Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
geky1982
Mesaje: 42
Membru din: 14 Mai 2008, 20:27
Localitate: Pitesti

Re: Probleme chedere

11 Ian 2009, 21:51

pe cauciuc am mai gasit un firicel subtire de apa, sa fie asta cauza, totusi este destul de umed in dreptul scaunului, eu o sa verific tot, multumesc de sfat
 
a_iusan
Mesaje: 10
Membru din: 06 Feb 2009, 16:29

probleme chedare

06 Feb 2009, 16:43

salutari frati cu probleme!
si eu am probleme cu chedarile la toledo. se aduna apa pe prag, sub usa, dar partea contrara fizicii este ca in loc sa se scurga jos, ea trece peste prag in interior. a mai intalnit cineva probleme de genul asta? aveti solutii de remediere?
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: Probleme chedere

06 Feb 2009, 18:09

a_iusan, ti-am mutat eu aici topicul deschis!
puteai macar sa dai o cautare, si descopereai cel putin 2-3 subiecte deschise pe aceasta problema!
data viitoare vei primi avertisment daca mai deschizi un topic care s-a discutat si rasdiscutat de cateva ori!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
a_iusan
Mesaje: 10
Membru din: 06 Feb 2009, 16:29

Re: Probleme chedere

09 Feb 2009, 09:30

marian_iam scrie:
a_iusan, ti-am mutat eu aici topicul deschis!
puteai macar sa dai o cautare, si descopereai cel putin 2-3 subiecte deschise pe aceasta problema!
data viitoare vei primi avertisment daca mai deschizi un topic care s-a discutat si rasdiscutat de cateva ori!


multumesc pentru ajutor si intelegere, si scuze pentru creerul meu mic.
 
geky1982
Mesaje: 42
Membru din: 14 Mai 2008, 20:27
Localitate: Pitesti

Re: Probleme chedere

07 Mar 2010, 21:19

a rezolvat cineva problema cu apa in masina?
de cateva zile mi-a intrat destul de multa apa in stanga spate...
 
bobo1976
Mesaje: 3
Membru din: 21 Iun 2010, 20:41

Re: Probleme chedere

21 Iun 2010, 20:50

Salut.
Am aceleaşi probleme cu apă,care intră în spate în faţa scaunelor.Nu ştiu de unde vine,m-am uitat în toate colţurile maşinii:)
Dacă cineva a rezolvat problema,poate să-mi spună şi mie,ce trebuie să fac?E cam nasol,pentru că cantitatea de apă e însemnată.
Mulţumesc.
 
Avatar utilizator
ionci1
Mesaje: 151
Membru din: 31 Mar 2009, 13:52
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Re: Probleme chedere

22 Iun 2010, 10:15

Salut , poate s-a mai explicat problema apei in interior, am avut si eu problema respectiva ,se pare ca , cauza e de la panoul interior(cel de metal) de la usa, trebuie refacuta garnitura panoului respectiv cea cu trasata galben din poza atasata(se poate reface cu mastic, silicon banda dubla adesiva),Bafta la lucru ! (poza am gasit-o pe net)
Trebuie curatate si gaurile de scurgere din partea de jos a usii
Bafta si Spor !
Imagine
Seat Toledo 1.6 16v 77kw,AUS,Cluj-napoca

 
bobo1976
Mesaje: 3
Membru din: 21 Iun 2010, 20:41

Re: Probleme chedere

22 Iun 2010, 18:58

E prea mare cantitatea de apă care intră în spate,şi nu găsesc nicicum unde intră.Se poate că intră prin uşa din faţă???
Dacă da,unde???? :x
 
Avatar utilizator
ionci1
Mesaje: 151
Membru din: 31 Mar 2009, 13:52
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Re: Probleme chedere

23 Iun 2010, 08:55

bobo1976 scrie:
E prea mare cantitatea de apă care intră în spate,şi nu găsesc nicicum unde intră.Se poate că intră prin uşa din faţă???
Dacă da,unde???? :x

recomandat sa iti faci amble usi (fata+spate) pe partea unde ai probleme, nu dureaza foarte mult cam (1h pe usa),din cate stiu eu e o problema generala la leon si toledo 1m
Crede-ma am vazut masini care aveau si 5 cm de apa in spate si rezolvarea era cea descrisa de mine mai sus
Seat Toledo 1.6 16v 77kw,AUS,Cluj-napoca
 
bobo1976
Mesaje: 3
Membru din: 21 Iun 2010, 20:41

Re: Probleme chedere

23 Iun 2010, 19:56

Mulţumesc mult.O să încerc şi eu. :)
 
Avatar utilizator
manau
ClubSEAT Team
Mesaje: 204
Membru din: 21 Apr 2009, 10:40
Localitate: Bucuresti - Iasi - Brasov
Contact:

Re: Probleme chedere

25 Iun 2010, 01:52

sal si eu 1 m 2002 aceiasi problema de 4 zile , in spate dreapta jos in spatele scaunului mortului, apa , dar din poza aia nu reusesc sa imi dau seama ce treaba are dunga aia galbena trasata. adik dupa ce desfac fata portierei sa ii pun silicon etc.. curat gurile de scurgere si gata
adik ma gandesc si ma uit la poza ca ce treaba are chestia aia ca dunga mi se pare foarte sus si ca nu ar avea treaba cu chederele ci cu fata interioara a portierei ca sa nu faca sgomot adik nu ii vad rostul de etanseitate. nu ar trebuii sa fie mai jos ma gandesc ca att cand ploua se scurge apa pe sus pe langa chederele usii si cand ajunge jos in loc sa curga afara , chederele o strga pe toata si o varsa inauntru . iar dunga galbena e mult mai sus fata de unde incepe pragul interior de plastic. ? !
nu stiu ce sa fac. nu contest ipoteza propusa doar caut o logica . merci
Muschi german cu sange latin.
 
Avatar utilizator
ionci1
Mesaje: 151
Membru din: 31 Mar 2009, 13:52
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Re: Probleme chedere

25 Iun 2010, 07:01

Salut ,placa respectiva(care tine si macaraua geamului) se prinde pe usa cu aprox 12-15 suruburi ,unde e dunga galbena are o izolatie (gen mastic).incearca un google search


Imagine
o sa gasesti multe post-uri pe tema asta,se pare ca e o problema comuna si la golf,octavia ,bora etc
Seat Toledo 1.6 16v 77kw,AUS,Cluj-napoca

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator