Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
W O U
Subiect Autor
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mar 2009, 14:20
Localitate: Bucuresti

Problema clapeta acceleratie

14 Iun 2009, 04:58

Avem o problemutza.:(

Acum 2 zile cand am vrut sa plec,am observat,fiind cu piciorul pe ambreiaj si frana,ca acul de la turometru o cam ia in sus,iar motorul se ambala desi eu nu apasam acceleratia,pe bord fiind aprins EPC-ul...Apoi am zis sa incerc sa merg cu ea..am mers putin si facea din ce in ce mai urat..cand pleca mai tare singura,cand incetinea....pana la un moment dat cand pe langa EPC-ul din bord s-au aprins mai multe beculetze...unul care indica "defectiune la motor" unul care indica "defectiune la sistemul de control al emisiilor" si unul care arata ca programul ESP este defect sau dezactivat si nu mai pleca desi eu aveam piciorul pe acceleratzie pana in podea...am ajuns intr-un final inapoi si s-a uitat o persoana cat de cat cunoscatoare in "ale masinii"...aveam in torpedou mai multe CD-uri,hartii...si le-a scos si dupa asta mi-a mers....pana cand am iesit seara cu ea si iar am patit-o doar ca de data asta am putut sa merg k lumea cu ea chiar de era aprins EPC-ul si imi arata "defectiune pe sistemul de control al emisiilor" si motorul nu mai facea urat si nici acul de la turometru nu mai pleca de nebun...Pe langa nelamurirea asta mai am una....este normal ca dupa 4 luni de cand am luat masina facand 6200 km sa consume mult ulei?am verificat si am ramas cu jumate...
Luni as vrea sa sun la PBA sa o programez(asta daca e necesar si nu se poate pe loc)....

As dori sa stiu ce se intampla...daca cineva a mai fost in situatia asta si stie despre ce este vorba roaga Kitty frumi sa-mi spuna...:(
 
eddy_wtx
LowRider
Mesaje: 4333
Membru din: 14 Mai 2008, 10:00
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Problemutza...Kitty bolnavioara:((

14 Iun 2009, 11:29

Daca as stii ca asa scap si eu de probleme la masina, mi`as goli si eu torpedoul, cotiera, portbagajul :lol:
 
Avatar utilizator
W O U
Subiect Autor
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mar 2009, 14:20
Localitate: Bucuresti

Re: Problemutza...Kitty bolnavioara:((

14 Iun 2009, 12:58

eddy_wtx scrie:
Daca as stii ca asa scap si eu de probleme la masina, mi`as goli si eu torpedoul, cotiera, portbagajul :lol:



=)) pai si eu la fel t0ata masina as g0li-0..... dar t0tusi n-am scapat :(( 0ff 0ff
 
Avatar utilizator
Matrixu
Mesaje: 697
Membru din: 20 Feb 2008, 12:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problemutza...Kitty bolnavioara:((

14 Iun 2009, 15:15

Filtrul DPF este "plin"?
Rezolvare: Mers cu a 4-a (parca) la 80km/h constant vreo 15-20 minute (scrie in manual)
Cand anume ai verificat nivelul uleiului? Nu este bine sa fie masurat dupa ce ai mers cu masina. Cel mai bine se verifica cu masina dupa ce a stat 20-30 de minute fara motorul oprit. Nivelul trebuie sa fie intre cele doua linii de pe joja.
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow
http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4
 
Avatar utilizator
toepfer
Mesaje: 91
Membru din: 21 Ian 2009, 23:04
Localitate: Cimpulung Mold SV

Re: Problemutza...Kitty bolnavioara:((

14 Iun 2009, 15:27

Masina ei, daca nu ma insel, e benzinar. Deci n-are DPF.
Incearca sa scoti mufa de la EGR sa vezi cum se comporta motorasul. Problema poate proveni de la clapeta de acceleratie care necestita o curatare si resetare sau in cel mai rau caz inlocuire.

Bafta !
1P 1.9 TDI PD 105 CP 250/1900 NM/RPM
 
Avatar utilizator
W O U
Subiect Autor
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mar 2009, 14:20
Localitate: Bucuresti

Re: Problemutza...Kitty bolnavioara:((

15 Iun 2009, 12:12

Am f0st cu ea la "d0ft0r"...am pus-0 pe tester si n-avea nimic grav...era de la pedala...trebuia curatzata.... pfiuu...sper sa fie d0ar asta ... si sa nu am alte pr0bleme....m0mentan merge de minune :x frumushica mea...acum ma duc sa-i fac baitza...multumesc pentru sfaturi!! >:D< :*:*
 
Avatar utilizator
W O U
Subiect Autor
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mar 2009, 14:20
Localitate: Bucuresti

Re: Problemutza...Kitty bolnavioara:((

15 Iun 2009, 12:13

Apr0p0...v0i ce ulei f0l0siti?ce imi sugeratzi sa iau pentru a mea Kitty?:D

 
Avatar utilizator
toepfer
Mesaje: 91
Membru din: 21 Ian 2009, 23:04
Localitate: Cimpulung Mold SV

Re: Problemutza...Kitty bolnavioara:((

15 Iun 2009, 18:02

1P 1.9 TDI PD 105 CP 250/1900 NM/RPM
 
Avatar utilizator
Matrixu
Mesaje: 697
Membru din: 20 Feb 2008, 12:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problemutza...Kitty bolnavioara:((

15 Iun 2009, 18:57

OFFTOPIC:
Poti incerca sa nu mai pocesti limba romana? Incearca si tu sa te faci inteles si pentru noi astia mai batrani care nu suntem obisnuiti cu limbajul de mirc.
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow

http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: Problemutza...Kitty bolnavioara:((

15 Iun 2009, 21:05

ce te-a rugat colegul Matrixu te rog si eu.
scrie si tu in limba romana, sa intelegem cu totii si sa-ti raspundem cat mai repede si la obiect!
multumesc!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
nerazzurro
Mesaje: 13
Membru din: 16 Iun 2009, 19:51
Localitate: Bucuresti
Contact:

Clapeta acceleratie

16 Iun 2009, 20:22

Am un seat leon 1.6, 2001 si de ceva timp am o problema cu el. Se tureaza singura pana la 4000 rpm, in mers nu am probleme dar daca opresc la semafor sau in parcare turometru fluctueaza intre 1000 si 4000 rpm. Am fost cu ea la Seat la service si mi-au zis ca e debitmetrul de aer si sonda lambda, am mai fost la inca un service si mi-au zis ca e de la accelerarometru.
Catalizatorul nu are nimic,nu e infundat, l-au verificat cei de la Seat, dar nu stiu care ar putea fi adevarata problema.

Daca ati avut probleme de genul acesta va rog sa ma ajutati cu un sfat. Va multumesc,
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: se turaza singura

16 Iun 2009, 21:26

trebuie data jos clapeta de acceleratie si curatata!
atata tot!
treaba se face relatic simplu ... asta am facut eu in weekendul asta! si nu mai fluctueaza!
multa bafta!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
swat cat
Mesaje: 187
Membru din: 10 Mai 2009, 17:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: se turaza singura

17 Iun 2009, 01:29

daca vrei sa aflam exact trebuie sa folosim testeru.... daca ai timp intr-o seara poate o rezolvam 0745188592
tel. 0745188592
 
Avatar utilizator
Bodo
.B.O.D.O.
Mesaje: 1039
Membru din: 12 Dec 2008, 01:11
Localitate: Bucuresti / Breaza / Craiova
Contact:

Re: se turaza singura

17 Iun 2009, 01:58

Dap...la fel ca marian...clapeta de acceleratie se curata si nu mai ai probleme.se afla sub filtrul de aer este de marimea pumnului.nu e mare deranj cu curatarea ei si sigur nu vei mai avea probleme. :wink:
PH-15-EAT - Luna Grey Leon 1P (De vanzare viewtopic.php?f=95&t=8658 )
PH-09-WAC - VW Golf IV ( De vanzare http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=95&t=2964 )
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: se turaza singura

17 Iun 2009, 05:56

la el nu se afla sub filtrul de aer ...
e undeva pe mijloc sus (sub capota) si este oarecum obstructionata de capacul de la motor!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori