Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
florinsiminiuc
Subiect Autor
Mesaje: 139
Membru din: 26 Aug 2008, 06:42
Localitate: radauti
Contact:

problema lumini interior

27 Feb 2015, 00:33

Va salut.
Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat: de aproximativ 6 saptamani nu se mai aprind luminile interioare cand deschid portierele sau cand deblochez masina din telecomanda. Am gasit siguranta 14 cred,topita,am inlocuit-o,dar tot nu se mai aprind.
Daca dau sa aprind luminile pe modul " manual",fiecare in parte,se aprind dar pe portiere deschise,nu!
Lumina pe portiera,jos,se aprinde,switch-ul isi face treaba..
Aveti vreo idee ??
Va multumesc!
Atentie,inainte de a da drumul gurii..vezi daca si creierul a fost conectat
Toledo 1.9 ASV
 
ovydyu4all
Mesaje: 406
Membru din: 07 Ian 2012, 16:28

Re: problema lumini interior

27 Feb 2015, 00:37

Fa-i o scanare, e posibil sa fi inregistrat o eroare. Ai cumva leduri bagate in plafoniere?
 
Avatar utilizator
florinsiminiuc
Subiect Autor
Mesaje: 139
Membru din: 26 Aug 2008, 06:42
Localitate: radauti
Contact:

Re: problema lumini interior

27 Feb 2015, 13:54

Salut.multumesc de raspuns. Am sa fac scanarea.
Am leduri in plafoniere....facute de mine. Am luat leduri cu picior,le am legat in serie si le-am montat in carcase.
Atentie,inainte de a da drumul gurii..vezi daca si creierul a fost conectat
Toledo 1.9 ASV
 
ovydyu4all
Mesaje: 406
Membru din: 07 Ian 2012, 16:28

Re: problema lumini interior

27 Feb 2015, 23:31

In mod normal ar trebui sa ai urmatoarea eroare: 00953 - interior light time limit, o stergi si totul e ok
 
Avatar utilizator
florinsiminiuc
Subiect Autor
Mesaje: 139
Membru din: 26 Aug 2008, 06:42
Localitate: radauti
Contact:

Re: problema lumini interior

31 Mar 2015, 22:47

Salut.
Am facut scanarea si nu am gasit nici o eroare. Becurile tot nu se aprind,cand scot chei din contact ,deschid portiera sau deblochez din telecomanda. Am verificat sigurantele mici cu ochiul,toate,nimic ars.
Au ramas de vazut alea mari,si mai sunt 3-4 pe baterie,intr o cutiuta.

Credeti ca are rost???
Atentie,inainte de a da drumul gurii..vezi daca si creierul a fost conectat
Toledo 1.9 ASV
 
Avatar utilizator
cristimoise
Mesaje: 535
Membru din: 19 Aug 2013, 13:56
Localitate: Buzau - București

Re: problema lumini interior

31 Mar 2015, 23:39

nu au treaba cele de pe baterie. una din ele de ex e pt electroventilatoare, iar cealalta alternator. a 3a nu stiu. dar singur nu este acolo.
 
Avatar utilizator
florinsiminiuc
Subiect Autor
Mesaje: 139
Membru din: 26 Aug 2008, 06:42
Localitate: radauti
Contact:

Re: problema lumini interior

02 Apr 2015, 13:27

Salut. am rezolvat problema.
Am fost la un electronist care mi-A scos calculatorul confort si a refacut o lipitura care a ''pocnit'' cand am facut eu scurt.
A zis ca mare greseala fac ca folosesc aceste noi inventii-bec led- care nu duc tensiunea mai departe la calculatorul de comanda,asa cum face becul cu filament cum a fost gandita instalatia initiala a masinii.
Sa renunt la aceste artificii.
Una peste alta,a rezolvat problema....70 lei
Atentie,inainte de a da drumul gurii..vezi daca si creierul a fost conectat
Toledo 1.9 ASV

 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: problema lumini interior

02 Apr 2015, 13:58

Nu e vorba ca "nu duc tensiune mai departe" , e vorba ca acel modul vede de fapt o rezistenta pana la masa ( cat are un bec aprins aprox 10-20 ohmi), si nu o dioda care are mult mai mult si care de fapt pacaleste circuitul, spunandu-i ca are circuit deschis. De aia unele masini raporteaza erori pe becuri inlocuite cu leduri.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
florinsiminiuc
Subiect Autor
Mesaje: 139
Membru din: 26 Aug 2008, 06:42
Localitate: radauti
Contact:

Re: problema lumini interior

02 Apr 2015, 14:26

Vad ca esti cunoscator si te intreb : Tu ai leduri in masina? daca da ,ce fel?....ideea este sa ai o lumina cat mai alba,mai puternica decat clasica...
Multumesc
Atentie,inainte de a da drumul gurii..vezi daca si creierul a fost conectat
Toledo 1.9 ASV
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: problema lumini interior

02 Apr 2015, 19:42

Am leduri, dar nu peste tot. Nu stiu ce model sunt, sunt aduse din Ungaria de un prieten. La plafoniera am doar pe cele exterioare schimbate, si le mai am pe cele din usi. Dar vad ca nu raman putin aprinse cum raman altele, banuiesc ca au vreo rezistenta interna in paralel cu pinii de conectare - asa-zisele leduri CAN-bus. Din cauza acelei rezistente, modulul interpreteaza corect si le stinge complet, le vede ca si becuri.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori