Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
CosminAPR
Subiect Autor
Mesaje: 27
Membru din: 30 Mar 2014, 21:02
Localitate: Braila
Contact:

Cupra Stage 1 APR

20 Aug 2014, 20:55

Salut, va prezint cupra mea stage 1 APR. :D
In cateva saptamani o sa trec la Stage 2, dar serviciul e foarte incarcat asa ca nu am timp sa pun piesele pe masina ..:) iar unele imi lipsesc.. concedii furnizori inchisi .. etc.
Revizie completa la 98 de mii de km . turbina k04 noua.
Momentan masina are toba schimbata care este APR ,Soft,Bujii,Bobine,injectoare s3, ambreaj Upgrade APR, upgrade pe qiuloasa admisie/evacuare cote APR.
In scurt timp o sa fac upgrade (APR) la pompa de benzina ,injectoare APR , Intercooler APR. Admisie APR, Senzor de 3 bar.
In masina lipseste doar navigatia color in rest e full .
ImagineImagineImagineImagineImagine
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: Cupra Stage 1 APR

20 Aug 2014, 22:00

Cauciucuri?Suspensie? D'astea nu? :tongue
Glumesc,dar ti-ar trebui ceva bun incat sa poti pune si puterea jos (cat se poate pentru un FWD).

De ce ai schimbat turbina?
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
 
Avatar utilizator
.VZL.
Mesaje: 594
Membru din: 25 Mai 2013, 10:53
Localitate: Constanta

Re: Cupra Stage 1 APR

21 Aug 2014, 00:36

La ce modificari are si vrei sa ii aduci...cred ca vrei sa ajungi la 400

Big like ca e neagra :yh
Seat Leon Cupra 5F SC 280hp stage3 fara usi,fara scoica,fara trapa.
 
Avatar utilizator
CosminAPR
Subiect Autor
Mesaje: 27
Membru din: 30 Mar 2014, 21:02
Localitate: Braila
Contact:

Re: Cupra Stage 1 APR

21 Aug 2014, 07:06

Neatza , k04 care era pe masina avea probleme asa ca l-am înlocuit , duminica o sa pun masina pe elevator sa îmbrac downpipe intrun șnur ce rezista la 1000 de grade , cauciucuri toyo r888 , suspensie încă nu m-am hotărât dar suspensia si cauciucurile +frâne in primăvara 2015 .
 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: Cupra Stage 1 APR

21 Aug 2014, 18:06

Treaba buna!
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey
 
Avatar utilizator
CosminAPR
Subiect Autor
Mesaje: 27
Membru din: 30 Mar 2014, 21:02
Localitate: Braila
Contact:

Re: Cupra Stage 1 APR

24 Aug 2014, 16:17

De la 65/70 de grade aer in admisie am coborat la 36/38 :yah
Imagine

 
Avatar utilizator
CosminAPR
Subiect Autor
Mesaje: 27
Membru din: 30 Mar 2014, 21:02
Localitate: Braila
Contact:

Re: Cupra Stage 1 APR

29 Ian 2015, 23:54

Se apropie primavara 2015 si sunt aproape gata si eu !
intr-un final au venit si am reusit sa montez :
Pompa HPFP , Admisie Vw Racing , Bucse power flex fata spate + rulmeni noi fata si punte mai larga cu 5 cm pe spate si 13/14 kg mai usoara fata de puntea originala, Ceasuri de bord, presiune ulei , temperatura ulei si boost,bobine R8 si bujii iridium NGK , kit runner flap delete APR , PVC anulat ,forge valve SH ,tachetii noi si cam atat.
lipseste intercooler si map senzor de 3 bar. senzor-ul nu este o problema il am .. intercooler APR 1100 de euro aici am un semn de intrebare .. cred ca o sa merg pe OEM S3.

Momentan astept sa ma hotarasc daca iau RNS 510 sau varianta simpla RCD510 .
Frane am ales sa folosesc Brembo performance dar si pentru ele astept un raspuns din partea unui prieten care lucreaza la fabrica in italia.
Cat despre suspensie nu stiu ce sa aleg bilstein / kw .. sper sa ma documentez pana in martie/aprilie sa iau o decizie vreau sa aleg ceva calitate pret nu sa platesc doar brend-ul.
Cauciucuri am avut un discount pe federal 595RSR pe care le montez in primavara dupa ce pun franele, momentan doar atat !

ImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImagine
Ultima oară modificat 30 Ian 2015, 10:07 de către Cosmin, modificat de 2 ori în total.
Motiv: Aranjare imagini pe orizontala
 
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Cupra Stage 1 APR

30 Ian 2015, 10:11

Bravo, felicitari! :drive

Daca ma intrebi pe mine, ceasurile aditionale puteau fi montate in alt loc in care s-ar fi putut masca firele care intra in ele. Fixate pe bord acolo, si cu firele pe sub rama de la ventilatie arata "ieftin". Parca ar fi un aparat de taxat dintr-un taxi, cu firele nemascate.

Insa daca tu esti multumit si nu te deranjeaza aspectul, atunci ma gandesc ca nu e tragedie asa mare.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
CosminAPR
Subiect Autor
Mesaje: 27
Membru din: 30 Mar 2014, 21:02
Localitate: Braila
Contact:

Re: Cupra Stage 1 APR

30 Ian 2015, 13:03

Multumesc Cosmin.
Am fost destul de incantat si eram nerabdator sa le montez, o sa dau o gaura pe mijloc cand o sa desfac sa pun RCD/RNS , plus ca am alti suporti rotunzi la baza si cu gaura in mijloc, unde pot trece firele prin interioru piciorului.
Astazi am primit masca pentru bord .
luna viitoare ar trebui sa imi ajunga JE-design Bodykit si cel mai probabil o sa cumpar 4 jante RS5 sau ceva de la OZ/Racing. pe 19", dar nu montez nimic pana nu cumpar intercooler +suportii motor si cutie , sa nu desfact de 2 ori bara .

Imagine
 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: Cupra Stage 1 APR

02 Feb 2015, 02:28

Salut! La intercooler vezi ca mai e o varianta buna pe locatia OEM de la Unitronic la pret mai bun, sau variantele copii de la THS care prin review-uri isi "fac gradele" destul de bine.
Daca mergi pe K04 impins asa cum se prefigureaza, IC S3 OEM nu va fi indeajuns in zilele calduroase de vara. Un "run" o sa iasa bine, iar la celelalte o sa ai pierderi si de 15-20 CP din cauza supraincalzirii.
Mai poti opta la un twin Forge (dar iar te cam scoate din ghete pretul) sau la fel, o copie la el produsa tot de cei care copiaza si THS-ul.
Si eu am aceeasi problema si cred ca o sa fac un test cu ultima varianta de care am aminitit aici, mai ales ca e FMIC.

P.S: Unde ai montat senzorul de temp. ulei si cum ai facut adaptarea? Mersi frumos!
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey
 
Avatar utilizator
Sebastian_RC
Mesaje: 447
Membru din: 30 Dec 2014, 07:42
Localitate: B U C U R E S T I
Contact:

Re: Cupra Stage 1 APR

02 Feb 2015, 06:26

Ai facutun test dyno sa vezi de unde pleci si unde ai ajuns?
Adica un test can era stoc apoi pe parcursul modificarilor cate un test dyno sa vezi ce castigi, ce pierzi?
Dyno-Tuning
Reliable + Cheap = Not Fast
Cheap + Fast = Not Reliable
Fast + Reliable = Not Cheap
 
Avatar utilizator
CosminAPR
Subiect Autor
Mesaje: 27
Membru din: 30 Mar 2014, 21:02
Localitate: Braila
Contact:

Re: Cupra Stage 1 APR

02 Feb 2015, 21:12

LIFEPHORM scrie:
Salut! La intercooler vezi ca mai e o varianta buna pe locatia OEM de la Unitronic la pret mai bun, sau variantele copii de la THS care prin review-uri isi "fac gradele" destul de bine.
Daca mergi pe K04 impins asa cum se prefigureaza, IC S3 OEM nu va fi indeajuns in zilele calduroase de vara. Un "run" o sa iasa bine, iar la celelalte o sa ai pierderi si de 15-20 CP din cauza supraincalzirii.
Mai poti opta la un twin Forge (dar iar te cam scoate din ghete pretul) sau la fel, o copie la el produsa tot de cei care copiaza si THS-ul.
Si eu am aceeasi problema si cred ca o sa fac un test cu ultima varianta de care am aminitit aici, mai ales ca e FMIC.

P.S: Unde ai montat senzorul de temp. ulei si cum ai facut adaptarea? Mersi frumos!


Salut! M-am uitat si la unitronic dar intr-un final cred ca astept umpic si merg pe APR. Cat despre turbo da anu asta merg pe K04 , am deja garrett 2871R si urmaresc sa cumpar un block motor interne ... sa il pregatesc pentru stage 3 si cand e gata sa fac swap.
Zilele astea am masina pe elevator o sa fac cateva poze sa iti dai seama cum le-am pus.
 
Avatar utilizator
CosminAPR
Subiect Autor
Mesaje: 27
Membru din: 30 Mar 2014, 21:02
Localitate: Braila
Contact:

Re: Cupra Stage 1 APR

02 Feb 2015, 21:30

Sebastian_RC scrie:
Ai facutun test dyno sa vezi de unde pleci si unde ai ajuns?
Adica un test can era stoc apoi pe parcursul modificarilor cate un test dyno sa vezi ce castigi, ce pierzi?


Salut , de pierdut sigur nu am , cel mai probabil o sa fac un dyno cand termin masina prin mai/iunie.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori