Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
baiatubaiatu
B 36 LRN
Subiect Autor
Mesaje: 248
Membru din: 11 Sep 2008, 11:16
Localitate: Bucuresti

alimentare casetofon

13 Oct 2008, 14:37

din pacate sunt din nou nevoit sa postez in acest topic... nu vreau sa deskid 15000 de subiecte asa ca-mi voi exprima cele 2 probleme in acest subiect si anume:
1. aveam un cd-player pe masina, un kenwood, toate bune si frumaose, mergea binishor... mi-am luat de pe alta masina un pioneer ceva mai bunicel, l-am conectat doar prin mufe, a mers perfect fara batai de cap; ce am observat este ca, ca si la celalalt in momentul in care scot keia din contact se intrerupe casetofonul, buuuun... diferenta este insa ca la pioneer-ul de acum nu-mi raman in memorie posturile si setarile (ca si cum as scoate.. bornele, bateria de tot!) la kenwood insa, ramaneau... singura solutie ar fi sa imi lege cineva casetofonul pe direct? sau care-i faza?
2. in momentul in care scot keia din contact se auzea un tzac mic si se aprindeau imediat lampile in masina... de cand am pus casetofonul asta (sunt sigur ca e doar o coincidenta) se aude un tzac mic pe la bord p-acolo dar dureaza vreo 2 secunde pana se aprind luminile... a mai patit cineva asa ceva? ma alarmez aiurea? pe mine doar ma doare sufletul ca stiu ca o doare ceva acolo... si nu stie ea cum sa-mi zica... :-<
Seat Leon 1.9 TDI, 110 CP
ImagineImagine
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

13 Oct 2008, 14:41

La casetofonul nou trebuie sa inversezi firul galben cu cel rosu...
Adica il dai afara si scoti mufa din spate iar din mufa pleaca spre instalatia masini doua fire unul galben si altul rosu, ambele cu sigurante parca...daca au sigurante este simplu sa le inversezi schimband capetele sigurantelor.
Daca nu ai sigurante, cu ajutorul unei surubelnite fine de 1mm scoti papucii din mufa sii ii inversezi intre ei.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
baiatubaiatu
B 36 LRN
Subiect Autor
Mesaje: 248
Membru din: 11 Sep 2008, 11:16
Localitate: Bucuresti

13 Oct 2008, 14:47

stiu ca sunt 2 mufe, una neagra si alta maro, aia maro cred ca e de la boxe, la cea neagra ar trebui sa umblu... de fire nu prea stiu nimic, dar daca tu zici ca ar trebui inversate intre ele, am s-o fac, vad eu cum:) dar stii si de la ce sunt firele? fac vreo boacana? ca nu ma prea pricep...
Seat Leon 1.9 TDI, 110 CP
ImagineImagine
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

13 Oct 2008, 14:49

asa e la radio, dar la faza cu becurile nu stiu ce sa zic!
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

13 Oct 2008, 14:55

practic unul este cu +12V continuu, pentru memoria aparatului si celalalt cu +12V comutat de cheia de contact pentru alimentarea de forta.
Trebuiesc inversate pentru a functiona corect, adica sa pastreze datele din memorie.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
baiatubaiatu
B 36 LRN
Subiect Autor
Mesaje: 248
Membru din: 11 Sep 2008, 11:16
Localitate: Bucuresti

13 Oct 2008, 15:12

multumesc mult! ca si concluzie: scot casetofonul si sunt 2 fire, galben si rosu... ele intra din casetofon in mufa si ies, se continua in alta mufa pt a intra in contactele masinii... buuun... cu alte cuvinte, la mufa "tata", care intra in mufa casetofonului inversez cele 2 fire si galben se va lega cu rosu din cealalta parte si rosu cu galben-ul celalalt! este OK? sunt mai afon la fire si d-aia intreb si eu :)
Seat Leon 1.9 TDI, 110 CP
ImagineImagine
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

13 Oct 2008, 15:20

Da asa este...cred ca sunt firele 4 si 7.
Indiferent unde le inversezi ... firul galben va deveni rosu si invers rosu va deveni galben.
Recomand sa scoti papucii din mufa si sa ii inversezi, nu sa tai firele si sa le rasucesti acolo. de la caldura degajata de casetofon se desface banda izolatoare si poti face scurt-circuit.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion

 
Avatar utilizator
baiatubaiatu
B 36 LRN
Subiect Autor
Mesaje: 248
Membru din: 11 Sep 2008, 11:16
Localitate: Bucuresti

13 Oct 2008, 15:30

Super! Multumesc mult! am inteles si o sa incerc in cateva ore sa vad ce rezolv...
Seat Leon 1.9 TDI, 110 CP
ImagineImagine
 
Avatar utilizator
baiatubaiatu
B 36 LRN
Subiect Autor
Mesaje: 248
Membru din: 11 Sep 2008, 11:16
Localitate: Bucuresti

13 Oct 2008, 19:22

Incredibil! BALTAZAR esti meserias! :D intr-adevar, cele 2 fire din casetofon erau "intrerupte" prin niste papucei, parca special pt a fi inversate intre ele :)... le-am combinat si merge perfect!
apropo... de la asta era si problema cu iluminatul la scoaterea keii din contact... dura vreo 2-3 secunde pana sa se aprinda lampile in masina, acum si-a revenit odata cu inversarea firelor! cum am scos keia din contact, pac si becele!
vedeti, stiam eu ca vrea sa-mi zica ceva si nu stia ea cum...
sa fiu sincer, de maine aveam de gand sa ma obisnuiesc cu ideea ca nu memoreaza posturile si ma gandeam sa folosesc doar mp3-ul :) bine ca m-a ros curiozitatea....
Multumesc inca o data BALTAZAR!
Seat Leon 1.9 TDI, 110 CP
ImagineImagine
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

13 Oct 2008, 19:28

Nu ai pentru ce, bine ca ai rezolvat problema. :D
Probabil ca fiind firele inversate ramaneau condensatorii din interiorul cd-ului incarcati si pacaleau senzorul masinii, pana se descarcau, de aceea nu cupla lumina.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
ing007
Mesaje: 5
Membru din: 18 Mar 2009, 08:06
Localitate: Arad

Re: alimentare casetofon

18 Mar 2009, 08:19

Mersi BALTAZAR2003, esti "the best". :blackeye: Am incercat recomandarea ta si a functionat perfect!! De mult timp cautam rezolvarea acestei probleme.
Totusi as mai avea inca o intrebare: cele 2 fire aveau sigurante pe ele, una de 7A si alta de 0.5A(nu mai stiu care cum erau). Cand le-am schimbat, sigurantele le-am lasat la locul lor, am inversat papucii din partea de catre casetofon. Oare trebuiau inversate si sigurantele avand in vedere a una e mult la tare decat alta? Nu ma prea pricep eu la electronica, dar am zis ca intreb ca sa fiu sigur... Daca e nevoie, ma uit sa vad exact care siguranta la ce fir era. Multumesc.
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: alimentare casetofon

18 Mar 2009, 09:53

Salut,
Vezi ca pe fiecare fir este o eticheta, in care este trecuta valoarea sigurantei. Daca nu ai etichete, ai pe capacul casetofonului valoarea.
Este bine sa le pui conform cu instructiunile, in caz contrar, cand o sa dai muzica mai tare se va arde siguranta.
:D
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
ing007
Mesaje: 5
Membru din: 18 Mar 2009, 08:06
Localitate: Arad

Re: alimentare casetofon

19 Mar 2009, 11:53

Ok, multumesc ptr raspuns; ai fost f prompt :wink: . Intr-adevar au etichete firele; o sa incerc sa le fac sa corespunda cu ce scrie pe casetofon. Mersi.
 
Avatar utilizator
toepfer
Mesaje: 91
Membru din: 21 Ian 2009, 23:04
Localitate: Cimpulung Mold SV

Re: alimentare casetofon

15 Apr 2009, 23:05

Problema identica (inclusiv pt luminile din interior) pe Polo lui maica-mea si rezolvata prin inversarea firelor rosu-galben, doar ca dupa ce scot cheia din contact, cd-ul se inchide si dupa vreo 5 secunde se aud de 3 ori cate 3 beep-uri in difuzoare. De ce oare ? Reprezinta o problema ?
1P 1.9 TDI PD 105 CP 250/1900 NM/RPM
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: alimentare casetofon

16 Apr 2009, 00:01

Normal sa se inchida, iar bip-urile sunt din cauza ca nu ai detasat fata. Avertisment sa nu uiti sa o detasezi si sa o ascunzi.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori