Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
 
Sylver
Subiect Autor
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

02 Noi 2008, 16:42

Maine daca am noroc, imi vine si nuca de la stylance 2009, comanda data la pbv2. Imi inlocuiesc astfel maciulia cu una mai aratoasa si superioara calitativ, ceva accesoriu cromat pe partea inferioara. Arata ca si cea de pe Exeo din pozele de prezentare. Pretul a fost de 77 lei.

In cursul saptamanii care vine urmeaza sa iau mansonul din piele pt schimbator de la Tibi, si imi vin si jantele de aliaj Rial, pe 16", comandate la importator direct. Sper sa dea bine pe masina, m-am gandit mult daca sa aleg Modena sau Porto sau Porto Black. In cele din urma am luat Modena, cred ca e o alegere buna. Jantele arata cam asa:

ImagineImagine
Black Leon benzinar
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

02 Noi 2008, 19:20

Arata bine jantele. De la Sibiu le-ai comandat? Ca stiam ca importatorul (Sigemo) e in Sibiu...
Cand iti vine "maciuca" de la schimbator pune-mi te rog si mie cateva imagini cu cutia, partea aia cu eticheta cu codul si bineinteles cu schi,batorul la cosmic_blue909@yahoo.com.
Multumesc.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
cry_wum
Mesaje: 898
Membru din: 24 Sep 2008, 20:08
Localitate: Bucuresti (Tei) / Buzau

02 Noi 2008, 19:26

Genesis scrie:
Maine daca am noroc, imi vine si nuca de la stylance 2009, comanda data la pbv2. Imi inlocuiesc astfel maciulia cu una mai aratoasa si superioara calitativ, ceva accesoriu cromat pe partea inferioara. Arata ca si cea de pe Exeo din pozele de prezentare. Pretul a fost de 77 lei.

In cursul saptamanii care vine urmeaza sa iau mansonul din piele pt schimbator de la Tibi, si imi vin si jantele de aliaj Rial, pe 16", comandate la importator direct. Sper sa dea bine pe masina, m-am gandit mult daca sa aleg Modena sau Porto sau Porto Black. In cele din urma am luat Modena, cred ca e o alegere buna. Jantele arata cam asa:

ImagineImagine



pune te rog o poza cu nuca de skimbator sau macar pune codul piesei. si eu tot caut o nuca frumoasa si nu la cateva milioane asa cum am vazut la PBA.mersi

..modif: nu vazusem msg lui ghita_celofan
Ultima oară modificat 02 Noi 2008, 19:27 de către cry_wum, modificat 1 dată în total.
Sportivitatea începe acolo unde DIESELUL se termină: 4500 RPM :)
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine
 
Sylver
Subiect Autor
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

02 Noi 2008, 19:26

Da, din Sibiu le-am comandat.

O sa pun pozele imediat ce ridic nuca. Am vazut-o live la un leon din curte de la pbv2. Ghita, am comandat decat maciulia, atat si cred ca la pretul dat, atat vine. Probabil si colierul din metal de la baza maciuliei. Sau cred cel putin. Mansonul il iau de la tibi saptamana care vine.

Imediat cum pot sa ridic maciulia, o sa pun poze si va spun si codul. Pe mine ce ma deranja la cea care o am e plasticul prost calitativ si textura acestuia. Mansonul il iau de la tibi saptamana care vine.
Black Leon benzinar
 
Florin&David
JAF
Mesaje: 2454
Membru din: 26 Mai 2008, 07:03
Localitate: Constanta
Contact:

03 Noi 2008, 09:59

Felicitari pentru jante.
Vor da bine pe negrutul tau.
Hai sa vedem si pozele dupa montaj.
FIAT 500 - 1.4/100 CP, CT 74 REA
CUPRA R - 2.0/300+ CP, CT 50 DAB
 
bogdan_mw
Mesaje: 81
Membru din: 27 Oct 2008, 00:15
Localitate: Bucuresti

03 Noi 2008, 14:18

Genesis scrie:
Masina merge impecabil, dar consuma de sparge. La 115 km/h, pilot automat, aveam 7.8 - 8.1l/100 km. La 100 km/h, tot pilot automat, imi ia 6.9 - 7.0l/100km.Pun asta pe perioada de rodaj, pt ca focus-ul pe pilot automat, aceeasi viteza de 100 km/h, imi ia 5.7 - 5.9l/100km. Vedem cum se prezinta dupa vreo 10 mii de km, acum am 1500. Deci teoretic ar trebui sa se mai lase.

Intre timp mi-au "insemnat" si masina in vreo 3 locuri plus vreo cateva zgarieturi ( si toate se vad, masina fiind neagra), desi e parcare platita, vine oricine pe acolo, unii nici nu platesc si tin masina cu zilele. Prima zgarietura mi-a facut-o un pustan de 18 ani, incepator, cu o gioarsa de Fiat de acum 20 ani. Desi avea in stanga mea liber vreo 10 metri, a parcat direct langa mine de nu mai puteam sa intru in masina pe usa soferului. Rezultatul: lovitura si zgarietura. In fine, i-am lasat o foaie mare pe parbriz "Cat te-a costat carnetul?". Am uitat sa zic, are masina de Arges...faimosul Pitesti. Acum cateva zile ma uitam pe geam si tocmai ce vad langa mine parcand un tiganus cocalar cu vreo 4 puradei si un Q7 alb. Ma si gandesc: "ahh poate ma loveste si asta". Rezultatul a doua zi: nu una, nu doua, ci 3 lovituri in usa dreapta spate. 2 au iesit la polish mai mult sau mai putin, insa una nu. Aici va cer voua sfaturi sau sugestii: tabla nu e indoita, initial am zis ca mi-a luat vopseaua, dar la pipait nu se simte nimic. Deci cred ca e vopseaua lui pe a mea. Am dat cu polish si am mai redus marimea loviturii (mentionez ca e destul de mare): sunt mai multe dungi, ceva gen o lovitura simpla si apoi o raschetare a suprafetei pe o distanta de vreo 3-4 centimetri.

Stiti alte solutii ce pot fi incercate pt a rezolva problema? Am inteles ca ar fi nu stiu ce spray special, dar nu stiu mai multe.



S-o stapanesti sanatos. A mea tot productie 2009 va fi, tot neagra, si in plus cateva optionale fata pe tine. Sincer ma cam ia cu frisoane fazele de genu asta cu zgarieturi si buseli. Dar e realitatea in Bucuresti. Acum cred ca orice sofer isi pune intrebarea "cand se va intampla si cat de grav va fi". Sunt multi dobitoci prin Buc, nu neaparat soferi, si aici ma refer la faimoasa zgarietura cu cheia, faza care a patit-o un prieten cu un Opel decapotabil. Pe unii ii doare undeva de banii si de munca altuia. Fii convins ca tiganu cu Q7 alb nu il doare nici macar de masina lui, ca doar banii la ei se fac din combinatii. Iar pustanu cu cadavrul ala de Fiat e doar un pusti teribilist care se vede scapat la volan. Daca gasesti vreo solutie buna sa repari problema te asteptam cu rezolvarea :(
Leon Reference 1.6 - 102CP - 2009 Magico Black
 
Sylver
Subiect Autor
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

03 Noi 2008, 22:36

Dap, daca voi gasi, o sa postez.

Desi asteptam sa ridic maciulia, astazi la pbv2 in loc de nuca de stylance 2009, mi-a fost adusa nuca de stylance 2008. Greseala de comanda a celor de la piese de schimb. Au dat comanda din nou, de data asta cica in mod corect, insa noua nuca nu are trecut pretul. Sunt curios ce pret va avea. Oricum din 6 zile de livrare se va ajunge undeva la vreo 3 saptamani. Poate o sa imi monteze pe gratis macar:) Mentionez ca bamse nu a avut nici o vina, comanda nu s-a dat la el, ci la cei de la piese de schimb.

Iar al doilea lucru, astazi chiar m-a surprins masinuta: intr-o aglomeratie infernala, pe drumul de intoarcere de la pbv2, cei cativa km pana la gorjului i-am facut cu o viteza medie de 12 km/h. Iar masinuta a avut consum mediu de 12l/100 km. M-a surprins placut, e inca in rodaj.
Black Leon benzinar

 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

03 Noi 2008, 23:41

sincer vreau sa imi cer scuze, dar si cel de la piese nu are nici o vina, mai ales ca in acel program nu prea arata exact cum trebuie maciulia, si plus ca nici nu scrie care maciulie difera la diferitele schimbari de chestii din astea.
la fel cum nu are preturile.....nu e vina lor ...e vina nu stiu cui ca nu comunica preturile

imi cer scuze inca o data genesis!sper ca sa nu se mai intample si pe viitor la asa ceva......maciulia asta e mai ciudata din punctu asta de vedere!sau dif piese care se schimba o data la un an!
:(
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Sylver
Subiect Autor
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

04 Noi 2008, 09:25

Da bamse, e ok. Stiu ca baiatul de la piese de schimb a luat vin-ul de la stylance-ul de afara si apoi codul piesei din dotarile modelului. Teoretic ar fi trebuit sa fie maciulia care trebuie.

Nu e problema, doar sa imi vina maciulia pt 2009 peste 2 sapt. Chiar daca e diferenta de pret, nu cred ca va fi mai mare de cateva sute de mii. Altfel, daca vine tot nuca veche, comand pe cea de care ti-am zis mai demult, pe care o are si Puffy.
Black Leon benzinar
 
Sylver
Subiect Autor
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Black Leon - Genesis

10 Noi 2008, 14:18

Doua poze cu noile jante de pe masina :) Mai multe poze si cu masina in intregime in curand, la episodul urmator :)

ImagineImagine

ImagineImagine
Black Leon benzinar
 
catalin87
Mesaje: 714
Membru din: 22 Aug 2008, 12:32
Localitate: undeva langa Tg-Jiu

Re: Black Leon - Genesis

10 Noi 2008, 19:30

frumoase jantele.din jumatea aia de poza vin bine pe masina....
Seat Leon 1.4 ,85 Cp , Citrus yellow
Yellow Spider
http://www.sanatateprinmiscare.blogspot.com
 
Sylver
Subiect Autor
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Black Leon - Genesis

15 Noi 2008, 15:34

Astazi am ridicat schimbatorul din piele. Partea dinspre sofer nu e cromata, e exact culoarea consolei centrale, dar arata foarte bine, cel putin in opinia mea e o diferenta mare intre cel de pe reference si acesta, de pe stylance. Pretul a fost de 90 RON.
Atasez poze cu schimbatorul dar si cu codurile si cutia pt ghita. Pozele sunt facute cu telefonul, deci claritatea nu e foarte buna, dar codul piesei este 1P0711141F 3AM.

ImagineImagine ImagineImagine ImagineImagine

ImagineImagine ImagineImagine
Black Leon benzinar
 
Florin&David
JAF
Mesaje: 2454
Membru din: 26 Mai 2008, 07:03
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Black Leon - Genesis

15 Noi 2008, 16:23

Dau bine jantele pe masina. Du-o la o sesiune foto. Te ajut daca vrei? :P
FIAT 500 - 1.4/100 CP, CT 74 REA
CUPRA R - 2.0/300+ CP, CT 50 DAB
 
Sylver
Subiect Autor
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Black Leon - Genesis

15 Noi 2008, 16:37

heh, ms:) O sa pun mai multe poze, doar ca am tot uitat sa mai fac altele.
Hmm din poze nu se vede prea bine, dar adancitura aceea din schimbator nu e tot culoarea consolei, ci e mai mult spre negru si are textura cu patratele. Schimbatorul e si el negru si in piele, iar plasticul acela in culoarea caroseriei e mai placut la atingere decat cel de pe reference. Cel putin pt mine merita investitia, schimbatorul era piesa care mi se parea ca face discordanta in interior prin calitatea redusa si la atingere se simtea un plastic slab calitativ.
Black Leon benzinar
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Black Leon - Genesis

17 Noi 2008, 19:19

Multumesc Genesis pt imagini.
Da, arata foarte bine. Nu a venit si cu mansonul ala din piele? Credeam ca vin impreuna.
Si inca o intrebare..Cand l-ai montat, ai rupt inelul ala de metal care tine nuca pe levier? Sau ai reusit sa il desprinzi si sa il remontezi?
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori