Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
gtcosmin
Mesaje: 8
Membru din: 15 Oct 2010, 21:38

Re: ce sa aleg ?

15 Oct 2010, 22:04

Salut, avand in vedere diferenta de pret eu as alege 1.2 tsi, are cuplul maxim 175nm de la 1550rpm, nu poate fi comparat cu motoare pe benzina aspirate de capacitate apropiata. Avand in vedere cuplul motorului cred ca e comparabil intre 1500 si 4000rpm cu un motor de 2l aspirat, pana ajungi la 1500rpm e mai lent. Am trecut pe la un dealer vw sa ma interesez de un golf si agentul de vanzari lauda motorul acesta, cred ca ar fi bine sa faci un test drive.
Legat de 1.6 tdi, din punct de vedere al performantei multi se plangeau ca rapoartele cutiei de viteze ar fi prea lungi, caz in care trebuie sa turezi motorul daca vrei sa mergi mai repede dar pierzi consumul redus specific dieselului.
Legat de chiptuning am inteles ca se poate face, banuiesc ca ajunge pe la 120-130cp dar daca pleci din start cu ideea asta mai bine optezi pentru 1.4 tsi.
 
bv10ptz
ingineru
Mesaje: 1165
Membru din: 17 Dec 2008, 21:31
Localitate: Brasov

Re: ce sa aleg ?

15 Oct 2010, 22:07

Da.1.4tsi este un motor foarte bun,mai ales la partea de consum.
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2003
 
Avatar utilizator
cosminidis
Mesaje: 322
Membru din: 07 Aug 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Re: ce sa aleg ?

16 Oct 2010, 00:11

Gandeste-te asa: 2000 EUR diferenta intre 1.6 TDI si 1.2 TSI inseamna ~2000 litri de combustibil (sa zicem ca e cam 1 EUR / litru). La o diferenta de consum mediu de 2 l / 100 km, motorul de 1.6 TDI o sa se amortizeze dupa 100.000 km. Eu zic ca e cam mult, si in plus nu am pus la socoteala diferenta de Casco, RCA, impozit, revizii mai scumpe la diesel, injectoare picate, etc. Deci dobanda la leasing si asigurarea Casco iti maresc si mai mult diferenta asta cand faci un calcul per total.
Daca iti permiti 1.6 TDI, iti recomand cu incredere 1.4 TSI. Am mers cu el si este fenomenal, si aboslut suficient pentru traficul de la noi. Daca mergi ~10-15k km / an, este super ok.
Eu am avut de ales intre 2.0 TDI si 1.8 TFSI si am ales TDI din cauza consumului. Dar la mine diferenta de cost era mica iar cea de consum... enorma ;)
A, si alege neaparat Style, nu Reference, diferenta este impresionanta la interior (parerea mea :) ).
Mai multe despre comparatia 1.2 TSI vs 1.6 TDI au fost scrise intr-o revista de profil acum vreo 2-3 luni, dar nu mai stiu in care din ele. Articolul era un comparativ intre doua Octavia, concluzia era ca 1.2 TSI consuma putin mai mult dar este "mai rafinat" si usor avantajat de cutia in 6 trepte... ma rog, revistele astea sunt pline de c****t, eu nu cred nimic din ce citesc, cel mai bine du-te la o reprezentanta VW sau Skoda care are motoarele astea, si te convingi acolo. Eu daca as fi in locul tau as mai strange niste banuti si as lua 1.4 TSI.
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red
 
slick99
Mesaje: 3
Membru din: 24 Oct 2009, 00:52

sfaturi achizitie leon 1P

16 Oct 2010, 01:56

salutare,

as vrea sa imi iau un leon din germania, am gasit cateva pe mobile dar preturile mi se par cam suspecte fata de ce e pe la noi.
de ex : http://cautare.mobile.ro/vehicule/detai ... rigin=PARK (sper sa nu il ia altcineva :) )
asta mi-ar place foarte mult, in descriere scrie ca are Regulator de viteza, insa nu vad butoanele pe volan.

ce ma sfatuiti vis-a-vis de aceasta masina? pret/km/dotari
echiparea stylance ce are in plus fata de celelalte?
cam ce consum are motorul de 1.9 in bucuresti?

ar mai fi si asta : http://cautare.mobile.ro/vehicule/detai ... rigin=PARK
dar are cam multi km.

multumesc pt eventualele sfaturi
 
Avatar utilizator
radu14m
Mesaje: 93
Membru din: 14 Oct 2010, 19:34
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: ce sa aleg ?

16 Oct 2010, 18:39

gata !
l-am comandat azi :) 1.6tdi-ul red dakota.
intr-o sapt vine. abia astept !
va tin la curent si va multumesc de sfaturi !
 
Avatar utilizator
cosminidis
Mesaje: 322
Membru din: 07 Aug 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Re: ce sa aleg ?

16 Oct 2010, 22:58

radu14m scrie:
gata !
l-am comandat azi :) 1.6tdi-ul red dakota.
intr-o sapt vine. abia astept !
va tin la curent si va multumesc de sfaturi !


Felicitari!!!! :cheers :cheers :cheers
Sa-l stapansesti sanatos si fara evenimente! Ateptam poze, dar pana atunci da-ne mai multe detalii - configuratie, preturi, dealer, etc.

@slick99: regulatorul de viteza (cruise control) nu are butoane pe volan, ci pe maneta din stanga, de acolo te joci cu el. Versiunea din poze este fie sport fie sport-up dupa interior. Geamuri spate fumurii ma duc cu gandul la sport-up. Deci suspensii tari si jante de 17" - o combinatie nu foarte reusita. Al doilea pare putin mai echipat, in plus pare sa fie un Stylance, deci jante de 16" (asa par si in poze). Nu inteleg de ce zice ca are navigatie, ca nu are :).
Daca vrei sa compari versiunile de echipare, uita-te pe seat.ro sau la orice dealer, si ai acolo o informatii complete.
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red
 
Avatar utilizator
radu14m
Mesaje: 93
Membru din: 14 Oct 2010, 19:34
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: ce sa aleg ?

17 Oct 2010, 07:35

pretul e 15780euro si o iau direct de la reprezentanta seat din timisoara.
revin cu poze :)

 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: ce sa aleg ?

17 Oct 2010, 09:42

cu tva-ul de 25% te mai bagi sa-ti iei masina noua?
eu unul refuz sa-i fac buzunarul mare lui boc si gasca lui.
daca ar fi fost sa-mi iau masina, mi-as fi luat una second, aproape noua, sau o preluare de leasing.
sunt destule oferte acum pe criza asta.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
Dip01
Mesaje: 528
Membru din: 08 Feb 2010, 14:18
Localitate: Brasov
Contact:

Re: ce sa aleg ?

19 Oct 2010, 08:53

Daca esti persoana juridica si cumperi masina in leasing chiar si pe un an, TVA-ul e deductibil. Daca esti persoana fizica poti sa consideri ca iti deduci TVA-ul avand in vedere ca primesti 2700 euro cadou de la stat, ceea ce nu se intampla in cazul masinilor second hand.
Cristian Tion
Dip Motors SEAT & Das WeltAuto: http://www.facebook.com/DipMotors
 
Avatar utilizator
cosminidis
Mesaje: 322
Membru din: 07 Aug 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Re: ce sa aleg ?

19 Oct 2010, 23:26

@Dip01: nu e chiar asa de simplu... Regulile sunt cam astea pentru firme:
- TVA-ul se deduce pentru ratele de leasing.
- TVA-ul NU se deduce pentru valoarea reziduala.
- In functie de contabil / functionar ANAF, TVA-ul se poate deduce sau nu pentru avansul la leasing (legea nu este foarte clara aici). Mie ANAF-ul mi-a zis la telefon ca se poate deduce TVA-ul pentru avans, astept si o adresa scrisa.
- La leasing se pot da tichete Rabla, dar cele 3 rable trebuie sa fi fost proprietatea firmei. Nu poti cumpara tichete de la persoane fizice de pe net, ca nu se pun.
- La achizitionarea cash TVA-ul NU se deduce (cel putin pana la sfarsitul lui 2010, dupa care vedem ce reguli mai apar)

Deci daca luam cazul cel mai defavorabil cu ANAF, la leasing pe 1 an se deduce 80% din TVA, iar pentru restul de 20% (15% avans + 5% reziduala) nu se deduce. In plus se adauga taxele de leasing + dobanda. Oricum daca o iei pe firma, mergi pe leasing, la orice simulare iesi castigator.
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori