Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
zeusik
Nashul
Mesaje: 2336
Membru din: 29 Oct 2008, 10:20
Localitate: Bucuresti

Re: zorro meu

23 Noi 2008, 10:08

Daca vrei poti astepta pana se scoata taxa de prima inmatriculare, ca am auzit k se va scoate :D ori de la 1 dec ori de la 1 ian '09..frumoasa masina sa o stapanesti sanatoasa si te aspteptam la intalniri.. :wink:
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made
 
a_ionut
Mesaje: 510
Membru din: 09 Mar 2008, 20:38
Localitate: Constanta
Contact:

Re: zorro meu

23 Noi 2008, 14:13

Trebuie sa o inmatriculeze ca doar circula cu ea.
Pana la urma cat e taxa? Eu anul trecut la 1.4 85 cp am dat 150E.
Seat Leon 1p
 
Avatar utilizator
mada_boo
Subiect Autor
Mesaje: 15
Membru din: 27 Oct 2008, 17:44
Localitate: Bucuresti

Re: zorro meu

25 Noi 2008, 19:59

hehe, o sa o inmatriculez dupa 1 dec ca nu imi strica niste banuti in plus, nu?
cum aflu ce fel de cauciucuri am? as vrea eu sa am all season, dar pentru un oarecare motiv am un feeling ca sunt de vara ...
Seat Leon - 1.6 - 102 CP - Zorro
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: zorro meu

25 Noi 2008, 21:14

Clar, "all season" tradusa din spaniola inseamna ca sunt de vara, la ei iarna mai mult ploua si nu sunt friguri, zapezi ca la noi. :wink:
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
bogdan_mw
Mesaje: 81
Membru din: 27 Oct 2008, 00:15
Localitate: Bucuresti

Re: zorro meu

25 Noi 2008, 22:44

daca tot nu platesti taxa, baga niste gume de iarna. all seasons am si eu, da nu m-as risca cu ele iarna asta.
Leon Reference 1.6 - 102CP - 2009 Magico Black
 
Avatar utilizator
mada_boo
Subiect Autor
Mesaje: 15
Membru din: 27 Oct 2008, 17:44
Localitate: Bucuresti

Re: zorro meu

26 Noi 2008, 00:17

pai la asta ma gandeam si eu! la cat ma ajunge?
Seat Leon - 1.6 - 102 CP - Zorro
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: zorro meu

26 Noi 2008, 07:23

niste cauciuce pe 16 ... cred ca ai tu ... undeva la 12-16 milioane ... depinde de marca (toate 4)
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

 
Avatar utilizator
mada_boo
Subiect Autor
Mesaje: 15
Membru din: 27 Oct 2008, 17:44
Localitate: Bucuresti

Re: zorro meu

19 Dec 2008, 16:29

N-am mai intrat de ceva vreme, dar asta numai din cauza ca am avut probleme ...
Sa incep cu Loganul negru mat, din cauza caruia am luat si PRIMA amenda. Eram la Universitate, rond, dinspre Rosetti spre Cismigiu, pe banda din dreapta, deci pe exterior. L-am vazut pe "golan" ca merge pe doua benzi, chiar am zis cu voce tare sa-si aleaga o banda. De aia am si decis sa merg pe aia din dreapta si sa scap de el. Ei bine, omu' in loc sa traga calumea de volan si sa intre pe banda de langa axul drumului dupa ce trece de rond, a tras pe dracu de coada, si m-a zgariat stanga spate. Zgarietura mea era foarte mica, nici vorba sa ajunga la tabla. El era infundat. Am mers la politie, unde verdictul mi s-a pus din pirma cum am intrat pe usa "i-a uite! alta!" Am asteptat politicos sa imi vina randul, am spus ce s-a intamplat din puctul meu de vedere. Nu m-am batut cu pumnul in piept, nu am facut gat cand am fost contrazisa, am argumentat coerent, am vorbit corect gramatical si am fost calma. Ah, si am uitat, am spus ca am Casco. Totul a fost gresit. Acum stiu, data viitoare, chit ca e vina mea, voi face un tambalau si o tiganeala ieftina si nu o sa le spun ca am Casco, ca o sa-mi dea amenda. "Domnisoara isi face masina pe Casco, nu?" Si Loganistul negru mat isi face masina pe RCA-ul meu, nu? NOT.
A doua zi, in timp ce plateam amenda primita la ora 1 noaptea, mi-am lasat masina, cu o oarecare strangere de inima in parcarea din spatele Tribunalului Bucuresti. Din prima secunda in care am intrat in parcare am avut o strangere de inima. Sa fi fost din cauza ca erau niste tigani burtosi cu un kilogram de aur la gat care ii trimiteau pe altii mai mici sa dirijeze masini? Sa fi fost din cauza ca toate masinile erau parcate alandala? Sa fi fost din cauza ca ... am zis "lasa, nu mai fi paranoica! s-a intamplat ieri chestia aia si de acum inainte o sa fii asa? oricum nu o lasi mai mult de maxim 20 de minute". N-au fost 20, sa ziceam ca au fost 30 pana cand am fost la CEC si inapoi. Locul de langa mine stanga era liber si cand am plecat si cand am venit. In schimb zgarietura mea de pe portiera stanga era noua. N-am putut sa fac nimic. M-am urcat in masina si am plecat. Cand am ajuns la servici stateam si ma gandeam ca visez, urat.
In schimb duminica a fost ziua in care cu adevarat mi-am pus in valoarea capacitatea de a-mi ridica pulsul la maximum in minimum de timp. Vineri spre sambata a fost furtuna in Bucuresti, sau cel putin in zona mea. Sambata inca ploua cand am iesti din casa. Pentru ca a venit cineva sa ma "ridice" de acasa nu am dat rotocoalele obisnuite masinii. Duminica in schimb am avut ocazia sa vad ca o bucata din tencuiala blocului in care stau, s-a desprins si a cazut intai pe masina si pe urma pe jos. Iata cireasa de pe tort sau mai bine zis tencuiala de pe plafon! Am rabufnit, criza de nervi, cu monumentale accese de furie, la care nici prietenul meu nu stia ce sa fac mai repede sa blocheze usile de la masina sau sa fuga repede pana la farmacie sa-mi administreze un calmant sau mai multe.
Am trecut peste faptul ca un bou cu Logan mat(cine dracu isi face loganul mat?!) vroia sa-si impresioneze prietena la o plimbare pe strasse, sa-i arate el luminita si braduletul de la Universitate si in timp ce-i arat cum ii straluceste lui beculetul de la Logan a uitat sa traga de volan.
Am trecut si peste faptul ca politistul din ziua de azi e tot nea' Capsuna, si ca stie foarte bine ca femeia tre' sa stea la cratita, ca Geta a lui nici nu s-a gandit vreodata sa se urce la volan sa-i conduca lui dacioara.
Am trecut si peste faptul ca pentru o parcare de 30 de minute intr-un loc ad hoc, te poate costa mai mult decat 50 de mii cat i-am dat tiganului ala.
Am trecut si peste faptul ca astia de la vreme s-au intalnit cu un inginer constructor tampit, si au complotat sa se desprinda bucata aia de zid si sa cada fix pe masina mea. Sunt bine, am trecut peste toate. Ba chiar mai mult de atat.
Ieri am fost atat de puternica incat am stat 2 ore in picioare ca o adevarata ... la politie la Pipera sa-mi depun dosarul de inmatriculare. Eu si cu toti mosnegeii care erau acolo trimisi de diversi sa stea la coada pentru ei.
Daca inainte aveau sistemul ala prin care iti luai un bon, pe care iti scria ca trebuie sa mai astepti inca o ora si patruzeci si noua de minute, si ai numarul de ordine 98749586970, acum nu mai e nimic. E ca inainte. Te lasa ca vitelul la poarta noua, sa iti alegi matale coada in functie de fata celui care iti va solutiona cererea si in functie de apropierea de baie. Esential e sa nu te duci decat daca e chiar forta majora! Sunt atat de rai oamenii, incat pentru un loc in fata sunt in stare sa nu recunoasca ca ai spus bancuri cu ei juma de ora inainte.
Oircum am reusit. Am reusit si nu am platit taxa de mediu. Azi ma duc sa-mi iau numerele. De maine o sa fiu B - 95 - ZZK. Va salut cu drag dragi leuti.
Uite ca am scris si eu un post mai lung, din pacate nu cu vesti prea bune, dar asta. Or sa vina si alea, nu?
Seat Leon - 1.6 - 102 CP - Zorro
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: zorro meu

19 Dec 2008, 16:38

Ca pot sa-ti zic?Povestea ta seamana cu un film urat, cu multe clisee, dar in care, la final fata scapa de belele si se saruta cu baiatul intelegator, care o veghea pe ascuns.
Sper ca si finalul sa se potriveasca, cu conditia ca "printul" sa fie prietenul tau! :wink:
Noroc bun! :) (ca la mineri! :D)
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: zorro meu

19 Dec 2008, 17:49

daca vrei ajutor pt reparatie, te pot ajuta eu...unde ai casco-u
imi pare rau ca ai revenit cu asemenea povesti pe forum!
urat din partea la toti....parcarea din spatele tribunalului cred ca este exact locul unde ne intalnim noi in fiecare saptamana...daca e vb de cel de pe bd unirii...la fostul magazin juniorul!
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: zorro meu

19 Dec 2008, 18:35

super naspa ... cand vine una ... vin dupa aia nenumarate!
sa speram ca au trecut probleme si v-or veni zile cu soare!
multa bafta, rabdare cu masina si service-ul si ... toate cele bune!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
zeusik
Nashul
Mesaje: 2336
Membru din: 29 Oct 2008, 10:20
Localitate: Bucuresti

Re: zorro meu

25 Dec 2008, 14:37

Foarte trista povestea ta..in final e bine uite a venit si Craciunul si acum esti bine...Sper sa nu mai ai parte de asemenea momente!!
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori