Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
sebi_pop
Subiect Autor
Mesaje: 61
Membru din: 08 Aug 2014, 21:03
Localitate: Oradea

Senzor lichid parbriz

11 Ian 2015, 16:10

Buna, as avea o nelamurire referitor la masina mea Leon Style 1,4 TSI 2011. De curand am ramas fara lichid pentru spalare parbriza dar nu s-a aprins in bord senzorul pentru nivel scazut al lichidului. Pur si simplu am vrut sa folosesc stropitorile care aveau jet slab si dupa cateva secunde nu mai iesea nimic pe diuza. Am bagat niste lichid de parbriz si functioneaza ok, dar nu trebuia sa mi se aprinda martorul in bord? Stie cineva daca masina e echipata cu un astfel de senzor? O am doar de cateva luni...

Am bagat numai cam 1L de lichid. De unde imi dau seama cand e plin rezervorul fiindca acesta este situat in partea de jos sub capota nu prea poti sa iti dai seama care e nivelul, mai ales ca e si colorat putin, nu mai este alb plasticul. Se completeaza pana ramane plin si paharelul acela pe unde se introduce?
Seat Leon Facelift 2011, 1.4 TSI Style -magico black BH 99 SBI
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Senzor lichid parbriz

11 Ian 2015, 17:58

Marea majoritate a leoanelor 1p nu au asa acel senzor, cred ca doar cei cu spalatoare in faruri si maxidot au asa ceva. Retrofit am vazut la cosmin pe altea...

Completezi lichid pana se umple de tot circuitul, pana spre capac. O sa il vezi si o sa auzi sunetul in timp ce se umple circuitul...

Capacitatea era in manual, 3 litri la majoritatea si 5 litri la cele cu spalatoare, daca nu ma insel.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Senzor lichid parbriz

12 Ian 2015, 21:48

Daca nu ai ceasuri maxidot, pt. inceput trebuie sa verifici daca ceasurile tale de bord suporta afisajul pt. nivelul scazut al lichidului de parbriz. Se face cu VCDS (sau alt soft) pe adresa 17.

Daca dupa activare e ok, abia atunci poti trece la instalarea fizica a senzorului. Martorul arata asa (pe afisaj maxidot):

Imagine

Mai multe detalii aici
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
sebi_pop
Subiect Autor
Mesaje: 61
Membru din: 08 Aug 2014, 21:03
Localitate: Oradea

Re: Senzor lichid parbriz

13 Ian 2015, 02:02

Ok, va multumesc pentru lamuriri
Seat Leon Facelift 2011, 1.4 TSI Style -magico black BH 99 SBI
 
Avatar utilizator
RD-Woo
Mesaje: 515
Membru din: 03 Aug 2015, 23:18

Re: Senzor lichid parbriz

16 Sep 2015, 08:00

De cateva zile am o problema cu indicatorul nivelului de lichid parbriz. ceasurile de bord au afisaj maxi-dot.
am activat cu VCDS senzorul de nivel, nu stiu de ce era dezactivat... in fine, a aparut martorul specific in bord iar pe pe display mesajul "Add wash fluid", am completat pana aproape plin, am mai consumat intre timp din lichid, iar de atunci pe display indica in continuu "Top up wash fluid", iar martorul de bord specific este aprins in permanenta :?
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Senzor lichid parbriz

16 Sep 2015, 11:00

Bixenon si spalator far ai din fabrica?

Daca nu, atunci nu ai nici senzorul de nivel.
Faptul ca ai codat si ai umplut recipientul fara sa se stinga martorul inseamna ca senzorul nu e prezent. Se poate adauga insa. Nu e foarte scump, insa e complicat de instalat (bara fata data jos, decupare vas, instalare cablaj pana in habitaclu etc).
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
RD-Woo
Mesaje: 515
Membru din: 03 Aug 2015, 23:18

Re: Senzor lichid parbriz

16 Sep 2015, 11:38

Cosmin scrie:
Bixenon si spalator far ai din fabrica?
Nu, este echipare style, posibil cu ceva plusuri... :? :(

Cosmin scrie:
Nu e foarte scump, insa e complicat de instalat (bara fata data jos, decupare vas, instalare cablaj pana in habitaclu etc).
Da, am citit ceva informatii in subiectul deschis de tine pe tema asta... :hi
mai investighez, adunam piese si poate in viitor montam senzorul respectiv.

Multumesc pt raspuns.

 
Avatar utilizator
RD-Woo
Mesaje: 515
Membru din: 03 Aug 2015, 23:18

Re: Senzor lichid parbriz

15 Mar 2017, 15:01

Cosmin scrie:
Nu e foarte scump, insa e complicat de instalat (bara fata data jos, decupare vas, instalare cablaj pana in habitaclu etc).
RD-Woo scrie:
mai investighez, adunam piese si poate in viitor montam senzorul respectiv.


Am reusit intre timp sa achizionez kit-ul ce contine senzorul de nivel lichid parbriz, instalat conform procedurii de mai sus,
codat cu VCDS pe adresa 17, functionare corespunzatoare.. 8) :thumbleft:

ImaginexImaginexImagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori