Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Subiect Autor
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 1M-ul meu :D

15 Mar 2009, 22:57

O scurta lista cu ce am pus pe masina(pe langa detaliile tehnice) si ce mai urmeaza:
Facut:
- filtru aer K&N(in cutie)
- sub+statie JBL(cabluri Audison)
- Koni Str.T (-30)
- Alpine IDA - X 200
- pedale Cupra R
- foot-rest Cupra R
- schimbator Cupra R
- frana de mana Cupra R
- jante RS4(18")

De facut:
- sist franare Octavia I vRS(312/256)
- jante Audi TT Quattro Sport
- bara fata Cupra R
- faruri (angel-uri probabil)
- praguri Cupra R
- adaptat bara spate Cupra R (se poate, daca stiti una fara prinderi, rupta etc spuneti-mi, nu am nevoie de una noua/buna)
- eleron portbagaj(gen M3 CSL dar mai mic si mai finut - fibra)
- scos bandouri usi(umplut cu fibra)
- bad-boy look(sau nu... nu stiu)
- revopsit masina (e clar de ce...)
- difuzoare Hertz ESK 165(cel mai probabil) + statie pentru ele
- Alpine iDA - X 305(sau daca reusesc sa pun o masca 2DIN... IVA - W 505)
- bord Golf 4 cu maxi-dot
- cusatura rosie dubla pe scaune gen(logic :) ) Cupra R(sau poate gasesc scaunele fata de pe un Golf 4 R32... :D )

Pe parte de motor... o sa vad in functie de ce bani am. Daca fac rost de bani o sa-i pun un 1.8T(motor, cutie etc)+chip(apx 200 si putin HP = mai mult decat suficient pentru masina asta) + bord Golf 4 R32 :)
Daca nu o sa am bani... ii fac un remap si-l las asa. Nu o sa bag o groaza de bani intr-un TDI cand cu aceiasi bani as putea sa iau un 1.8T.
Ordinea cam asta a fost si asta va ramane. Sper ca pana la sfarsitul verii sa le fac pe toate. Sper... :D
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
Avatar utilizator
andrei.27kim
Mesaje: 2498
Membru din: 27 Mai 2008, 20:06
Localitate: Iasi
Contact:

Re: 1M-ul meu :D

15 Mar 2009, 23:03

succes :D noi suntem de partea ta si vrem sati termini project'u cat mai repede :D
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan
 
Avatar utilizator
nica marius
Mesaje: 105
Membru din: 08 Iul 2008, 11:49
Localitate: Bucuresti

Re: 1M-ul meu :D

16 Mar 2009, 08:52

Superi tari modificarile aduse la masinuta.
Interiorul din piele misto.multa bafta
SEAT LEON 1M
1.8T 20v 4
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: 1M-ul meu :D

16 Mar 2009, 17:18

eu zic sa pui banii deoparte pana in vara pe care vrei sai investesti in masina...........si la sfarsit iti iei un 1.8T ,cupra R sau R32..........dar unde mai e farmecul tuningului :D
succes si bafta la modificari in continuare
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Subiect Autor
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 1M-ul meu :D

16 Mar 2009, 21:30

Pai daca e sa-mi iau alta masina am zis care va fi aceea in alt topic. Skoda Octavia vRS 2.0TFSI.
Adica asa ceva:

Imagine

Asta e facuta dupa ce-am venit de la spalatorie(nu sunt eu ala :) ). Am dat doar cu sealant. Am vrut sa dam si cu ceara dar s-a facut frig rau...
Eh, vor mai fi zile calde! :)
Dar... s-ar putea sa pun un motor de 1.8T pe Toledo... :D
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
corsi
Mesaje: 303
Membru din: 13 Oct 2008, 22:59
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: 1M-ul meu :D

19 Mar 2009, 00:00

salut!
stiu ca te interesau capace la jante.
vezi aici ca poate iti convin.http://www.okazii.ro/catalog/20099806/Vand-emblema-capac-roti-janta-jante-auto.html
Cupra st 4wd
 
The teacher
Profesoru
Mesaje: 2828
Membru din: 26 Mar 2008, 17:26
Localitate: Bucuresti /Titan
Contact:

Re: 1M-ul meu :D

19 Mar 2009, 07:07

ravemstr scrie:
O scurta lista cu ce am pus pe masina(pe langa detaliile tehnice) si ce mai urmeaza:
Facut:
- filtru aer K&N(in cutie)
- sub+statie JBL(cabluri Audison)
- Koni Str.T (-30)
- Alpine IDA - X 200
- pedale Cupra R
- foot-rest Cupra R
- schimbator Cupra R
- frana de mana Cupra R
- jante RS4(18")

De facut:
- sist franare Octavia I vRS(312/256)
- jante Audi TT Quattro Sport
- bara fata Cupra R
- faruri (angel-uri probabil)
- praguri Cupra R
- adaptat bara spate Cupra R (se poate, daca stiti una fara prinderi, rupta etc spuneti-mi, nu am nevoie de una noua/buna)
- eleron portbagaj(gen M3 CSL dar mai mic si mai finut - fibra)
- scos bandouri usi(umplut cu fibra)
- bad-boy look(sau nu... nu stiu)
- revopsit masina (e clar de ce...)
- difuzoare Hertz ESK 165(cel mai probabil) + statie pentru ele
- Alpine iDA - X 305(sau daca reusesc sa pun o masca 2DIN... IVA - W 505)
- bord Golf 4 cu maxi-dot
- cusatura rosie dubla pe scaune gen(logic :) ) Cupra R(sau poate gasesc scaunele fata de pe un Golf 4 R32... :D )

Pe parte de motor... o sa vad in functie de ce bani am. Daca fac rost de bani o sa-i pun un 1.8T(motor, cutie etc)+chip(apx 200 si putin HP = mai mult decat suficient pentru masina asta) + bord Golf 4 R32 :)
Daca nu o sa am bani... ii fac un remap si-l las asa. Nu o sa bag o groaza de bani intr-un TDI cand cu aceiasi bani as putea sa iau un 1.8T.
Ordinea cam asta a fost si asta va ramane. Sper ca pana la sfarsitul verii sa le fac pe toate. Sper... :D

Impresionant , bafta multa , cea mai tare ar fii sa-ti reuseasca chestia aia cu 1,8 t , :wink:

 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 1M-ul meu :D

19 Mar 2009, 08:54

Intr-adevar sunt proiecte impresionante, insa dupa calculele mele la ce vrei tu sa mai faci acum la masina si tinand cont ca este criza, iti iei lejer un Cupra R de 225CP din Germanica.
 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Subiect Autor
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 1M-ul meu :D

19 Mar 2009, 11:14

The teacher scrie:
Impresionant , bafta multa , cea mai tare ar fii sa-ti reuseasca chestia aia cu 1,8 t , :wink:

Nu cred ca o sa-mi iasa... dar sper :D

Testosul scrie:
Intr-adevar sunt proiecte impresionante, insa dupa calculele mele la ce vrei tu sa mai faci acum la masina si tinand cont ca este criza, iti iei lejer un Cupra R de 225CP din Germanica.

Da, ai dreptate... dar care mai e placerea de a face una sau alta la masina? :D Pe de alta parte... multe din astea trebuiesc facute. De ex:
- bara fata a fost lovita de fostul propietar s trebuie sa o schimb - de ce sa nu pun una mai frumoasa? Dif de bani e destul de mica
- am primit cadou de Craciun un far fara urechiuse. Am gasit masina lovita si farul cu urechiusele rupte - deci trebuiesc schimbate. Si de ce sa nu pun cu lupa ca sa pot pune un HID?
- discurile mele sunt duse. Trebuiau schimbate. De ce sa nu pun ceva mai bun? E ceva diferenta dar... zic eu ca se merita. Pana la urma e vorba de siguranta mea.
- capota a fost si ea lovita. Trebuie indreptata si vopsita.
Si apoi:
- daca tot pun bara fata de Cupra R imi trebuiesc si pragurile ca sa vina masina la linie. Daca tot pun pragurile, trebuie sa fac ceva si cu spatele. Ca o sa arate neterminata. Daca bara fata si spate vor fi fara bandouri... trebuie sa le scot si de pe portiere. Ca altfel o sa arate urat.
Deci:
- daca tot vopsesc bara fata, capota, bara spate si portiere... pot sa mai arunc 200 de euro si pentru restul. Ca altfel vor aparea diferente de culoare oricat polish as face la partile nevopsite. Daca tot vopsesc toata masina... ba bate rau gandul sa-i schimb si culoarea. Nu ma costa mai nimic in plus. Cateva drumuri pana la RAR si atat...
Pe mine ma bate gandul sa o fac rosie. Caut o culoare frumoasa. Astept propuneri :P

Pe parte de motor... este doar un vis :D Motorul meu tocmai a implinit varsta de 170.000 de Km. Destul de mult... Merge foarte bine... dar... dupa ce am condus vRS-ul prietenului meu destul de mult... Vreau mai mult decat un simplu diesel. Si decat sa arunc 2.000 de euro pe turbina, intercooler, injectoare etc sa duc ASV-ul la 200 de cai... Prefer sa dau 1.500 pe un motor 1.8T din dezmembrari. Simplu! Nu stiu in schimb daca voi mai tine masina destul de mult cat sa pot face swap-ul...
Daca imi ies niste chestii voi termina exteriorul si apoi voi vinde masina pentru a-mi lua un 2.0 TFSI(Cupra imi face din ce in ce mai mult cu ochiul :D desi prima varianta ramane Octavia vRS. Strict din motive practice... Am caine, vrem sa facem un copil... Octavia e masina de familist care se duce in concediu cu 10 geamantane in portbagaj si cu 200Km/h :lol: )
Daca nu imi ies astea... Atunci o sa strang bani sa pun motorul. De ce?
Pentru ca mie, cel putin, imi place mai mult Toledo decat Leon-ul. Sunt sute de Leon-uri pe strazi. Dar Toledo nu. Si dupa ce termin exteriorul o sa fie... altfel. Asa ca... De ce sa renunt la o masina sexy si care
o sa arate intr-un fel... pentru una stock? In afara de motor Cupra R nu are nimic in plus fata de masina mea(in forma viitoare). Ba are in minus... nu are piele :D Nu va fi Toledo-ul meu niciodata un Cupra R! Clar! Dar va fi o masina altfel... Care va arata bine... sper! In mintea mea stiu cum va arata :D Si daca ii pun si un motor decent...
Asta e parerea mea! Daca ma insel, va rog, corectati-ma! Desi 90% o voi vinde inainte de swap-ul motorului pentru un 2.0 TFSI... oricare va fi el! :D
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Subiect Autor
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 1M-ul meu :D

19 Mar 2009, 11:38

De exemplu tema de gandire pentru baietii cu Cupra sau chiar si FR. Decat sa bagati bani in Cupra pentru putere, stabilitate etc. nu mai bine o vindeti sa va luati un M3 din Germania? Pana la urma M3-ul a fost recunoscut ca cea mai buna masina sport ever... (nu ma refer la super sport... Porsche, Lamborghini etc.) Tractiune spate, 340 HP si un pret de vreo 25.000 second in stare buna in Germania...

Imagine

Am avut placerea de a merge in asa ceva si masina este absolut fantastica... Este in cu totul alta clasa... Asta e adevarul dn pacate :( . Deci? :)
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 1M-ul meu :D

19 Mar 2009, 12:21

ravemstr scrie:
De exemplu tema de gandire pentru baietii cu Cupra sau chiar si FR. Decat sa bagati bani in Cupra pentru putere, stabilitate etc. nu mai bine o vindeti sa va luati un M3 din Germania? Pana la urma M3-ul a fost recunoscut ca cea mai buna masina sport ever... (nu ma refer la super sport... Porsche, Lamborghini etc.) Tractiune spate, 340 HP si un pret de vreo 25.000 second in stare buna in Germania...

Imagine

Am avut placerea de a merge in asa ceva si masina este absolut fantastica... Este in cu totul alta clasa... Asta e adevarul dn pacate :( . Deci? :)



1. Deja nu mai este cea mai tare masina sport....avem versusul facut de noul M3 si RS4...ghici cine a castigat?...a castigat quattro
2. Stii cat costa intretinerea, CASCO, RCA si impozit pentru motoare de peste 3000cmc?....sa-ti dau un simplu exemplu:Golf V R32, impozit 1800 lei pe an....pe mine la Cupra impozitul ma costa 150 lei/an
3. Motoarele Turbo din grupul VAG (si nu numai), sunt recunoscute ca cele mai bune motoare din punct de vedere al cresterii puterii....si cu putin peste 500 Euro, crede-ma ca stau langa M3, oricand vrei tu.
4. Parere personala....niciodata tractiune spate...ori fata, ori integrala...

Iata o parere.
 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Subiect Autor
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 1M-ul meu :D

19 Mar 2009, 12:35

Fix din aceleasi motive nu vreau nici eu sa-mi iau un Cupra R. Este foarte ok masina pe care o am acum. Si cand o voi vinde imi voi lua un 2.0 TFSI dupa cum am zis...
OT: calm... ca c-am dat cu paru' :lol:
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Subiect Autor
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 1M-ul meu :D

19 Mar 2009, 13:44

M-am hotarat la viitoarea culoare a masinii! :D
Imagine
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 1M-ul meu :D

19 Mar 2009, 13:55

ravemstr scrie:
Fix din aceleasi motive nu vreau nici eu sa-mi iau un Cupra R. Este foarte ok masina pe care o am acum. Si cand o voi vinde imi voi lua un 2.0 TFSI dupa cum am zis...
OT: calm... ca c-am dat cu paru' :lol:


Nu s-a enervat nimani, doar ti s-a raspuns la ceea ce ai scris mai sus.
 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Subiect Autor
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 1M-ul meu :D

19 Mar 2009, 14:34

Ce-am scris mai sus era si trebuia sa fie inteleasa ca o gluma. Toti ne iubim masinile... si nu le-am schimba.
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator