Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
SeatLW
Mesaje: 99
Membru din: 08 Ian 2013, 17:24
Localitate: Vaslui-Iasi

Re: suspensii

10 Apr 2013, 21:21

Update: Am montat astazi Arcuri + Amortizoare + Flanse spate, toate KYB:
Amortizoare KYB 343328 (bitube - cele stoc pe modelul meu sunt monotube)
Flansele KYB SM9703
Arcuri KYB RA6970
Le-am luat de pe un site al unei firme din Franta, la un super pret.

Legat de problema discutata, masina nu mai sta lasata de spate, are o postura normala, chiar si cu portbagajul incarcat + 2 persoane in fata. Arcurile puse sunt normale, nu HD. Cele vechi erau moi rau de tot. Senzatia in mers e cu totul diferita, parca conduc alta masina!
Seat Cordoba 1.4
BXW 63Kw
 
mirceaopris
Mesaje: 2
Membru din: 12 Feb 2018, 21:53

Re: suspensii

14 Iul 2018, 17:21

Si eu am schimbat arcurile pe spate ..primele au fost KYB..dupa 6 luni de folosire...le am schimbat cu Bilstein OE...parca s tot la fel. Sunt ele moi...de noi. Voi monta niste distantiere..intaritoare de cauciuc care se pun intre spirele arcurilor.
 
amyral
Mesaje: 14
Membru din: 04 Mai 2016, 11:22
Localitate: iasi

Re: suspensii

20 Iul 2019, 15:11

Salut dețin un Seat Cordoba 1.4 benzina 2007 si de 3 luni mi-am montat perne de aer la acurile din spate deoarece incarcata cu 2 pers si bagaje se lasa masina binisor , plus ca simțeam fiecare denivelare & groapă .
Sa revenim la pernele de aer sunt Fffoarte multumit de investitie se simte altfel masina la condus peste denivelari altfel se simte socul si ceea ce cel mai important nu se mai lasaaaa masina.
Pot regla înălțimea punerii spate de la 3 la 7 cm mărind sau miscorand presiunea din pernele de aer dar pt un condus normal si cat mai ok am lăsat presiunea la 1.3 bari si e ok nu fuge spatele in curbe si chiar daca apeși pe portbagaj se nu se lasa masina trebuie sa apeși serios cu ambele mâini.
Deci pt cei interesati de o schimbare in bine va recomand o pereche de perne de aer.
Imagine.Imagine.Imagine
 
nolimit
Mesaje: 53
Membru din: 17 Dec 2012, 00:07
Localitate: Bucuresti

Re: suspensii

27 Aug 2019, 12:27

Lumineaza-ne si pe noi in legatura cu pernele de aer. Ce marca sunt, de unde le-ai cumparat si cum le-ai montat. Si eu ma confrunt cu aceeasi problema legat de lasatul masinii pe spate chiar si dupa ce am schimbat arcuri+amortizoare pe spate.
Seat Codoba 2004, motor 1,4 16v BBY
Dacia 1310 TLX 1988, motor 1,4
 
amyral
Mesaje: 14
Membru din: 04 Mai 2016, 11:22
Localitate: iasi

Re: suspensii

28 Aug 2019, 18:07

nolimit scrie:
Lumineaza-ne si pe noi in legatura cu pernele de aer. Ce marca sunt, de unde le-ai cumparat si cum le-ai montat. Si eu ma confrunt cu aceeasi problema legat de lasatul masinii pe spate chiar si dupa ce am schimbat arcuri+amortizoare pe spate.


Salut,
Pernele de aer sunt universale iar ca si achizitie de pe olx de la aceasta persoana.
Am mai dat 70 ron la un service de cartier sa mi le monteze deoarece nu poti sa le introduci daca nu ridici masina pe elevator si leau bagat cu levier pt a nu le perfora.
Iar ca si presune am pus 1.2 bar si se simte diferenta nu se mai lasa deloc chiar si dupa de mam apasat serios de cateva ori pe portbagaj .
Am mers cu 4 pers adult acest wekeend + bagaje si nu se mai balagane spatele la hopuri si altfel se simte la drum masina.

https://reclama

Adica le-ai cumparat de la tine? ca link-ul postat pe olx duce catre o persoana care vinde si masina postata de tine si pernele minune de aer...
Ultima oară modificat 28 Aug 2019, 20:25 de către BALTAZAR2003, modificat 1 dată în total.
Motiv: reclama

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori