Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
turcu radu
Subiect Autor
Mesaje: 192
Membru din: 25 Sep 2011, 12:39
Localitate: Bucuresti
Contact:

Problema turatie

28 Dec 2018, 17:12

salut.un sfat daca se poate in leg cu o problema pe care o am la masina va rog daca a mai avut cineva urmatoarele simptome .motor 1.2 TSI ,doar cand este cald ,adica ajunge la 90 de grade temperatura ,se tureaza foarte puternic singura pana pe la 3000 3500 de ture de cateva ori la relanti si se opreste motorul. dupa ce se raceste merge ok sta la relanti,si cand se incalzeste iar apar turatti puternice si oprirea motorului.am pus tester in vreo 3 locuri .prima data a iesit eroare la sonda lambda 1 si amestec bogat.a doua oara ,la alt service a iesit sonda 2.tot acolo am facut o readaptare a clapetei,si masina a mers bine vreo saptamana dupa care iar a inceput sa aiba aceleasi simptome .la ultimul service la care am fost, a pus testerul si mi a iesit tot amestec bogat si parca a zis ca sonda lambda 2 nu trece testul...s au verificat si furtunele pe la motor...mi s a spus ca ar trebui sa schimb clapeta de acceleratie intr un final. daca aveti vre o parere sau cine a mai intampinat aceasta problema si ma poate ajuta cu un sfat ..multumec foarte mult.
SEAT LEON WHITE 2010

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori