Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 26
 
john.s
Subiect Autor
Mesaje: 288
Membru din: 24 Sep 2012, 14:28

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

30 Noi 2012, 02:21

"Nu mai puteti modifica sau sterge mesajul" ..ce pusca mea, dati si voi mai multa democratie!
in fine vroiam sa corectez textul si sa adaug ca am gasit cred ceva, dar e cam strong :D

ce parere aveti, mai ales Ciosmi care nu doarme la ora asta :)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Tmw_RNaDbC0[/youtube]
Ultima oară modificat 01 Dec 2012, 10:26 de către Cosmin, modificat 1 dată în total.
Motiv: YT embedded
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

30 Noi 2012, 11:33

Suna ok gti-ul.

Uite cum suna a mea fara intermediara....si crede-ma,chiar esti surd daca nici diferenta asta nu o sesizezi :))

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LM-10Zb6960&list=UU-8-J9fomdwlpzhINOLQnFw&index=1&feature=plcp[/youtube]


Daca ar fi sa repet figura,doar pt a obtine sunet,as renunta direct la finala. In perioada respectiva am vrut doar ceva mai mult zgomot.
Ultima oară modificat 01 Dec 2012, 10:27 de către Cosmin, modificat 1 dată în total.
Motiv: YT embedded
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

01 Dec 2012, 02:33

Foarte frumos se auzea :wink:
 
john.s
Subiect Autor
Mesaje: 288
Membru din: 24 Sep 2012, 14:28

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

01 Dec 2012, 14:08

bajetii, am intrebat si eu o firma care se ocupa cu evacuari & stuff si mi-au spus ca pot sa-mi faca ei o toba "custom" care sa se auda perfect,cu tipsuri tot, la 1200 ron.
mie mi se pare cam mult, dar nu ma pricep, ce parere aveti ? vor sa ma jecmaneasca astia sau cam asa sunt scorurile? :D
(adica am vazut pe la noi tobe borla la 400-500ron)
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

01 Dec 2012, 14:13

Da si nu,legat de pret.
Ideea e ca 1p foloseste o toba finala pe "latime",nu pe "lungime" cum e 1m. Iar cea de 1p e destul de scumpa.
Dar pt o lucrare in genul gti-ului din clip,nu ar trebui sa te duca mai mult de....400ron?nici macar. Practic iti scoate toba finala si pune un "S" in locul ei.
Tobele borla vazute de tine la 500 ron sunt bune doar daca le pui pe post de intermediara.
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

01 Dec 2012, 14:18

foarte bune filmuletele
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
john.s
Subiect Autor
Mesaje: 288
Membru din: 24 Sep 2012, 14:28

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

01 Dec 2012, 17:23

Ciosmi scrie:
Da si nu,legat de pret.
Ideea e ca 1p foloseste o toba finala pe "latime",nu pe "lungime" cum e 1m. Iar cea de 1p e destul de scumpa.
Dar pt o lucrare in genul gti-ului din clip,nu ar trebui sa te duca mai mult de....400ron?nici macar. Practic iti scoate toba finala si pune un "S" in locul ei.


Pai nu, cu tot cu toba 1200ron. Adica S-ul,toba custom (care cica suna cum vreau eu,nu tare cum e fara) si 2tipsuri.
Ma gandesc ca daca e 400ron fara toba cum zici tu, inseamna ca toba aia custom e 600 ron.
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!

 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

01 Dec 2012, 18:49

Mie pe intreaga evacuare cap/coada inclusiv cu flansa din turbo mi-au cerut cei de la TopGear(unde si-a facut si Mihai.B masina) 2500 ron...
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

01 Dec 2012, 19:04

inseamna ca doar eu am fost cel mai prost din curtea scolii...caruia i s-a cerut 3000 ron :))) asta pe teava goala+o toba :yh :yh
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

01 Dec 2012, 21:53

Depinde pe cat, eu am cerut pe 63mm, nu pe 76mm :tongue
 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

01 Dec 2012, 21:58

TopGear fac evacuari de calitate (sunet, performanta, materiale) si rezonabile la pret comparand cu Milltek, Blueflame, Supersprint etc. Pretul depinde si de diametrul evacuarii, nu doar de tipul de catalizator si de numarul de tobe de pe traseu si de tipsurile folosite. Eu nu am mai ajuns la ei pentru ca a ajuns masina in sant intre timp.:)

Fara sa se supere nimeni, cand vad masini frumoase/sportive (gen FR, Cupra etc) cu "improvizatii" ... mi se pare ceva in neregula. Pentru un sunet sportiv ideal este un catback sport facut de o firma cunoscuta, nu o smecherie aplicata traseului de evacuare (gen dat gauri in toba finala).:)
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

01 Dec 2012, 22:57

Volvol stiu ca am avut ceva "interferente" in trecut..dar esti bine acum..sunteti bine toti?...sorry de offtopic...
 
john.s
Subiect Autor
Mesaje: 288
Membru din: 24 Sep 2012, 14:28

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

01 Dec 2012, 23:44

bah ce-i aici, chat? :)) glumesc, vorbiti frate ca deasta e forum..
nashpa volvol, cum de ai ajuns in sant? ce ai patit? detaliaza putin daca ai chef...

pai sa va zic, daca tot vorbim. nu, nu esti singurul caruia i s-au cerut 3000 ron, eu am intrebat ceva initial si mi s-a raspuns altceva.
pe scurt, traseu complet 2900 RON, dupa catalizator 2200 RON si doar toba finala +2tipsuri 1200 RON.

ma gandesc ca lucreaza bine, dar o toba de marca se gaseste pe la noi la 500ron, 2tipsuri (habar nu am, dar nu cred ca mai mult de 200-300ron) si 400/500 ron manopera mi se pare mult, ca in pusca mea, e o sudura, nu operatie pe cord.
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!
 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

02 Dec 2012, 02:30

Bogy, eu imi aduc aminte doar de discutii constructive purtate pe un ton mai amuzant (pentru ca nu suntem la biserica).:) Se pare ca o sa fie toata lumea in regula si vor ramane doar niste "cicatrici" fizice/psihice care sa ne reaminteasca de experienta si sa ne faca mai "barbati".

john, am povestit putin pe Cafenea Timisoara cum s-a intamplat evenimentul, a fost un accident pricinuit de o serie de factori mai putin fericiti. Noapte, drum cu lungi linii drepte si curbe stranse pe alocuri, sofer care nu cunostea masina, posesor de Audi in fata care oprea/mergea si care a accelerat in timp ce era depasit => dupa terminarea depasirii masina a intrat intr-o curba stransa avand viteza prea mare pentru a mai ramane pe carosabil => intrat cu rotile din fata intr-un sant de pe marginea drumului si apoi rasturnat. O lectie de viata invatata "the hard way". Bine ca nu a fost mai grav si ca mai putem povesti despre cele intamplate. :wink:

2.200 lei nu sunt putini pentru un catback sport, dar este o lucrare de calitate si relativ ieftina in raport cu ce ofera alti exaust guru. Acuma, pentru a scoate zgomot au fost expuse si variante mai putin costisitoare financiar, pana la urma depinde doar de tine ce-ti doresti si cati bani esti dispus sa investesti. FR-ul este o masina sport frumoasa si merita o evacuare sport pe masura (asa gandesc eu). Nu ti-ar placea sa fie evacuarea quad?
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
 
john.s
Subiect Autor
Mesaje: 288
Membru din: 24 Sep 2012, 14:28

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

02 Dec 2012, 03:15

Nasol...rasturnat!? omg,bine ca sunteti ok. Bah,sa mor, deci am o ciuda pe astia care merg ca melcu si cand vad ca vrei sa-i depasesti accelereaza..asta pe langa faptul ca este ILEGAL (scrie clar in lege!)

In fine,normal ca nu vreau o toba sparta sa fac zgomot. nu vazusi ce zise Ciosmi, ca sunt pretentios si are dreptate.
acum am mai citit si eu ce-i un catback,turboback si inteleg mai bine, dar totusi daca e sa fac ceva, as face varianta de 1200ron,,cred ca trebuie sa beau ceva inainte calumea, sa dau 1200 ron pe niste zgomot! :))
Catbak e mai mult pt. zgomot mai mare decat vreau eu si poate si performanta deci nu prea ma tenteaza.Vreau doar un +

Nu vreau quad, e prea mult pt. mine... oricum , sa vina primavara ca acum am de cheltuit cu Moshu :D
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 26

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori