Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 17
 
nmihai67
Michel-Angelo
Subiect Autor
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ""Salut,Toledo blond in actiune!""

26 Apr 2013, 07:29

A venit primavara cu temperaturi mai mari :D , asa ca am inceput sa mai adaugam si noi cate ceva pe la masinile noastre.
Eu am inceput cu o inlocuire si curatare completa a interiorului.
LA plafon am avut noroc si am gasit unul immpecabil de curat asa ca l-am schimbat :P
Toate plasticele superiore, adica stalpi fata, centru si spate , au fost scoase si spalate , acum sunt ca si noi :)
Partea spate a masinii a primit niste banchete piele bej cu centru piele intoarsa , nota 9,8 din 10 :)
Fetele de usa sunt in lucru la curatare.
Scaunele din fata nu sunt puse deoarece au si memorie, si uite asa am descoperit o mufa noua sub scaun - una gri - cu multe fire subtiri, care asigura partea reglaj memorie scaune si probabil si oglinda din dreapta. Asa ca l-am pus pe individ sa-mi dea si tot cablajul , cu mufe care facea legatura. O sa fie o munca titanica sa desfac partea frontala de bord si sa conectez acele fire pentru memorii.
Pana la urma de ce le-am mai cautat cu memorie ? , sper sa reusesc. Starea scaunelor fata - dreapta este 9 din 10 , stanga 8 din 10, aripioara acestuia fiind julita sau zgaraiata :(
Habar nu am cine sau unde se repara/inlocuieste, sa vedem.
In rest am mai cumparat si bricheta originala din portbagaj cu panou cu tot , ramane sa o conectez mai tarziu.
Interiorul avea si perdea spate , asa ca acum o am si pe aceea :D , cotiera am sa fac schimb de capac .
Partea negativa este ca am pierdut cotiera spate :( , interiorul asta nu are . Pacat era utila sa sa mai tin pe acolo cate ceva.

Poze vor urma in functie de cum avansez , dar cel mai tarziu la final.
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: ""Salut,Toledo blond in actiune!""

26 Apr 2013, 08:02

ai ceva treaba, nu gluma.
interiorul o sa arate beton, curat, iar reglajele isi vor dovedi utilitatea.
colegul Dany a reconditionat un scaun cu alcantara, iar si colegul Florentin Pavel a reconditionat unul sport. cred ca ei te-ar putea ajuta cu informatii.
bafta in continuare :hi
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: ""Salut,Toledo blond in actiune!""

26 Apr 2013, 09:21

Da-i inainte, dom' Mihai! Asteptam po(zn)ele finale. Daca ai nevoie de ajutor, iti pot da legaturile pentru memorii din usi, nu e nevoie sa desfaci tot bordul sa pui firele. Ia doar mufele de la baza stalpilor fata, dar si cablajul de pe usile fata, are mufa pereche pentru cea de pe stalp si mufele de conectare a potentiometrelor din oglinzi. Restul de prelungeste, nu are rost sa muncesti degeaba. Eu nu am avut mufele de pe stalpi si le-am comandat noi, am pus papuci, fire si am facut legaturile de rigoare. Chiar si firele sunt identice cu cele din scheme :lol: , ca am avut de unde lua fire. Daca simti nevoie...da un buzz ca ai numarul doar !
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
floryn_99
Mesaje: 1114
Membru din: 02 Noi 2012, 17:46
Localitate: Constanta
Contact:

Re: ""Salut,Toledo blond in actiune!""

26 Apr 2013, 09:32

Abea astept pozele!!! Suna "bini di tat" ce zici tu aici.
La primul drum spre casa, :drive , pot sa trec sa vad "live" noua lucrare?
Spor in continuare! :hi
Seat Toledo Stella 2003 1.6 16v 105 HP (BCB)
EX: Vw Bora 1.9 TDI 90HP (ALH)
 
nmihai67
Michel-Angelo
Subiect Autor
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ""Salut,Toledo blond in actiune!""

20 Mai 2013, 00:47

Azi am fost la Bobbyshomerul sa imi puna si mie :) acel minunat modul "" Emergency Brake Blinker - Adaptive Brake Light "".
Modulul este executat in regim profesional cu un deaccelerator pe platina, asa ca functia este data doar de fortele de deaccelerare si nu viteza sau altele.
Ce pot sa spun? Chiar imi place foarte mult, dar utilitatea acestui modul este foarte mare.
Din cate stiu eu, din 2007 aceasta funtie a fost introdusa obligatoriu ca si dotare de Mercedes.
La o frana mai puternica sau una de urgenta, acest modul lasa becul frana din mijloc - 3rd brake light - sa clipeasca 5 secunde, si aprinde avariile. Aceste din urma raman active cat timp stam cu piciorul pe frana. La ridicarea piciorului , avariile se dezactiveaza dupa 3 secunde.
Utilitatea este in oras foarte mare pentru cei care merg in spatele nostru, acordandu-le un surplus de timp reactie pentru a frana.
Nu pot decat sa recomand. La mine Bobby mi-a pus si stopurile de ceata pe frana mijloc, funtia de becuri ceata s-a pastrat prin folosirea unei diode :)
Pentru alte intrebari adresati-va lui Bobbyshomerul, el fiind cel in masura sa va lamureasca !

Link Video dupa instalare :
http://www.youtube.com/watch?v=gp-GAHzt ... N0eRTmBRfA
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: ""Salut,Toledo blond in actiune!""

20 Mai 2013, 06:59

Salut, Mihai. Am vazut clipul aseara pe la 9 cred, in avanpremiera :tongue Functioneaza bine modulul, buna chestie a facut Bobby :hi
Ai ramas dator cu prezentarea interiorului cred. Ai terminat toate legaturile de facut?
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
nmihai67
Michel-Angelo
Subiect Autor
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ""Salut,Toledo blond in actiune!""

20 Mai 2013, 13:44

Nu Dany , :( , nu am terminat inca , am fost amanat de cel ce mi-a promis ajutor tehnic , si datorita sarbatorilor de paste, etc, dar sunt pe drumul cel bun. Dar sa stii ca si Bobby s-a oferit sa ma ajute :) , si apreciez foarte mult.
Este frumos sa stiu ca unii dintre noi se pot aduna sa faca impreuna cate ceva :)
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: ""Salut,Toledo blond in actiune!""

20 Mai 2013, 14:32

Ai nevoie de documentatie sau ce? Niste fire cred ca stii sa legi si tu :wink:
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
nmihai67
Michel-Angelo
Subiect Autor
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ""Salut,Toledo blond in actiune!""

20 Mai 2013, 15:43

DA , la documentatie stau foarte prost si nu m-am descurcat sa gasesc singur :cry
Sunt derutat de multitudinea de scheme , care fie nu le inteleg 100%, sau nu sunt sigur ca sunt cele necesare.
Din cate am inteles eu , scaune electrice cu memorie s-au pus pana in 05/2000 aprox.
pentru productia de model 2001 nu sa mai oferit decat electrice fara memorie si fara oglinda de dreapta care ofera ajutor la parcare.
Acum nu imi dau seama ce am si ce nu am :(
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: ""Salut,Toledo blond in actiune!""

20 Mai 2013, 17:16

Nu prea sunt eu sigur de chestia cu 05/2000, dar nu cred ca are importanta. Importanta are ce cod are controllerul de sub scaun. Da-mi si mie codul de la al tau si spune-mi data fabricatiei masinii tale. Daca o ai si pe cea de la masina de la care ai luat scaunele...ar fi si mai bine.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
grasuraul
Mesaje: 1181
Membru din: 14 Dec 2008, 21:57
Localitate: Bistrita
Contact:

Re: ""Salut,Toledo blond in actiune!""

20 Mai 2013, 22:53

Ai putea sa urci cateva poze cu interiorul ce il vei monta sa vedem ce bucurie in faci masinii :)
My Toledo 1.9 TDI
 
nmihai67
Michel-Angelo
Subiect Autor
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ""Salut,Toledo blond in actiune!""

21 Mai 2013, 04:28

Pai Dani a mea este model 2001 -diesel , cea de pe care am luat era 1999 benzina 1.8.
Codul controlerului de sub scaun , nu-l am acum. Nu am acces la el acum, doar in cateva zile.
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: ""Salut,Toledo blond in actiune!""

21 Mai 2013, 07:04

Nu conteaza benzina/diesel, conteaza anul doar, ca de undeva de dupa jumatatea anului 2001 s-a trecut la alta generatie de CAN, care nu sunt compatibile intre ele. Legaturile electrice sunt aceleasi totusi, singurul lucru ce se face este schimbarea modulului de sub scaun. 1M-ul fiind compatibil cu Golful 4, Passat-ul B5 (pana prin 2004 cred)...trage singur concluzia. Sa te mai intreb un indiciu: ce cod are modulul de centralizata de pe masina ta? In alta ordine de idei: daca ti se pare greu sa faci cablaraia, este de cumparat la Kufatec tot loom-ul pentru scaune electrice cu memorie si incalzite:http://www.kufatec.de/shop/en/Volkswagen/Golf-4-1J/Seat-Heating-Electric-Memory-Seats-Harness-VW-Golf-4. Nu prea inteleg daca au si partea de oglinzi cu memorie, dar asta nu e greu de rezolvat chiar daca nu ai decat perechile de mufe de "plecare" si "sosire" a cablului respectiv - au 4 pini fiecare. Eu am avut bucatele de scheme pe care le-am pus cap la cap chiar in timpul montajului, si ceva posturi din topice disparate, si tot a mers treaba. Sau daca te simti in imposibilitate de a incepe...asteapta pana vin la vara si facem o "claca" la mine :hi
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
nmihai67
Michel-Angelo
Subiect Autor
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ""Salut,Toledo blond in actiune!""

22 Mai 2013, 13:44

Hahaha :hi , vara se pare ca a inceput "deja" in forta aici la Bucuresti.
Singura problema cu "tine" este ca esti cam departe. Dar sincer ma simt deja disperat sa tot desfac, poate este doar o stare temporala, acum o saptamana am desfacut usa soferului complet si dupa 2 deschideri - de 2 ori silicon !! pe tabla aia neetansa cu agregatele, am inchis usa si NU S-A MAI DESCHIS !!
Cred ca stii prin ce-am trecut si cat de greu am reusit sa deschid acea usa fara stricaciuni. Norocul meu a fost ca nu am pus fata de usa. Cu mult noroc am putut sa dau din nou tabla de agregate jos si cu incercari disperate , pana la urma usa s-a deblocat. No coment , masinile vechi mai fac si figuri :)
Codul centalei de comfort nu-l mai stiu pe dinafara , dar am fost obligat sa o schimb odata deoarece nu mai mergea partea telecomanda, dupa ce am schimbat , am pus Vag-comul si am vazut ca au aparut niste functii noi. Trapa, oglinda, si parca inca ceva. Este de la un Passat.
Prin urmare cred ca este cea de care am nevoie.
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: ""Salut,Toledo blond in actiune!""

22 Mai 2013, 14:47

Pai pune VAG-ul din nou si scaneaza...cred ca nu e greu.
Usile din fata sunt mai usor de deblocat decat cele din spate, chiar daca ai fata de usa pusa. Important e sa mearga geamul.
Cand ai informatii noi, da-mi de stire.

PS: e o problema cu contractul nostru aici, asa ca exista posibilitatea sa vin acasa neprevazut de devreme. Asa ca...poate ne vedem luna viitoare. Asteptam, poate se rezolva cumva.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 17

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori