Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
loki999
Subiect Autor
Mesaje: 8
Membru din: 02 Mai 2010, 15:11

troncanit leon 1p

23 Aug 2010, 15:02

Salutari ,

De ceva timp incoace daca plec de pe loc cu viraj maxim de volan indiferent daca merg in fata sau dau cu spatele se aude un troncanit la roata ... din cate am auzit ar putea fi planetara...dar vreau sa stiu daca a mai patit cineva ceva asemanator si cum a rezolvat :( ...

TKS

Leon 1p 2.0TDI 140hp
 
zumazuma222
Mesaje: 14
Membru din: 30 Iun 2009, 14:30

Re: troncanit leon 1p

31 Aug 2010, 14:29

Cum suna???e continuu pe durata miscarii cu rotile virate???sau e doar la plecarea de pe loc, ca o bataie? Daca e continuu, e planetara. Daca e doar o pocnitura la plecare, poate fi vorba de altceva. Probabil niste bucse (nu le stiu numele). Eu le-am schimbat si am simtit o schimbare majora in comportamentul masinii. Desi mi s-a recomandat sa schimb caseta de directie la service, dupa schimbarea acelor bucse, mi-au disparut bataile si jocul din volan. Deci...in loc de 5300 roni cat ma ducea o caseta la un dealer de-al nostru, am scapat cu 400 RON (contravaloarea bucselor si a manoperei).
Verifica cu atentie despre ce e vorba....cati km ai?
Daca e planetara....parerea mea e sa o schimbi...nu stiu daca se pot repara...si nici nu cred in astfel de solutii....in plus, cred ca se pot gasi variante la preturi ok.
Bafta multa!!!!
Vreau o tzara ca afara!!!!
 
Avatar utilizator
fraktor
Mesaje: 23
Membru din: 05 Apr 2010, 11:54

Re: troncanit leon 1p

31 Aug 2010, 17:38

Pot fi cauze multiple, dar in cazul tau probabil e ceva la suspensie. Poate fi un pivot uzat, cap de bara, bieleta, bucsi, chiar si cap de telescop
Planetarele cad mai greu, dar daca ai avut vreun burduf spart si a intrat praf e posibil sa fie si planetara. Ea "bate" inclusiv la drum drept daca uzura e mare, iar in viraje (curbe) nu mai zic, te scoate din masina... Daca virezi stinga si auzi zgomotul, inseamana ca e planetara dreapta si invers. E putin probabil sa le ai duse pe amindoua
Salt-o pe un cric zdravan si tragi de roata sus-jos, da daca nu te pricepi du-te la orice service, urc-o pe elevator si afli imediat. Bafta
Imagine
Leon 1P SPORT 2007, black metallic, BXE 1.9 TDi/105CP

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator