Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
skorp-kreator
Subiect Autor
Mesaje: 26
Membru din: 23 Sep 2009, 08:56

seat arosa

23 Sep 2009, 09:15

cine stie unde gasesc un seat arosa avariat 1.0 din 2002 E4 auc avariat pt piese de schimb? :D
 
skorp-kreator
Subiect Autor
Mesaje: 26
Membru din: 23 Sep 2009, 08:56

seat arosa

23 Sep 2009, 09:19

am un seat arosa nu merge motorul cum ar trebui scoate un zgomot ciudat k o bataie sau mai bine zis k un huruit.am becul aprins in bord si am schimbat benzina s.a stins iar apoi dupa vreo cativa km s.a aprins din nou .cineva spunea k poate fi de la intrerupatorul de la pedala de frana se poate asta? :D am schimbat si bujiile leam pus cele originale,am schimbat si sistemul de evacuare gaze dar am pus genti de 15 cu balonas mic se poate din cauza aia sa mearga motorul asa k e sarcina prea mare pe roti? 8)
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: seat arosa

23 Sep 2009, 10:10

incearca si tu pe net la firme de dezmembrari, cauta parcuri de dezmembrari prin tara.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: seat arosa

23 Sep 2009, 10:12

in ciuda faptului ca ai scris val vartej, fara semne de punctuatie ........am reusit sa extrag ideea principala .
Stii cum ai facut aici? era o reclama o data la radio pt Dacia asistenta....."masina mea scoate un zgomot pac pac poc, pac pac poc, ce-o fi/...."

la cineva care se pricepe la masini ai incercat sa mergi? gen service sau un mecanic?
la cineva care poate sa iti faca o scanare a masinii cu vag-com?
daca vrei sa vii la PBV2 la service, te rog mult sa ma suni sau sa imi dai un pm.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
skorp-kreator
Subiect Autor
Mesaje: 26
Membru din: 23 Sep 2009, 08:56

seat arosa

23 Sep 2009, 11:12

scuze k am scris asa dintr-o bucata dar se mai intampla.Am pus-o la calculator de cateva ori dar nu am gasit problema iar becul din bord sta inca aprins. Un mecanic zicea k zgomotul poate sa fie de la tacheti dar nu e sigur si daca nu e sigur a zis k nu ma pune sa cheltui bani. Altul mia zis k e de la ambreiaj. Deci si prin urmare nu stiu ce sa mai cred, :lol: a da alt mecanic zicea k e sonda lambda. Eu pe care sa il aleg acuma k ar trebui sa schimb cam multe la masina daca e dupa fiecare.


Edit Baltazar2003
Te rog sa nu mai scrii cu prescurtari gen mirk, aici nu te alearga nimeni.
Multumesc,
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: seat arosa

23 Sep 2009, 11:25

Nu mai da new TOPIC....da si tu reply....oke?
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: seat arosa

24 Sep 2009, 23:18

Becul aprins in bord poate fi si de la intrerupatorul pedalei de frana. Tot asa poate fi de la o gramada de alte cauze. Pana nu faci o diagnoza, nu ai sa stii exact cauza. Despre zgomotul pe care-l face motorul...daca nu-l auzim, e mai greu sa dam cu parerea ! :)
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

 
skorp-kreator
Subiect Autor
Mesaje: 26
Membru din: 23 Sep 2009, 08:56

Re: seat arosa

25 Sep 2009, 10:38

Mersi momentan pt sfat.Acuma am de gand sa comand intrerupatorul iar saptamana viitoare sa ma duc pana in reghin sa fac o diagnoza la masina.Acuma se pare de la genti si rulmenti din fata fac figuri este indicat ca gentiile sa fie cele scrise in carte? ca eu am genti de 15 iar in carte scrie de 13. Va doresc drumuri cat mai libere si cat mai putine radare.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: seat arosa

25 Sep 2009, 19:17

Jenti pe 15" stiam ca au doar cele cu motoare de 101 CP. Mai departe...nu stiu ce sa-ti zic despre zgomotele ce le auzi la tine. Bucse ,pivoti, bielete antiruliu, capete de bara. Toate cedeaza pe drumuri "bune" . :D
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
skorp-kreator
Subiect Autor
Mesaje: 26
Membru din: 23 Sep 2009, 08:56

Re: seat arosa

29 Sep 2009, 17:58

Am o mare dilema am schimbat benzina si am pus de la OMV Carera100 si sa stins becul din bord cel precum robinetul iar cand am folosit cea de 95 statea aprins tot timpul deci masini mele ii place doar benzina scumpa sa inteleg? Se pare k zgomotul acela cel auzeam eu nu era de la motor ci de la rulmenti din fata erau foarte stricati si dadeau zgomot pana la cutia de directie.Am mai trecut un hop acuma am sa mai fac un test si apoi pot sa zic k am o masina de milioane.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori