Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
ClaudiuDJ
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 05 Noi 2013, 19:17

Probleme partea electrica martorul palpiie intermitent

05 Noi 2013, 19:31

Bun gasit tuturor. Am si eu o problema cu o Cordoba pe benzina 1.4, model 2005. Am masina de noua si pana in prezent am 175.000 km cu ea, toate reviziile la zi, facute la reprezentante. De cateva saptamani are momente (cand motorul este la relanti de regula) cand incepe sa tremure din toate incheieturile, merge interupt, iar martorul de pe bord privind problemele la partea electrica a motorului incepe sa semnalizeze intermitent. Am mers cu masina si la o reprezentanta autorizata si la un service specializat pe motoare de VW. Au constatat ca bobinele de inductie sunt in regula, bujiile la fel. In ambele cazuri mi s-a spus ca ar fi o problema de compresie, ca diferenta de presiune dintre cilindri ar fi de circa 3 bari si ca nu e normal. Mi s-a sugerat ca ar trebui desfacut motorul, chiulasa, verificat segmentii, etc, in principiu operatiuni foarte costisitoare. V-ati confruntat cu situatii asemanatoare? Si daca da, care a fost solutia. Multumesc frumos.
 
Avatar utilizator
cornelius
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme partea electrica martorul palpiie intermitent

05 Noi 2013, 21:51

"Au constatat ca bobinele de inductie sunt in regula, bujiile la fel".

Pe mine fraza asta ma intereseaza in mod deosebit.
Cum au constatat? In urma unei diagnoze in care au aparut problemele de compresie?
Sau ca la noi, mecanicii dandu-si cu parerea in timp ce se frecau bucurosi pe maini, ca le-a picat un musteriu bun de jumulit?

Simptomele de care pomenesti, pot aparea si daca distributia e sarita de la punct, si daca senzorul de turatie de pe arborele cotit sau axa cu came este defect.
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Probleme partea electrica martorul palpiie intermitent

05 Noi 2013, 22:10

Daca turatia scade sub o anumita valoare atunci este normal sa ai acea indicatie in bord, intrucat alternatorul nu mai debiteaza tensiune.
Precum a spus si Cornel cred ca ai ajuns unde nu trebuia, din tristele experiente cu cei de la reprezentante, pot sa spun ca nu as mai recomanda serviciile lor decat posesorilor de tractoare pe abur.
Ai logurile? de ce nu le postezi aici sa vedem cum au dedus ca trebuie bucatit motorul?
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
ClaudiuDJ
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 05 Noi 2013, 19:17

Re: Probleme partea electrica martorul palpiie intermitent

05 Noi 2013, 22:18

La reprezentanta s-a facut o diagnoza. S-a constatat o compresie pe cilindrul 1 de 11 bari, pe 2 - 13,5 bari, pe 3 si 4 - 14 bari. Au considerat ca e o problema pentru ca diferenta maxima intre cilindri ar trebui sa fie de maxim 3 bari iar la mine era maxim. La service-ul VW, au schimbat intai bobina de inductie, insa dupa ce am mers 300 de metri cu masina, problema a reaparut.
 
ClaudiuDJ
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 05 Noi 2013, 19:17

Re: Probleme partea electrica martorul palpiie intermitent

07 Noi 2013, 16:16

Vreo sugestie pentru un service de incredere in Bucuresti?

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori