Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

30 Oct 2008, 13:08

pai chiar are lumini rosii (la butoane), doar pe display e scrisul alb in loc de rosu. am scris si mai sus, displayul se vede albastru in poza aiurea, in realitate nu e asa... puteam lua 5000UB la care poti schimba si culorile literelor de pe lcd (in rosu pt seatisi) dar era cu 1.7 mil mai scump... am considerat ca nu merita sa dau banii astia in plus doar pt un asa mic avantaj fata de 4000UB
 
Avatar utilizator
22gaby
Mesaje: 81
Membru din: 19 Apr 2008, 20:53
Localitate: craiova

30 Oct 2008, 19:02

:thumbright: :thumbright: :thumbright: :thumbright:
..::seat toledo 2004 1.6 16v 105cp bcb climatronic::..
Oo=s=oO
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Toledo 1M aka taurasul spaniol

19 Noi 2008, 00:56

am fost sa comand cheie noua la masina insa pe langa avansul dat pt ea m-am trezit si cu o nota destul de mare pt diverse alte chestii "sugerate" de cei din service (chiar si pretul la codare a fost diferit fata de ce discutasem la telefon). eu as fi vrut sa imi fie inlocuit si un simplu o-ring la un injector, iar de la asta s-a ajuns la alte lucrari... pana la urma mi s-a zis ca motorul nu trage aer fals si ca sunetul "fasait" care se aude e normal (desi inca zic ca nu e), in schimb mi s-a inlocuit un pivot care cica era lovit.
alta chestie pt care am fost taxat - investigare si remediere circuit electric la sonda lamba 1. rezultat - recomandare sonda lamba... :shock: deci am platit jumatate de sonda ca sa aflu ca trebuie sa o schimb. cand am intrebat ce "remedieri" s-au facut, odata ce piesa trebuie schimbata, mi s-a spus ca s-au remediat niste contacte care ar fi avut de suferit in urma "urcatului pe borduri" si "altor lovituri pe dedesupt"... acuma, sunt eu zero in domeniul mecanicii, dar din cate stiu sonda lambda 1 e cea de pe evacuare fix la iesirea din motor. cum dracu am urcat borduri cu partea din mijloc a motorului. ba mai mult, stiu exact pe unde trece cablul care iese din sonda si doar daca dadeam masina de un stalp puteam sa il afectez... in fine, povestea pe scurt este ca m-am cam pacalit, am fost fraier ca nu am avut rabdare sa apelez la fratele meu pt reparatii contra 0 lei. ah, si pe langa asta mi se mai "recomandau" si alte chestii care mi-ar fi dublat nota pe care evident le-am refuzat. numele serviceului nu il dam, sa nu se considere ca fac reclama negativa (sa spunem doar ca e undeva in est), dar personal nu sunt multumit deloc si nu cred ca mai revin decat "fortat" acolo... totusi a fost si vina mea ca m-am lasat convins...

si cand te gandesti ca m-am dus sa platesc un amarat de avans pt o cheie si ma trezesc cu ditamai "nota", si care trebuia sa fie mult mai mare daca era dupa ei...
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Seat Toledo 1M aka taurasul spaniol

19 Noi 2008, 06:33

pana la urma cat ai platit? si poate mai detaliat daca vrei sa intelegem ce ai patit???!!!!

Apropo despre reclama negativa!! Daca tu ai fost in acel service seat - este o realitate - deci o poti si spune.
Faptul ca ai fost acolo nu poate fi schimbat prin interpretare negativa sau pozitiva asupra unei "intamplari" consumate !!!
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Toledo 1M aka taurasul spaniol

19 Noi 2008, 10:13

de patit nu am patit nimic, masina mergea la fel ca inainte. erau doua probleme pe care as fi vrut sa le rezolv - acel o-ring ciupit la un injector si verificarea conexiunilor la sonda lamba 1. de prima problema nici nu s-au ocupat, au zis ca "asa e sunetul normal la motor", desi se aude un fasait, si le-am explicat de la ce se aude asa. iar de a doua problema nici nu stiu daca s-au ocupat, odata ce ala imi vorbea de urcat pe borduri pe masina si eu i-am spus de sonda 1 care nu are nicio treaba cu asa ceva, iar concluzia a fost ca "trebuie schimbata", si pt asta am platit 100 euro. le-am si zis expres ca nu vreau scan cu vag-comul pt investigatie la sonda, pt ca TOT LA EI facusem asta acum 1-2 luni.
m-a deranjat si felul cum mecanicul parea grijuliu - "nu, noi nu recomandam schimbarea unor piese care costa mai mult fara verificari temeinice". pe naiba, data trecuta cand am fost la ei mi-au facut un simplu scan, a completat prin teste cu valori "din burta", fara sa masoare nimic, mi-a resetat eroarea si mi-a zis ca daca reapare trebuie sa schimb piesa. normal ca nici nu am apucat sa plec de acolo si mi-a reaparut martorul, odata ce nu au facut nimic nimic :? si acum, a doua oara, le-am zis clar ce trebuie verificat si ma trezesc ca platesc jumatate de sonda ca sa aflu ce mi-au zis si prima data. pai daca prima data eram langa el si punea valori din burta, acum cand am lasat masina acolo, sa cred ca s-au adunat toti mecanicii masteri si in urma analizei aprofundate au ajuns la aceasta concluzie ?
in fine, mi-au mai recomandat schimbarea unui pivot, am acceptat sa faca asta, m-a costat tot cam o suta si ceva de euro, si nici geometria nu a fost facuta dupa schimbare. aici poate nu e teapa, fraier am fost eu ca am acceptat, as fi putut rezolva problema mult mai ieftin apeland la "mecanicul personal" (fratemiu) dar care era indisponibil momentan.
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Seat Toledo 1M aka taurasul spaniol

19 Noi 2008, 11:17

nu stiu ce sa cred, dar daca eu - client fiind - vreau sa schimb un o-ring la injector...pai sa fi sigur ca asa o sa fie. BAnii mei platesc !!

De ce anume vrei sa schimbi o-ringul nu mai este important , daca tu asa vrei...probabil stii ca este ciupit.

In rest treaba cu martorul este destul de nenorocita, dar mai sunt si second -hand lambda-sonde pe undeva, nu??

Bafta si fi mai hotarat cand intrii intr-un service.
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Toledo 1M aka taurasul spaniol

03 Mar 2009, 22:14

nu am mai postat de ceva vreme pe threadul masinii. in ultimul timp m-am gandit sa fac un "debadge" si am facut niste mici modificari in photoshop ca sa vad cum ar arata dupa...
Imagine
--->
Imagine

Imagine
--->
Imagine

in momentul asta nu mai am acel "mein lieber... " in dreapta numarului (care bineinteles ca s-a schimbat si el). primul pas e sa dau jos logoul de pe interiorul lunetei, ceva cu "sportclub velbert", dar mi se pare dificil de scos pt ca pare lipit acolo, si vine fix peste firele de la incalzire si mi-e teama sa nu le rup.
apoi vreau sa stiu cat de greu e sa dau jos emblema si literele de pe spate. am vazut un toledo la fel ca al meu fara astea pe spate, cu niste jante mai mari, suspensia un pic lasata, si cu un pic de "tint" pe geamuri si zici ca e alta masina... sunt invidios :)

ceva sfaturi ?

 
Avatar utilizator
andrei.toledo
Mesaje: 1255
Membru din: 27 Apr 2008, 16:31
Localitate: Galati
Contact:

Re: Seat Toledo 1M aka taurasul spaniol

04 Mar 2009, 05:58

Incearca cu un feon.Se va incalzi acel lipici si vei putea da literele jos.Am vazut ca altii le dau jos cu ata pescareasca.
Numai bine!
2008 Seat Leon Cupra 2.0 TFSI BWJ
ex 2001 Seat Leon Sport 1.8 20vT AUQ Alor Blue Metallic
ex 1993 Volkswagen Corrado 53i ex 2.0 16v 9A / 1.8 20vT AEB
ex Seat Toledo 1.6 16v 2002 AZD
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: Seat Toledo 1M aka taurasul spaniol

04 Mar 2009, 07:05

incearca cu o surubelnita!
vorbesc f serios!
don' profesor ne-a invatat pe toti ceva de genul ... agati litera si apoi o tragi cu mana! o sa ramana un mastic pe vopsea da cu o solutie de degresat se duce ... e putin de frecat dar se merita!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Toledo 1M aka taurasul spaniol

13 Mar 2009, 23:02

am dat jos literele si stema de pe spate (cu ajutorului nailonului de undita, ca doar sunt pescar :D), apoi am curatat urmele de lipici ramase... am frecat mai mult de juma de ora, dar merita, spun eu. singurul lucru pe care il mai am de facut e sa dau jos acel logo de pe interiorul lunetei, care e si cel mai enervant... din lipsa de alte idei am inceput usor usor cu unghia, dar merge foarte greu (in ritmul in care progresez mi-ar lua cateva saptamani sa il dau pe tot jos :D).

cum fac sa imi usurez munca ? feon nu am cum sa bag in masina, ca nu am sursa de curent. eventual pot baga aerul conditional pe 26 grade si sa il las cateva minute bune, si sa deschid si circuitul de dezaburire luneta. are rost sa fac asa ceva, sau am alte variante mai bune ?
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: Seat Toledo 1M aka taurasul spaniol

15 Mar 2009, 12:35

pai ... cu un cutter? nu ar merge? poate faci rost de o priza ... pana la masina cu prelungitor ...
parca te-am vazut vineri ... pe la piata dr taberei ... era vre-o 8 ...
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Toledo 1M aka taurasul spaniol

24 Mar 2009, 15:28

am dezlipit si acea emblema de pe interiorul lunetei dar se pare ca nu am facut treaba de profesionist pentru ca nu imi mai merge dezaburirea pe acele 4 linii pe care am "lucrat"... in fine, sper sa rezolv problema cu pasta conductoare.

m-am hotarat si sa cumpar jante de 16 si am ales doua modele (nimic deosebit, ceva care sa fie decent ca si calitate si sa nu arate "bling"). ca de obicei, am facut si niste photoshopuri basic (nu ma pricep asa bine) sa imi fac o idee...

ENZO H
Imagine

sau DEZENT L
Imagine

avantajul primelor este pretul mai mic si disponibilitatea in stoc, pe cand DEZENTurile sunt un pic mai scumpe si as astepta vreo luna dupa ele, dar sunt mai usoare cu 400 grame bucata. ce ziceti ?
 
Avatar utilizator
andrei.toledo
Mesaje: 1255
Membru din: 27 Apr 2008, 16:31
Localitate: Galati
Contact:

Re: Seat Toledo 1M aka taurasul spaniol

24 Mar 2009, 15:32

Mergi pe Enzo :)
2008 Seat Leon Cupra 2.0 TFSI BWJ
ex 2001 Seat Leon Sport 1.8 20vT AUQ Alor Blue Metallic
ex 1993 Volkswagen Corrado 53i ex 2.0 16v 9A / 1.8 20vT AEB
ex Seat Toledo 1.6 16v 2002 AZD
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: Seat Toledo 1M aka taurasul spaniol

24 Mar 2009, 16:05

prima varianta!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Toledo 1M aka taurasul spaniol

09 Mai 2009, 16:38

mi-am cumparat jantele ENZO H pana la urma (acum 4-5 saptamani) si cauciucuri CONTINENTAL PREMIUM CONTACT dar abia recent am apucat sa fac niste poze in timpul unor excursii cu masina. din pacate nu e prea curata, dar oricum e o diferenta mare de la capacele pe care le aveam. observati si "debagde"ul de pe portbagaj facut cu mana mea :wink: eu zic ca arata mult mai bine fara litere si stema.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

si eram dator cu o poza mai buna cu interiorul (cu playerul pioneer). in cele vechi puse se vedea aiurea culoarea la butoane... in fine, aici cred ca se intelege mai bine, desi poza nu este chiar "de catalog" (pe time de noapte)
Imagine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori