Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
 
cristydp
Mesaje: 29
Membru din: 11 Apr 2008, 19:01
Localitate: Bucuresti

Re: SEAT LEON 1.4 85CP

09 Feb 2009, 01:09

whitetracer scrie:
salutare tuturor... sunt de 2 zile posessorul unui leon 1,4 benzina 85CP ,19k inmatriculata din august anul trecut... nu am mai avut o masina de tipul asta pana acum.. am trecut de la o frantuzeasca (citroen xsara 1,6, 110 CP) la aceasta frumoasa hispanica.. ceva sfaturi pt inceput? nu prea m-am dat la ea ca nu stiu inca ce poate. care ar fi viteza de croaziera pe autostrada? la xsara mergeam cu 150 fara probleme consum 8/100... ce reprezinta martorul luminos EPC din bord care se aprinde cand pui contactul? (celelalte simboluri le cunosc)

Viteza de croaziera pe autostrada ar fi cam cea ...legala,130 km/h.La 150 ai cam 10 % consum,deci nu vei simti o diferenta prea mare la costul calatoriei fata de masina diesel,tinand cont ca benzina e mai ieftina.Daca rulezi cu 120-130 km/h constant poti obtine un consum de 7.5 % linistit.Eu am facut traseul Bucuresti-Viena-Munchen si retur,care insuma 3200 km,si am avut consum mediu de 7.2 %,si am folosit si aer conditionat,lumini,am fost si 4 persoane,factori care maresc consumul,iar masina mea nu avea nici 10000 km rulati,fiind bine stiut ca un consum "perfect" de combustibil il obtii dupa 15000 km.
Tu ne cede malis!
 
whitetracer
Mesaje: 4
Membru din: 06 Feb 2009, 10:30
Localitate: Constanta
Contact:

Re: SEAT LEON 1.4 85CP

11 Feb 2009, 12:53

multumesc tuturor celor care au avut amabilitatea sa imi raspunda am testat masinuta si e super ok, datorita serviciului acum sunt in Sibiu , ceva amanunte si impresii de drum constanta - sibiu: mers autostrada A2 si A1, traversat bucuresti, valcea si sibiu consum mediu 7,8 (nu am tecut de 130, max 14o de autostrada).. am fost impresionat de cum se comporta pe drumuri virajate atat la urcare cat si la coborare (sectorul de drum pitesti-rm. valcea) imi place f mult cum "trage" motorasul asta in situatii de acest gen... m-am cam chinuit un pic cu tir-urile de pe valea oltului mai ales atunci cand stai in coloana si trebuie sa ii dai demaraj intr-o treapta inferioara.. in rest super ok.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori