Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
KRSS
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 20 Noi 2009, 20:37

cum activez pilotul automat?

30 Noi 2009, 07:45

am si eu o intrebare poate suna cam aiurea dar am cumparat un leon SH si nu stiu cum activez pilotul automat/ tempomat?(cum stabilesc viteza cu care vreau sa o setez?). cine poate sa-mi explice? si inca ceva cum fac sa-l dezactivez?(prin simpla apasare a franei)? sper sa primesc raspunsuri iar cei cu chef de glume sa se abtina. mersi
 
Avatar utilizator
deep
Mesaje: 1354
Membru din: 22 Aug 2008, 11:22
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cum activez?

30 Noi 2009, 08:37

In primul rand: ai tempomat ?
maneta din stanga, are un buton +/- in capat, si deasupra un switch, on-off

DACA AI: tine putin apasat pe + si se cupleaza. Iei piciorul de pe acceleratie si ai sa vezi cum accelereaza in timpi ce apesi :)
Pt decuplare, fie dai de switch inspre axul volanului, fie apesi ambreiajul sau frana. Switch`ul de deasupra manetei are 3 pozitii: ON, temporat OFF (cand il "impingi" pana la jumatate) sau OFF, atunci cand este inspre axul volanului.

In momentul in care se cupleaza, iti va lua viteza actuala ca setata. Se regleaza +/- pana la viteza dorita. Daca il decuplezi doar temporar, in momentul in care il cuplezi la log iti va lua viteza de la care l-ai decuplat.

Sper ca ai inteles ceva, e prea dimineata :)
1.4 with strong personality & Cupra looks... called Dulfy
 
KRSS
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 20 Noi 2009, 20:37

Re: cum activez pilotul automat?

30 Noi 2009, 09:54

ai fost f explicit , ma duc jos sa incerc. multumesc mult

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori