Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 17
 
Andrei_Nick
Subiect Autor
Mesaje: 358
Membru din: 04 Sep 2011, 02:00
Localitate: Alexandria-Bucuresti
Contact:

My New Black Seat Leon

13 Oct 2011, 18:58

Salutare, am cont pe acest forum de cateva luni.Am vrut mai demult sa imi prezint noua achizitie dar nu am avut timp :| .De 3 luni sunt fericitul posesor al unui Seat Leon 1.9(105 cp).Pana in momentul de fata sunt foarte happy de alegerea facuta, masina m-a costat 8700 E.Am cumparat masina cu 120 000km pe bord.Cateva dotari optionale care le are masina inafara de cele stock gen esp, abs etc.Pe langa acestea masina mai are cateva optiuni:pilot automat,senzori ploaie, senzori lumini, jante aliaj,comenzi volan,cotiera,carkit nokia,folie geamuri spate,dublu climatronic.Pana acum am schimbat uleiul si filtrele aferente.Distributia a fost schimbata odata la 60k si inainte sa o cumpar cu 2-3 saptamani la 120k(am garantia la ea).A fost rulata 110 000km in Germania si 10 000 km in Romania.Acest lucru ma incantat foarte mult, deoarece dupa cum bine stim nu putem compara drumurile germanilor cu cele ale romanilor.Masina se comporta foarte bine, am facut cu ea pana acum 3300 km si nu am intampinat probleme, sper sa fie asa pe tot viitorul.
As vrea sa fac cateva modificari la masina pentru inceput cum ar fi:
-jante pe 18"
-bara fata-spate cupra
-faruri dayline
-eleron

Mai jos aveti cateva poze cu masina.
Va salut :hi

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: My New Black Seat Leon

13 Oct 2011, 19:00

bine ai venit, sa te bucuri de masina
de ce ascunzi numarul? aici suntem intre prieteni
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
mihalache george adrian
Mesaje: 480
Membru din: 29 Sep 2008, 20:14
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: My New Black Seat Leon

13 Oct 2011, 19:13

frumoasa masina..frumoasa si melodia;)) sa o stapanesti sanatos
 
Andrei_Nick
Subiect Autor
Mesaje: 358
Membru din: 04 Sep 2011, 02:00
Localitate: Alexandria-Bucuresti
Contact:

Re: My New Black Seat Leon

13 Oct 2011, 19:38

@mususk266: asa am vazut la un alt topic si am zis sa fac la fel.Am pus o poza cu numarul mai jos :D
@mihalache george adrian: mersi :mrgreen:

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: My New Black Seat Leon

13 Oct 2011, 21:02

welcome in za clab! Te asteptam pe la intalniri :) Sa o stapanesti sanatos!
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L
 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: My New Black Seat Leon

14 Oct 2011, 01:04

Welcome! Un sfat: renunta la ideea cu farurile dayline (banuiesc ca vrei modelul de la Dectane). Sunt intr-adevar frumoase, insa nu sunt deloc practice, sticla din care este facuta lupa este de o calitate precara si nu lasa deloc lumina sa iasa pe strada asa cum ar trebui. Mai bine iei niste faruri cu lupa OEM si le pui pe masina, la care insa trebuie sa renunti la functiile de autoleveling si cornering care te-ar ridica foarte mult la pret. Farurile OEM cu lupa + un sistem de xenon after-market de 4300K si 55W este tot ce iti trebuie. Farurile de la Dectane sunt dezamagitor de prost realizate din punct de vedere al luminii pe care o imprastie pe strada. Bafta mai departe cu modificarile!

P.S: Vezi ca Leon 1P are doua modele de faruri cu lupa OEM, unul cu interior cromat (care are functiile amintite de mine mai sus, autoleveling si cornering) si care sunt cu bi-xenon, si inca un model, cu interior negru, tot cu lupa insa care nu au bi-xenon si functie cornering. Poti opta pentru oricare dintre ele, cel fara bi-xenon lumineaza chiar mai bine pe strada decat cel cu bi-xenon.
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey
 
Avatar utilizator
DGVu'
Mesaje: 15
Membru din: 06 Oct 2011, 10:01
Localitate: Bucuresti

Re: My New Black Seat Leon

14 Oct 2011, 07:26

Salut! Sa o stapanesti sanatos, fara probleme! ma bucur ca a aparut inca o "negresa" in club :rr: :D

 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: My New Black Seat Leon

14 Oct 2011, 08:59

bine ai venit in clubseat ! foarte bine ca-ti place leonul, si spor la modificari (cu cele din lista ar arata super). haide si pe la intalniri !
 
Avatar utilizator
livache'87
Mesaje: 443
Membru din: 29 Apr 2009, 16:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: My New Black Seat Leon

14 Oct 2011, 09:16

Salut! :hi Felicitari pt achizitie, masina e super. si motorul la fel. Sa o stapanesti sanatos si multe drumuri cat mai netede si mai frumoase. Bafta! :wave:
Leon Emocion Sport 1.6 102cepe "intuneric" Orange B-05-KFB
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=4581

.(\/).
(O.o) <- This is Bunny.
(>.<)

Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
 
Andrei_Nick
Subiect Autor
Mesaje: 358
Membru din: 04 Sep 2011, 02:00
Localitate: Alexandria-Bucuresti
Contact:

Re: My New Black Seat Leon

15 Oct 2011, 22:45

@LIFEPHORM:mersi mult pentru sfat, o sa mai ma documentez.
@Multumesc tuturor pentru welcome :mrgreen:
 
Avatar utilizator
aLeXx
LowRider
Mesaje: 3370
Membru din: 12 Sep 2009, 09:50
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: My New Black Seat Leon

16 Oct 2011, 11:35

bun venit in familia care este ClubSeat romania :) frumos exemplar :) sa il stapanesti sanatos is sa nu te lase la greu.

Nu uita sa completezi la profil locatia si te asteptam la intalniri.

Km fara probleme.
Seat Leon 1M 1.6 8v AKL | B-111-EON |
------------------------
Ex: '96 Honda Civic EJ9 | '88 Dacia 1310 | '02 BMW 525d e39 | '97 Nexia Coupe
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: My New Black Seat Leon

16 Oct 2011, 13:18

welcome in the club :cheers :drive
 
Andrei_Nick
Subiect Autor
Mesaje: 358
Membru din: 04 Sep 2011, 02:00
Localitate: Alexandria-Bucuresti
Contact:

Re: My New Black Seat Leon

17 Oct 2011, 17:46

Mersi mult pentru welcome inca odata.

@Am niste vesti proaste astazi cand m-am trezit,sa plec cu masina, cand ce vad, 4 dungi date cu cheia, una pe la inceputul capotei de aprox 40-50cm, doua pe partea soferului ambele portiere, tot la fel, trasata o linie dreapta, a fost data cu cheia sau cuiul(presupin) si inca una este pe plafon de la un capat la celalalt(exact cat este masina).Pe partea cu soferul este de la o roata la cealalta.Simt ca inebunesc, este luata pana la tabla, tine la unghie si nu se ia cu polish, am incercat polish de toate felurile, am fost si la o polishare profesionala la cineva si tot nu au iesit .Dupa am fost la casco si a mai mers cineva cu mine care cunoaste pe acolo, a zis ca nu e nici o problema, tipul respectiv cu care am fost mi-a zis sa ma duc la dacia deoarece cunoaste el acolo pe cineva sa o vopseasca.Voi ce ziceti sa ma duc acolo unde zice sau exista alt remediu pentru a acoperii zgarieturile?

PS:Altcineva mi-a zis ca daca tot vopsesc atat, mai bine o vopsesc pe toata.O fi bine pe toata?

Nici nu mai stiu ce sa fac.Astept niste pareri,revin mai incolo cu poze facute dupa polishat(acum nu sunt acasa).Astept cat mai multe pareri, va multumesc.
 
Avatar utilizator
andrei.27kim
Mesaje: 2498
Membru din: 27 Mai 2008, 20:06
Localitate: Iasi
Contact:

Re: My New Black Seat Leon

17 Oct 2011, 19:43

Nu ma pot pronunta in legatura cu service'ul la care sa mergi, aici cred ca te pot ajuta colegii din zona sau recomandarile de pe alte forumuri. Parerea mea este sa iti vopsesti doar elemenetele care au fost vandalizate, iar pt. diferenta de luciu, inevitabila de altfel, poti incerca un polish superficial pe restul elementelelor. O alta recomandare din partea mea ar fi sa lasi masina asa pe timpul iernii care se apropie, mai ales ca ai specificat ca ti-au vandalizat si capota, iar capota poate fi afectata de nisipul si pietricele care acopera soselele noastre pe timpul anotimpului rece. Si nu numai capota dar si restul elemetelor pot fi zgaraiate in timpul iernii.
Si eu sunt in situatia ta, anumite elemente zgaraiate in parcare si mai am si anumite zgaraiate de mine din neatentie, mi-am intocmit dosarele de casco , iar reparatia o voi face in primavara.
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan
 
Andrei_Nick
Subiect Autor
Mesaje: 358
Membru din: 04 Sep 2011, 02:00
Localitate: Alexandria-Bucuresti
Contact:

Re: My New Black Seat Leon

17 Oct 2011, 20:50

Eu am casco la Astra si mi-am facut pe 12 luni cu plata trimestriala, am platit primele 3 luni si acum pe 20 urmeaza urmatoarele 3 si as vrea sa plec de la ei deoarece platesc 900ron pt 3 luni ceea ce mi se pare exagerat de mult.Si daca ar fi sa plec acum de la ei si sa las zgarieturile asa, la celalalt casco care vreau sa ma mut(unde as vrea sa fie mai ieftin) o sa imi faca poze la masina cu tot cu zgarieturi si asa raman cu ele pe cap.Nu stiu daca ati inteles ce am vrut sa zic.

Am vazut ca si leonidas(tot de pe acest forum) a intampinat o problema asemanatoare cu zgarieturi asa adanci.Nu prea am inteles in final ce metode a folosit sa le scoata, dar multa lumea ii recomanda sa se duca in Vitan si sa faca acolo un fel de marker cu vopseaua masinii.

Daca stiti cumva o vreo firma de detailing care m-ar putea scapa de aceste zgarieturi, fara a necesita revopsire, este posibil?
Aveti mai jos cateva poze facute in repezeala cu zgariturile, scuzati calitatea, la cat de mult am frecat la ea nu se mai punea nici praful si nici apa.
Imagine Imagine Imagine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 17

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori