Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
 
Avatar utilizator
Geo_DMG
Mesaje: 817
Membru din: 15 Dec 2011, 21:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: My New Black Seat Leon

02 Apr 2013, 22:00

tot cu Dante sa vb. El l-a pus in toamna si pe langa adeziv l-a prins si in suruburi. Lui RZW doar ce i l-au furat, saptamana trecuta, asa ca te sfatuiesc sa-l prinzi bine.
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]
_______________________________
Ex Vw Golf V 2.0 TDI SportLine [BKD]

viewtopic.php?t=11603
 
Andrei_Nick
Subiect Autor
Mesaje: 358
Membru din: 04 Sep 2011, 02:00
Localitate: Alexandria-Bucuresti
Contact:

Re: My New Black Seat Leon

02 Apr 2013, 22:13

Pai l-am dus la vopsit acolo unde l-a dus si el.Omu de acolo mi-a spus ca lui dante i l-a pus in suruburi si adeziv parca...suruburi stiu sigur.Ma gandesc sa nu gauresc haionul si daia...si mai e faza aia, romanu' daca il vrea ti-l fura si cu suruburi si fara.Ma gandesc ca daca il ai in suruburi ti-l rupe orice ar fi nu conteaza daca e doar un sfert din el...deznodamantul este acelasi in orice situatie :|
 
john.s
Mesaje: 288
Membru din: 24 Sep 2012, 14:28

Re: My New Black Seat Leon

03 Apr 2013, 12:33

Andrei_Nick scrie:
Pai l-am dus la vopsit acolo unde l-a dus si el.Omu de acolo mi-a spus ca lui dante i l-a pus in suruburi si adeziv parca...suruburi stiu sigur.Ma gandesc sa nu gauresc haionul si daia...si mai e faza aia, romanu' daca il vrea ti-l fura si cu suruburi si fara.Ma gandesc ca daca il ai in suruburi ti-l rupe orice ar fi nu conteaza daca e doar un sfert din el...deznodamantul este acelasi in orice situatie :|


Daca toate erau montate din fabrica in suruburi si toti il puneau asa (cum ar fi si normal de altfel) rupeau unu, doua si vedeau ca nu pot fi furate.
Lipitul asta e o carpeala, o treaba de mantuiala care a plecat de la SEAT.(ca in manualul lor, tot lipit il pun si ei)
De ce sa nu gauresti haionul? Ti se pare ceva in neregula cu clipul de mai jos? Protectia antirugina e mai buna decat cea din fabrica,totul e sigilat frumos, poti sa-l dai jos cand ai chef (gen pt. revopsire).. etc. Practic 0 motive.

http://www.youtube.com/watch?v=3vj6iN_j1YI

Problema pe care o vad eu, este cat de tari sunt prinderile si unde este punctul cel mai slab. Adica, daca incepe ghiolbanu sa traga de el, as prefera sa se rupa direct, decat sa indoaie tabla haionului.
Oricum, eu adeziv nu as pune ca vad ca dispar ca ciupercile!
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: My New Black Seat Leon

03 Apr 2013, 14:29

Andrei_Nick scrie:
Ma gandesc sa nu gauresc haionul si daia...si mai e faza aia, romanu' daca il vrea ti-l fura si cu suruburi si fara.Ma gandesc ca daca il ai in suruburi ti-l rupe orice ar fi nu conteaza daca e doar un sfert din el...deznodamantul este acelasi in orice situatie :|


Eu unul mi l-as prinde in suruburi fara sa stau pe ganduri.
Nu inteleg care e faza cu teama pt a da 2 gauri,rugina etc...
Adezivul/masticul nu e o solutie pt a fixa asa ceva. La viteze au zburat pleoape de pe faruri,dar un eleron.
Daca stai cu teama hotilor,e indicat sa nu iei nici masina.Mai nou se fura cu totul :roll: si culmea nimeni nu vede nimic
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
john.s
Mesaje: 288
Membru din: 24 Sep 2012, 14:28

Re: My New Black Seat Leon

03 Apr 2013, 15:43

Andrei_Nick scrie:
Ma gandesc sa nu gauresc haionul si daia...si mai e faza aia, romanu' daca il vrea ti-l fura si cu suruburi si fara.Ma gandesc ca daca il ai in suruburi ti-l rupe orice ar fi nu conteaza daca e doar un sfert din el...deznodamantul este acelasi in orice situatie :|


Dupa cum am spus, il fura bucatele si daca toate sunt asa nu o sa mai fure. Cate bari furate ai vazut/auzit? Daca tragi tare de ea,iese,dar nu intreaga.
Cei care "dau comanda" de eleron sau altele, nu le vor faramite...desi eu le vreau oasele asa :twisted:

TIBI scrie:
Daca stai cu teama hotilor,e indicat sa nu iei nici masina.Mai nou se fura cu totul :roll: si culmea nimeni nu vede nimic


TIBI, adevar graiesti!
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: My New Black Seat Leon

03 Apr 2013, 16:57

Va ganditi la dat gauri,doar pt ca folositi adeziv ieftin.
Folositi adeziv pt parbrize....nu vi-l smulge nici dracu.
Daca puneti adezivul livrat de seat,posibil sa zboare.
Eu cel de pabriz am folosit. NU a zburat nici la 260km/h in repetate randuri...iar cand am vrut sa il dau jos,nu s-a putut realiza decat rupandu-l (evident,am abandonat si l-am lasat pe masina).
Daca adezivul de parbriz a reusit sa imi tina fix un eleron care cantareste de 2x mai mult decat cel Aero....nu vad de ce n-ar face treaba excelenta in cazul de fata.
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
Andrei_Nick
Subiect Autor
Mesaje: 358
Membru din: 04 Sep 2011, 02:00
Localitate: Alexandria-Bucuresti
Contact:

Re: My New Black Seat Leon

03 Apr 2013, 17:01

Adeziv pentru parbriz era vorba sa fie pus, nu poxipol sau alte chestii.
Cosmi: tu vorbesti despre cel JD ca l-ai pus cu adeziv?

 
Avatar utilizator
dani_stefan23
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mai 2012, 17:02
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: My New Black Seat Leon

03 Apr 2013, 17:15

Sa ma bag si eu in seama...tot cu adeziv de parbriz il am pus pe al meu si nu am avut probleme.
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: My New Black Seat Leon

03 Apr 2013, 17:34

Da,la el m-am referit
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
Avatar utilizator
justliv
Mesaje: 520
Membru din: 13 Iun 2011, 17:00

Re: My New Black Seat Leon

03 Apr 2013, 17:49

si eu tot cu mastic am prins eleronul si slava domnului are mai bine de 2 ani de cand l-am pus:) asa ca stai linistit. dat cu o solutie la inceput pe zona unde se lipeste masticul ca sa prinda aderenta si sa nu se dezlipeasca, dupa care dat cu mastic pe toata suprafata de prindere, iar pe bucatile alea mici prin care se sprijina eleronul de luneta, niste dublu adeziv( mie asa mi-au pus) si s-a lipit perfect. mentionez ca eu l-am pus si prin ianuarie sau februarie, pe un ger si zapada... si tot s-a prins lejer.
 
Andrei_Nick
Subiect Autor
Mesaje: 358
Membru din: 04 Sep 2011, 02:00
Localitate: Alexandria-Bucuresti
Contact:

Re: My New Black Seat Leon

04 Apr 2013, 00:22

multumesc pentru raspunsuri...in final o sa aleg o modalitate maine sau poimaine ma duc sa il pun si am sa ma hotarasc acolo pe loc.
Daca il pui doar in adeziv cat trebuie tinuta masina nemiscata?sau netrantit haionul?
 
Avatar utilizator
playmo
Mesaje: 554
Membru din: 27 Mai 2012, 01:06
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: My New Black Seat Leon

04 Apr 2013, 02:19

Eventual si trase cateva benzi sa il tina cat de cat fix.
Every day I see my dream.. Leon 1M 2003 TopSport 1.8 20vT
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: My New Black Seat Leon

04 Apr 2013, 07:40

Eu am tinut masina nemiscata 1 zi.
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
Andrei_Nick
Subiect Autor
Mesaje: 358
Membru din: 04 Sep 2011, 02:00
Localitate: Alexandria-Bucuresti
Contact:

Re: My New Black Seat Leon

04 Apr 2013, 08:07

Ok, am inteles.Mersi (buna idee cu benzile)
 
john.s
Mesaje: 288
Membru din: 24 Sep 2012, 14:28

Re: My New Black Seat Leon

04 Apr 2013, 09:04

Ciosmi scrie:
Va ganditi la dat gauri,doar pt ca folositi adeziv ieftin.
Folositi adeziv pt parbrize....nu vi-l smulge nici dracu.
Daca puneti adezivul livrat de seat,posibil sa zboare.
Eu cel de pabriz am folosit. NU a zburat nici la 260km/h in repetate randuri...iar cand am vrut sa il dau jos,nu s-a putut realiza decat rupandu-l (evident,am abandonat si l-am lasat pe masina).
Daca adezivul de parbriz a reusit sa imi tina fix un eleron care cantareste de 2x mai mult decat cel Aero....nu vad de ce n-ar face treaba excelenta in cazul de fata.


Ciosmi, stiu ca esti mai expert in auto dar, nu stiu ce eleron ai tu,cred ca nu-l cunosti foarte bine pe cel aero.
Suprafata de contact este FOARTE mica, pe picioruse poti pune ce mastic vrei tu, nu poate rezista cand tragi de el, iar pe mijloc desi pare ca ai o suprafata mare de contact,fiind convexa si cu muchii ascutite, este defapt foarte mica si aceea! Se poate vedea si in poza de la rzw, este doar o linie/dunga de adeziv ce face contact.

Daca tragi din stanga spre dreapta si in acelasi timp spre tine, nu cred sa reziste. La viteze mari probabil nu se desprinde, dar la hotie....


Imagine
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori