Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
nmihai67
Michel-Angelo
Subiect Autor
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Senzor aceleratie laterala refacut - ESP

29 Ian 2011, 03:13

Ca sa mai completez una din pataniile mele din vara trecuta , si care este legata tot de ESP-ul masinii, urmatoarele s-au intamplat:
Fara avertizare mi s-a aprins martorul ESP in bord, acesta anuland totodata si functiile acestuia , inclusiv butonul de on-off al acestuia.
Asa cum a inceput , asa de repede si-a revenit. Opream motorul si totul revenea la loc...dar nu tinea mult si devenise stresanta problema.

Senzorul se afla sub volan , bine montat prin apropierea pedalei de frana.
Descriere opratiune:
Demontare de sub volan>> dus in casa si inceperea unei munci de sisifus, titanica si grijulie pentru a scobii rasina turnata peste placuta elecronica care se afla pe fundul acelui senzor, adanc si bine ingropat !!.
Dupa ce am avut norocul sa scobesc acea rasina , fara sa stric placuta cu circuitul si cu chipul respectiv, am trecut la curatarea definitiva si degresarea acesteia>>> relipirea chipului pe pozitia corecta>> Punerea placutei pe fundul senzorului>>> astuparea si etansarea cu silicon de baie - dooh !!- >>> uscare peste noapte>>> remontare in masina>>> testat cu succes + o economie de 5,5 milione lei in buzunarul meu , cu care am facut 3 plinuri si am ajuns in Germania !!! :drive :yh

Urmatoarele poze sunt pur informative pentru cei care ajung in situatia mai sus descrisa.
Se ajunge la defect deoarece fludorul cu care a fost lipit chipul pe placuta ( circuit) , se dezintegreaza, si in final, 1 sau mai multe picioruse se desprind total, ceea ce duce la nefunctionarea ESP-ului!!

La finalce sa spun >> CURAJ>> totul merge perfect de 8 luni de zile, si iarna a fost si este un test suficient de bun !!

Ordinea pozelor este cea care decurge din pasii facuti, respectati pasii facuti. Dupa ce sa scobit pana la placuta , dezlipiti cele 3 picioruse care apar cu orificiile in sus, apoi aceasta trebuie trasa cu forta in sus- ca sa puteti curata si restul. Chipul sta cu fata in jos, deci la scobire nu se ajunge la el.

ImagineImagineImagineImagineImagine

ImagineImagineImagineImagineImagine
ImagineImagine
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Senzor aceleratie laterala refacut - ESP

29 Ian 2011, 07:26

Personal am avut o experienta neplacuta in folosirea siliconului de baie la acesti senzori. A facut condens sub el si a inceput sa se aprinda becul din bord cand iti era ziua mai draga. L-am desfacut si am gasit acel condens. L-am spalat cu alcool izopropilic, l-am uscat si apoi am pus silicon negru auto. De atunci nu au mai fost probleme cu acel senzor.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
nmihai67
Michel-Angelo
Subiect Autor
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Senzor aceleratie laterala refacut - ESP

29 Ian 2011, 19:55

Da ai dreptate cu condensul, este o problema. Eu , asa cum am scris , am degresat( nu am scris cu ce!) cu alcool izopropilic inainte sa-l inchid etans. Poate joaca si anotimpul si vremea de afara un rol cand facem aceasta operatiune. La mine era vara cu peste 30 grade afara , deci foarte uscat :)

Ahh si inca ceva foarte important : am uitat sa-i multumesc lui Danny pentru indrumarea pe care mi-a acordat-o la telefon. Eu doar am urmat ce a spus el :) ...Multumesc
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
swat cat
Mesaje: 187
Membru din: 10 Mai 2009, 17:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Senzor aceleratie laterala refacut - ESP

31 Ian 2011, 08:37

thx... foarte tare... ai idee ce scria pe integrat?
tel. 0745188592
 
nmihai67
Michel-Angelo
Subiect Autor
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Senzor aceleratie laterala refacut - ESP

31 Ian 2011, 18:19

Sawt din pacate nu mi-am notat ce scria pe integrat, dar am cautat la vremea respectiva pe forumuri si google. Cert este ca nu am inteles decat ca este ceva ATE- VW propietar. Generatia de ESP joaca un rol.


PS. Adaugare la informatiile mai sus prezentate>>> integratul ( chipul) nu a fost de mine dezlipit de pe placuta.
Cand am tras de placuta , el a rapas lipit pe fundul capacului , in rasina, ceea ce arata ca fludorul si propietatile lui de lipire erau expirate. De aici si toata problema !!
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Senzor aceleratie laterala refacut - ESP

31 Ian 2011, 18:21

Dupa procesul de fabricatie, nu prea se mai cunoaste ce scrie pe ele. Ideea e ca oricum nu le gasesti pe piata (banuiesc doar), ele fiind la baza un senzor de aceeleratie piezo. Oricum, inca nu am gasit stricate intre cele refacute pana acum. Doar se dezlipesc, din cauza ca se foloseste fludor cu zgarcenie maxima la fabricarea lor. Si "drumurile noastre toate" nu sunt ca cele din statele vestice...etc...vibratii, gropi...cedeaza.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Senzor aceleratie laterala refacut - ESP

31 Ian 2011, 18:32

Este rezultatul folosirii unor aliaje de lipit fara plumb, ori care au un continut extrem de scazut de plumb.
Asa zisele aliaje ECOLOGICE. Nu neaparat de la vibratii, dar si de la temperaturi scazute se deterioreaza, stiut fiind ca daca nu are suficient plumb in compozitie fludorul devine casant la frig. :hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion

 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Senzor aceleratie laterala refacut - ESP

31 Ian 2011, 22:35

Se poate sa fie si cum zici tu, dar, oricum, cantitatea folosita la lipire per picior de integrat e mica tare. Abia ramane o urma unde a fost contactul intre terminal si placa de circuit. Si inca ceva: eu nu as folosi la lipire pasta de lipit ca adaos la decapare, ci vechiul sacaz sau, daca aveti de unde, sunt paste de lipit ce se folosesc la telefoanele mobile. Sunt excelente. Am avut o experienta, datorita meseriei, cu aceasta pasta de lipit: conducea dpdv electric si imi facea un montaj ca toti dracii si fii sai. Pana n-am spalat placa de orice urma de pasta, nu a mers.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Senzor aceleratie laterala refacut - ESP

31 Ian 2011, 23:47

Nu am folosit nici la burlane pasta decapanta, foarte rar sacaz si in cazuri extreme aspirina, are avantajul ca este coroziva doar peste 200 grade :))
De obicei fluxul continut de fludor este suficient.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori