Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
StefanCelMare
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 04 Aug 2012, 18:38

Solicit carte tehnica reparatii Seat Arosa 1L

04 Aug 2012, 18:53

Buna,

Solicit carte tehnica pentru depanare Seat Arosa 1L.
Faza scurta nu functioneaza pe fata, becurile din spate se aprind si cand activez butonul de POZITII si cand activez butonul de FAZA SCURTA. Am verificat sigurantele, becurile. Am dat jos comutatorul (atasez poze), dar nu stiu schema pinilor. Stie careva schema contactelor ?
Multumesc.

Imagine

Imagine
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Solicit carte tehnica reparatii Seat Arosa 1L

04 Aug 2012, 21:01

Arosa 1L? N-am auzit inca, 1L ca model a fost Toledo. Poate ai vrut sa spui 3L. In al doilea rand...nu gasesti intr-un manual de reparatii cum sa reparatii cum se repara un switch de lumini. E clar ca defectul tau e de la acel switch. Ai lamelele interioare decalite. Cel mai sigur este sa-l schimbi cu unul nou, nu este scump din punctul meu de vedere. Mai ales ca ai siguranta in privinta posibilului risc de incendiu!Da-mi codul de pe el si am sa incerc sa caut schema de legaturi, inclusiv anul masinii ar fi de folos.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
StefanCelMare
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 04 Aug 2012, 18:38

Re: Solicit carte tehnica reparatii Seat Arosa 1L

05 Aug 2012, 09:04

Seat Arosa 999cmc, benzina, an fabricatie '99.
Codul piesei de mai sus: 6K1 941 531 B 1619.
Pretul piesei este de la 430 RON, costa mult.
Sper sa reusesti sa gasesti schema de legaturi.
Repet problema: becurile faza scurta (H4) nu sunt defecte, dar nu lumineaza, nu ajunge tensiune la ele. Pe spate functioneaza becurile pe pozitie si pe faza scurta. Sigurantele sunt OK in tablou. Ramane sa verific acest comutator, altfel sunt probleme pe circuitul electric.

Multumesc.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Solicit carte tehnica reparatii Seat Arosa 1L

07 Aug 2012, 08:00

Mda, nu da schema pentru iluminare exterioara la Arosa in ce programe am eu. Pot sa-ti trimit schema de Ibiza acelasi an si motor, poate se aseamana si te ajuta sa rezolvi problema.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
StefanCelMare
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 04 Aug 2012, 18:38

Re: Solicit carte tehnica reparatii Seat Arosa 1L

08 Aug 2012, 08:33

Am rezolvat, multumesc.
Nu stiu sigur ce a avut, am deschis toata piesa si am curatat-o, am intins putin arculetul la fiecare lamela.
Ciudat este ca duminica nu a functionat, luni am mers la un atelier si m-am facut de rusine. Mergeau luminile. Eu nu am mai verificat-o luni, inainte sa plec la atelier.
Multumesc pentru ajutor, o zi buna.
 
sile19mmo
Mesaje: 26
Membru din: 05 Noi 2010, 20:34
Localitate: IASI
Contact:

Re: Solicit carte tehnica reparatii Seat Arosa 1L

22 Dec 2012, 10:28

Buna,
Pana la urma ai gasit cartea tehnica de reparatii? As fi interesat si eu daca o gasesti.

O zi buna
Seat Arosa,1.0,50 cai...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori