2009, 14:15

multumesc frumos, am sa incerc aceasta varianta sa vad daca mai face urat.

inca ceva ce am omis sa zic, legat de haion, sau mai exact de tavita de la haion, mi se pare ca scartaie pa partea de plastic care o sustine.

Vreo solutie?
"Columbia, please repeat, sounded like you said 'OOPS'..."

-Houston Control-
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Problema generala

06 Iun 2009, 09:28

si eu am un zgomot ciudat la acea tavita...am incercat sa lipesc un burete adeziv sub ea, dar tot nu a disparut zgomotul :(. cred ca o sa pun un cauciuc, dar tind sa cred ca zgomotul nu vine de acolo...
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
AlexG
Mesaje: 15
Membru din: 26 Apr 2009, 19:43

Re: Problema generala

01 Aug 2009, 10:21

Va salut, o intrebare ... apropo de chedere ... cand inchid geamurie, scartie foarte tare :( . De la ce poate sa fie? Am incercat sa curat chederele de la geam si nici un rezultat. Ce se poate face?

Merci
Seat TOLEDO 2005 1.9 TDI 105 cp
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Problema generala

02 Aug 2009, 17:08

S-ar putea sa fie macaraua de la geam. Desfa fata de usa si uita-te cu atentie ca toate cablurile sa nu atinga parti metalice.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
AlexG
Mesaje: 15
Membru din: 26 Apr 2009, 19:43

Re: Problema generala

03 Aug 2009, 11:23

Nu cred ca ar fi problema de macara ... cel putin asa cred ... Geamul scartie daca masina sta in soare, si scartaitu-l se aude de la chedere.
Seat TOLEDO 2005 1.9 TDI 105 cp

 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Problema generala

03 Aug 2009, 16:51

Stiu caz concret in care la fel, i s-a zis la service ca sunt chederele, au dat cu lubrifiant si nimic. Era macaraua.
Mergand pe varianta ta, cred ca ar trebui sa scartie toate geamurile, atata timp cat masina sta in soare...
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
Bodo
.B.O.D.O.
Mesaje: 1039
Membru din: 12 Dec 2008, 01:11
Localitate: Bucuresti / Breaza / Craiova
Contact:

Re: Problema generala

03 Aug 2009, 17:13

o intrebare: cumva e vorba de geamul stanga fata?
PH-15-EAT - Luna Grey Leon 1P (De vanzare viewtopic.php?f=95&t=8658 )
PH-09-WAC - VW Golf IV ( De vanzare http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=95&t=2964 )
 
hul-hul
Mesaje: 116
Membru din: 21 Iun 2009, 07:22
Localitate: Resita

Re: Problema generala

03 Aug 2009, 19:31

aceeasi problema o am si eu si cred ca este din cauza fetei de usa care se incalzeste si se dilata excesiv apasand pe chederul pe care freaca geamul in partea catre interior.Sa fim realisti si sa constietizam ca seat-ul este o masina cu tehnica de top dar construita cu bani putzini si asta se vede la calitatea materialelor folosite la interior si in alte parti
FREETRACK TDI 170ps AWD
CS-26-SSS
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Problema generala

04 Aug 2009, 08:09

bodoa scrie:
o intrebare: cumva e vorba de geamul stanga fata?


In cazul de care aminteam eu, da. Dar am auzit si de probleme la dreapta fata..De obicei pe fata sunt probleme de genul, la geamurile din spate n-am intalnit sa scartie. Asta pt. ca macaralele sunt diferite. In fata au 2 suporturi paralele, in spate doar unul iar cele din fata sunt folosite mai des

Si apropo de macarale de geam si cat de prost (slab calitativ sunt facute)...
Zilele trecute am desfacut fetele de usi fata ca sa le insonorizez. La stanga fata insa in momentul in care am vrut sa scot macaraua de geam din usa, am observat un plastic uzat. In momentul in care am vrut sa extrag macaraua, din cauza uzurii plasticul s-a rupt si cablul nu mai sta tensionat. Tin sa precizez ca la usa din dreapta a mers perfect si nu se vedeau urme de uzura accentuata. Asta pt. simplul motiv ca geamul soferului e mai des deschis si inchis.

Concluzia..datorita calitatii extraordinare a acestor piese, trebuie sa cumpar una noua... :(

Hul-hul, in locul tau as verifica mai exact despre ce e vorba..Eventual mergi la service daca masina e in garantie. Pe interior nu e nici un cheder, e un fel de mocheta. N-ar trebui sa scartaie..
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
hul-hul
Mesaje: 116
Membru din: 21 Iun 2009, 07:22
Localitate: Resita

Re: Problema generala

04 Aug 2009, 18:46

Saptamana trecuta am fost la revizia de 45000 si nu mi-a trecut prin cap sa pun problema asta ,garantie mai am pana in ianuarie 2010 si sper sa o rezolve baietzii moca
FREETRACK TDI 170ps AWD
CS-26-SSS
 
Avatar utilizator
Gh0st
Mesaje: 130
Membru din: 01 Mar 2009, 14:40
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Problema generala

23 Aug 2009, 18:36

Am si eu o problema asemanatoare. Geamurile din fata parca se misca atunci cand sunt deshise sa zicem de jumatate sau mai putin atunci cand ascult muzica. Am mai intalnit si la alte masini problema aceasta. Stie careva cum se poate strange sticla aceea de la geam sau ce trebuie facut ca sa nu se mai tot miste ca e enervant.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Problema generala

23 Aug 2009, 19:30

Poti sa strangi clema care tine geamul, insa nu cred sa rezolve ceva. Clema (de fapt clemele, ca sunt doua) sunt foarte inguste. Vibratia geamului e perfect normala.
Trebuie sa desfaci fata de usa ca sa le strangi, sunt prinse cu 2 suruburi de 10.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
gabymarocanul
Marocanul
Mesaje: 585
Membru din: 15 Noi 2009, 08:38
Localitate: Bucuresti / Salajan
Contact:

Re: Problema generala

16 Ian 2010, 19:30

daca de acum inainte mai are cineva orice fel de problema legata de geamurile , macarale auto ...un pm si se rezolva ;)
Cunosc niste baieti foarte priceputi !
Music is the answer...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori