Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Alexandru1990
Subiect Autor

Seat Leon 1P 2.0 TDI FR, 2007 - Problema !!!

05 Ian 2017, 08:44

Salut, dețin un seat Leon 2.0 TDI FR. Mașinuței mele i-am adus câteva modificari: turbina 2.7, evacuare si soft. Si acum sa va explic problema si poate a mai patit cineva si ar putea sa-mi dea un sfat.
Istoricul masinutei:
- prima data a fost facut soft + DPF Off si schimbată evacuarea
- la jumatate de an - 1 an mi-a apărut prima data aceasta problema care consta in:
- in mers am fluctuațiile de turatie. Imi da un șoc ca si cum mi-ar tăia alimentarea își revine merge câțiva metri si apoi face iar. Uneori imi scade turația pana imi moare sj motorul. A fost ținuta masina la un service nu i-au dat de cap cand am fost sa iau masina si sa o duc la altcineva surprizaaaa masina mergea impecabil fara sa mai faca nici macar o data.
- acum 3-4 sapatamani am facut si ultima creștere la turbina de 2.7 plus soft (tin sa Menționez ca acum softul a fost facut la alta firma)
- plec de la București fericit de mașinuța si încântat de cum merge, la buzau supriza a apărut problema :( la fel scade si creste turația plus moare motorul in mers in timp ce turația scade. A venit cineva a pus testerul pe masina si imi dădea eroare pe un senzor de la pedala de accelerație. Cu chiu cu vai am plecat de la buzau dupa multe așteptări. Am vazut ca masina mergea pana in 2000 rpm si asa am mers pana la Focșani. Ajuns in oras am zis ca sa vad daca mai face figuri masina. Si am zis sa o accelerez sa vad cum se comporta supriza iar mi-a dat de 3-4 ori in nas turația scade creste a dat sa moara motorul si dupa sooooc masina merge iar perfect.
- a mai trecut o săptămana si masina a inceput sa faca iar figuri de atunci nu sa mai oprit din problema asts...
Simptome:
- scade si creste turația plus senzația de a tăia alimentarea sau ca ramane fara combustibil
- cand scade si creste turația se aude un ticait plus ca turația are un joc sa zic asa scade creste foarte repede ca si cum cineva ar da de firul de la turometru sau s.ar juca la calculator.
- in treptele 1,2,3 merge mai bine decât in 4,5,6 adica poti merge câțiva km cu turația pana in 2500 fara sa faca nici o schema.
- cat timp masina merge nu tremura nu se aude motorul aiurea zici ca nu are nimic.
Sfaturi primite:
- probleme calculator masina
Este cineva sa mai fi patit asta?! Sau sunt eu singurul ghinionist :))
Seat Leon 1P FR
VN-90-VOD

gamer555
ClubSEAT Admin

Re: Seat Leon 1P 2.0 TDI FR, 2007 - Problema !!!

05 Ian 2017, 10:16

din pacate fara loguri in mers nu te putem ajuta prea mult. asta este singurul lucru bun pe care ti-l putem recomanda in loc sa te apuci sa schimbi piese la nimereala. daca vrei sa iesi ieftin si crezi ca esti in stare sa inveti sa utilizezi un vcds, atunci ia unul, pune laptopul si fa drumuri cu diversi parametri sub atenta observatie. este absolut imposibil ca masina sa se comporte fara sa iti si 'spuna' care ar fi sursa.

daca nu, alege un mecanic bun si de incredere si aia e.

* de la focsani la onesti e drum scurt, vezi poate are timp dany sa se uite ;)

Alexandru1990
Subiect Autor

05 Ian 2017, 20:15

Salut. Ieri am facut niste loguri in mers pt turbina. A iesit perfect este in parametri. Maine dimineata trebuie sa ajung la un alt electro-mecanic si sa vad daca stie ce ar putea avea. Daca nici asta nu.i da de cap...cum as putea da de acel dani de la Onești?!
Seat Leon 1P FR
VN-90-VOD

gamer555
ClubSEAT Admin

06 Ian 2017, 00:21

din ce spui tu oricum nu ar trebui sa fie de la turbina, mai degraba as urmari injectoarele in primul rand, debit, etc. oricum trebuiesc luate toate grupele de measurements la puricat, raspunsul sigur e acolo.
scrie-i direct mesaj acestui dani de la onesti :) memberlist.php?mode=viewprofile&u=508