Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
 
Avatar utilizator
Testosul
Subiect Autor
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Zgomote, greierasi - posibile solutii de rezolvare

09 Ian 2008, 11:17

Haideti sa povestim aici despre variatele zgomote si greierasi care apar din diverse cauze cum ar fi drumurile geniale din Romania si posibile cai de a scapa de aceste problemute.
 
Avatar utilizator
Gabyucl
zuly
Mesaje: 443
Membru din: 03 Dec 2007, 17:53
Localitate: Bucuresti

09 Ian 2008, 15:49

pai eu de exemplu am luat masina din germania la 60-65000 km....se prezenta super bine....chiar nu facea nici un zgomot in interior...mergea frumos....
acum am 93000km.....de la drumurile din romania face un zgomot urat interiorul....mai ales plasticul de pe usi....nici nu stiu exact ce dar face....mai ales cand merg pe prostia aia de piatra cubica de pe aviatorilor... :( :( :(
asta e...traim in romania,stim cu totii cum sunt drumurile...nu e ca in germania :D ,,,si dupa prima zapada in bucuresti am observat ca pe asfaltul turnat acum 1 an au aparut o gramada de gropi...la intrare in bucuresti la fantana miorita pe acolo.... :twisted: :twisted:
am fost din intamplare si pe asfaltul turnat la casa poporului cand a fost "FIA GT"....nici o "gaura"...covor german...nu romanesc
Seat Leon 1.9 TDI-under construction ;)

Nu lucrez in weekend, si nici in zilele care se termina in "i".
 
Avatar utilizator
Ciclistu
Rares
Mesaje: 675
Membru din: 28 Noi 2007, 18:17
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

09 Ian 2008, 18:21

Am fost pe un drum de tara acu de sarbatori, si la mine am sesizat un usor scartait in partea drapta spate.
Un prieten de-a meu cu Golf IV are un scartait undeva sub parbriz...bineinteles cauza fiind drumurile "extrem de bune" de pe la noi...:)
VW Bora 1.9 TDI 131 CP
 
Puffy

11 Ian 2008, 23:47

Mie, bancheta din spate, imi face un zgomot... parca nu ar fi bine prinsa... cand ma asez pe ea, sau cand o "zagaltai", nu se aude nimic, dar la prima denivelare, zici ca vine peste mine :( Acum, cand am fost la cei de la PBA, pt piese, am vb cu cel care se ocupa de ele, i-am explicat, si a zis ca si el are Ibiza , si ca si a lui face... :angry1: ( ce sa zica si el acum)
Din ce in ce incepe sa ma enerveze mai tare masina asta.... incep sa cred ca e cum a zis tata, si anume... "ai platit mai mult sigla decat masina".
Acum am vazut ca aici se discuta probleme LEON.. scuze pt offtopic :D
 
Avatar utilizator
Ciclistu
Rares
Mesaje: 675
Membru din: 28 Noi 2007, 18:17
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

12 Ian 2008, 17:28

Un prieten de-al meu lucreaza in reprezentanta, are un Golf IV si are si el acelas scartait la bancheta spate, ce mi-a zis...nu am ce sa-i fac...
VW Bora 1.9 TDI 131 CP
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

12 Ian 2008, 19:15

si mie im scartie ceva p spate...cred k la placa de la haion...da am rezolvat problema....AM DAT MUZICA MAI TARE!!!si am proptit mai bine placa.
Ultima oară modificat 12 Ian 2008, 19:17 de către marian_iam, modificat 1 dată în total.
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
Ciclistu
Rares
Mesaje: 675
Membru din: 28 Noi 2007, 18:17
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

12 Ian 2008, 19:17

Buna rezolvarea...:)))
VW Bora 1.9 TDI 131 CP

 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

12 Ian 2008, 19:18

multam, multam.
Practic, rapid si fara alte zgomote! :)
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
galushca
Mesaje: 164
Membru din: 08 Ian 2008, 11:11
Localitate: Cluj Napoca / Bucuresti

14 Ian 2008, 10:35

Eu am difuzoare montate pe placa si ma confrunt cu aceasi problema...dar exista un buretel special care se lipeste pe margini si care te ajuta sa scapi de sunetele nedorite. :)
Seat Leon 1.6 102cp
Din nou pe ecrane: www.timesquad.ro
 
francy
Mesaje: 1110
Membru din: 16 Ian 2008, 14:20
Localitate: bucuresti
Contact:

apropo de zgomote

19 Ian 2008, 14:00

masina mea e noua..are vreo 5000 de km ...2 luni...DAR in ciuda faptului ca e noua la vreo saptamana dupa ce am luat-o am descoperit ca atunci cand dau cu spatele scoate un zgomot ciudat gen haraiala. am fost la ei pt altceva ce-i drept dar i-am intrebat si de asta:au zis ca e zgomot de seat sa nu-mi fac probleme.prietenul meu a facut un test drive cu alt leon de la ei si cica si ala scotea zgomotul asta
acum dupa o luna si ceva zgomotul asta se aude din cand in cand dar s-a intensificat..e gen fier pe fier si se aude cand dau mai mult de jumatate de volan..nu tot timpul ce-i drept!
stiti ceva de treaba asta?
 
Avatar utilizator
MANIAC222
Mesaje: 88
Membru din: 07 Dec 2007, 04:28
Localitate: Sv / Buc
Contact:

19 Ian 2008, 21:27

Cum ******* f****** g***** m***** lor sa spuna "e zgomot de seat" ?? La fel cum mi-a spus unu acu 2 sapt cand am mers cu duba la service, in garatie: " Deh nu are nimic, asa face toate dupa xxxx km"
Pai normal ca asa face toate ca nu cumva sa schimbe ei nimic pe garantie. Si dupa ce se duce garantia cand mergi la ei cu aceeasi problema: " da, trebuie sa facem comanda....vine piesa in x zileee....cu tot cu manopera va costa 2000 RON" :shock: si atunci iti vine sa te sinucizi....
@francy, nu exista problema la o masina noua la 5000 km, e imposibil ca toate sa faca asa, iar daca toate fac asa sa zicem, atunci domnii de la seat le-ar chema inapoi pt a rezolva problema la fel cum s-a facut la multe alte marci ..... cu probleme de fabricatie.
Iar daca te duci oleaca si pui "ciomagu" pe ei sa vezi cum incep toti sa zbarnaie dintr-o parte in alta si sa rezolve toate problemutele care le are masinuta ta :twisted:
Din pacate asa e la noi in ro, peste tot e asa , daca nu faci scandal si ii ameninti cu reclamatii atunci nu o sa iti rezolve o problema sesizata de tine. Cum ******* sa se auda o huruiala cand dai in marsarier si ei sa spuna ca asa fac toate ? :x :x :( innebunesti nu alta ....
- Dimsport Romania, Sv Si Buc 50-50
- Chiptuning/ Flashtuning -
www.dimsport.ro | www.obdtuning.ro
Tel: 0752923786
ID Yahoo Messenger : dimsportsv@yahoo.com
______________________________________

Leutii mei: 206 & Leon Cupra 4
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

20 Ian 2008, 10:01

Bine ai venit francy!
Vad ca ai cateva probleme, dar sunt mici, nu te speria! :lol:
Sa faci te rog o prezentare a masinii tale , ciu poze :wink: aici :
http://www.clubseat.eu/viewforum.php?f=5
pune-ti masina in semnatura
si completeaza datele tale aici:
http://www.clubseat.eu/viewforum.php?f=10
Ti-am gat de lucru, nu? :D
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
bebetudor
Mesaje: 64
Membru din: 02 Dec 2007, 13:58
Localitate: Bucuresti

16 Feb 2008, 16:52

De ceva timp se aude in partea dreapta fata un zgomot ciudat (troncanit), dar nu tot timpul; se aude mai des la denivelari. Am fost cu masina la service si au spus ca este de la aparatoarea roata cea de deasupra. Toate bune si frumoase. Am plecat de la service fericit, nici un zgomot timp de vreo 5 km dupa care a aparut iarasi. Asta e...peste 3-4 zile m-am dus iarasi cu o problema la bord(martor airbag aprins) si problema anterioara. Cea cu martorul s-a rezolvat. Masina a foat testata de un
"mecanic" care a spus ca nu se aude nimic la masina. Fericit am plecat din nou spre casa si ca sa vezi.......bineanteles dupa vreo 5-6km iar.Sunt curios joi cand ma duc ce o sa mai zica ca o sa conduc eu masina iar mecanicul o sa stea sa asculte. O sa ii fac si plinul ca sa auda un timp indelungat ca sa nu zica ca m-i se pare.Stie careva ce ar putea avea ca sa ii dau eu putin ajutor. Cred ca am explicat bine :)
seat leon 2, 1.6 102CP
 
Avatar utilizator
Testosul
Subiect Autor
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

17 Feb 2008, 09:09

@Bebetudor, balamalele de la usi sunt unse? Eu am avut un astfel de zgomot si era cauzat de faptul ca balamalele usii din stinga fata erau uscate. Am rezolvat-o cu vaselina si spray de degripat date pe toate balamalele usilor.
 
bebetudor
Mesaje: 64
Membru din: 02 Dec 2007, 13:58
Localitate: Bucuresti

21 Feb 2008, 18:33

bebetudor scrie:
De ceva timp se aude in partea dreapta fata un zgomot ciudat (troncanit), dar nu tot timpul; se aude mai des la denivelari. Am fost cu masina la service si au spus ca este de la aparatoarea roata cea de deasupra. Toate bune si frumoase. Am plecat de la service fericit, nici un zgomot timp de vreo 5 km dupa care a aparut iarasi. Asta e...peste 3-4 zile m-am dus iarasi cu o problema la bord(martor airbag aprins) si problema anterioara. Cea cu martorul s-a rezolvat. Masina a foat testata de un
"mecanic" care a spus ca nu se aude nimic la masina. Fericit am plecat din nou spre casa si ca sa vezi.......bineanteles dupa vreo 5-6km iar.Sunt curios joi cand ma duc ce o sa mai zica ca o sa conduc eu masina iar mecanicul o sa stea sa asculte. O sa ii fac si plinul ca sa auda un timp indelungat ca sa nu zica ca m-i se pare.Stie careva ce ar putea avea ca sa ii dau eu putin ajutor. Cred ca am explicat bine :)



Problema s-a rezolvat. Zgomotul se auzea din cauza bieletei antiruliu dreapta fata. Piesa inlocuita pe garantie, nici un zgomot :)
seat leon 2, 1.6 102CP
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori