Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
vik
Subiect Autor
Mesaje: 76
Membru din: 19 Oct 2008, 11:29
Localitate: Cluj-Napoca

Apa sub masina - sistem curatare parbriz ?

22 Apr 2009, 13:46

Salut.
Am observat de acum 2 zile ca sub masina in partea din fata sub farul stang se aduna apa. Picura de pe masina.

Ma gandesc ca are legatura cu meganismul care scoate chestiile alea doua in fata farurilor sa le stropeasca atunci cand dau drumu la apa sa curat parbrizul.. pentru ca ele numai ies afara sa stropeasca farurile :)

L-am tras eu afara pe ala din stanga si am observat ca e ud (facut la fel si cu cel din dreapta si e uscat) .. deci ceva e stricat la ele.

Ati mai patit ?
Cum ati solutionat?
Leon - Seat Leon
 
Avatar utilizator
mirceamircea
Mesaje: 702
Membru din: 29 Aug 2008, 11:25
Localitate: Titan / Vitan
Contact:

Re: Apa sub masina - sistem curatare parbriz ?

23 Apr 2009, 11:29

Salut,

am avut si eu aceeasi problema care s-a rezolvat in service pe garantie (am schimbat un cilindru pompa presiune sau asa ceva...) :wink:
____________________________________________________________
MirceaM
Ex: Seat Leon CUPRA 1P - SWJ

Ex: Cielo '97 GLE
 
Avatar utilizator
Bodo
.B.O.D.O.
Mesaje: 1039
Membru din: 12 Dec 2008, 01:11
Localitate: Bucuresti / Breaza / Craiova
Contact:

Re: Apa sub masina - sistem curatare parbriz ?

23 Apr 2009, 11:38

Daca nu ma insel, duzele de spalare a farurilor se ridica pe baza de presiune si elibereaza jetul de apa dupa care revin la pozitia initiala.in cazul in care motorasul care face presiune in vasul cu lichid de parbriz se defecteaza sau apare vreo fisura in vas,acesta nu mai functioneaza corespunzator si este posibil ca toata apa ce ar fi trebuit sa ajunga pe faruri,sfarseste scurgandu-se pe sub masina.la fel am patit mai demult la Golf si trebuie schimbat tot vasul cu tot cu motoras.incearca si pune apa in vasul respectiv si ai sa vezi ca foarte probabil o sa se scurga cam jumate de rezervor pe jos.
PH-15-EAT - Luna Grey Leon 1P (De vanzare viewtopic.php?f=95&t=8658 )
PH-09-WAC - VW Golf IV ( De vanzare http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=95&t=2964 )
 
Avatar utilizator
mirceamircea
Mesaje: 702
Membru din: 29 Aug 2008, 11:25
Localitate: Titan / Vitan
Contact:

Re: Apa sub masina - sistem curatare parbriz ?

23 Apr 2009, 11:41

bodoa scrie:
Daca nu ma insel, duzele de spalare a farurilor se ridica pe baza de presiune si elibereaza jetul de apa dupa care revin la pozitia initiala.in cazul in care motorasul care face presiune in vasul cu lichid de parbriz se defecteaza sau apare vreo fisura in vas,acesta nu mai functioneaza corespunzator si este posibil ca toata apa ce ar fi trebuit sa ajunga pe faruri,sfarseste scurgandu-se pe sub masina.


Corect si asta e o posibilitate, dar verifica mai intai si furtunasele - poate s-au fisurat / rupt. Oricum, daca mai ai garantie la masina se rezolva fara bani in service :wink:
____________________________________________________________
MirceaM
Ex: Seat Leon CUPRA 1P - SWJ

Ex: Cielo '97 GLE

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori