Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Margineanb
Subiect Autor

Vibratie in volan

29 Ian 2019, 17:46

Salut. Se simte o vibratie mare in volan in special pe autostrada la viteza de 130km/h sau la viteza mai mare, vibratia se simte doar in viraje nu si pe drum drept. La viteze mai mici nu se simte vibratia. Am cauciucuri de iarna noi ,iar jantele au fost echilibrate.
Mentionez ca acum 2-3 luni am schimbat EGR-ul si cei de la service mi-au spus ca trebuie sa desfaca puntea fata pentru a ajunge la el. Este posibil sa fie din cauza unghiurilor?

djnoxi

Re: Vibratie in volan

31 Ian 2019, 16:59

Salut,

Virajele la care faci referire sunt la viteze mari (gen peste 100 km/h)? Vibratia este doar in volan sau se simte si in podea? Apare la viraje doar intr-o singura directie(stanga/dreapta) sau in ambele directii? Este insotita de sunete (pocnituri) de o parte sau de cealalta a masinii?

Daca inainte de interventie nu aveai aceasta problema si dupa interventie o ai, e posibil ca aceasta interventie sa fie cauza aparitiei vibratiilor (ori a declansat o defectiune, ori a provocat o defectiune).
Seat Leon 1P 1.6 2007

Margineanb
Subiect Autor

Re: Vibratie in volan

01 Feb 2019, 15:26

Virajele sunt la viteze mari la viteze de peste 120km /h vibratia apare doar pe accelerare (pe pilot automat nu vibreaza). Am fost la unghiuri ieri si dupa ce mi-am făcut unghiurile tot mai vibrează volanul. Apare in ambele direcții si nu este însoțită de sunet . Nu se simte si in podea.