Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
gica
Subiect Autor
Mesaje: 108
Membru din: 10 Feb 2009, 14:07
Localitate: Bucuresti

Re: Niste pareri daca se poate....

14 Feb 2009, 12:22

Florin&David scrie:
gica scrie:
1.pe cati ani ai faqt contractul de leasing?
2.valoare reziduala e la sfarsit ?
3.cat e dobanda pe luna la tine?
4.la finalul contractului cat de duce cu totul ?
5.cat ai platit avans pentru masina ?



1,4/85 CP, faruri ceata, AC, servo, mp3, bord computer, pilot automat, comenzi pe volan, 8 incinte acustice, intr-un cuvant Referance + ceva optionale.
Pret: 14.200 euro

1. 7 ani
2. da. 2200 euro (posibilitate de achitare intr-un an de zile esalonat)
3. 10 virgula ceva cred
4. platesc in plus undeva la vre-o 3000 euro
5. 3500 euro
6. rata lunara 140 euro + CASCO 52 euro/luna dar ii platesc integral la inceputul fiecarui an.

Cand am conceput contractul asta de leasing nu m-am gandit niciodata ca voi tine masina 7 ani. Dupa 4 ani vreau sa o predau cuiva care sa-si permita sa platesca cei 140 euro. In anul in care o va cumpara, acel cineva, ii voi plati CASCO integral. Faza este ca mai am putin si o voi achita. Cred ca anul asta se va intampla asta. Nu avea rost sa fac pe 3 sau 4 ani si sa ma bag rau de tot. Vreau sa am masina si sa-mi pot permite concedii si plimbari nu sa fu strans cu usa pe acea perioada de timp. Adica o achit in 3 ani si stau in casa si ea in garaj sa ma omoara rata. Gandeste-te bine si la asta.
Bafta la cumparaturi.



interesanta varianta ta....eu nu situ daca imi permit sa fac asa...desi e foarte bine sa platesti cat mai putin pe luna.....pe mine nu prea ma intreseaza la final cat as plati....daca as avea o rata de 150-180 e p luna...e rezonabil...doar k ai mei numai la asta se gandesc...k in total ajunge la 20k ....ceea ce ma skoate din minti !! :|

probabil saptamana viitoare o sa dau o fuga la PV2 sa vb cu bamse si sa mai stabilim niste kestii ....:)

ramane valabila intrebarea de leasing pe firma...:)
 
Florin&David
JAF
Mesaje: 2454
Membru din: 26 Mai 2008, 07:03
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Niste pareri daca se poate....

14 Feb 2009, 12:50

gica scrie:
daca as avea o rata de 150-180 e p luna...e rezonabil...


Cand ajungi la bamse, exact cu asta trebuie sa incepi. Vreau masina X cu echiparea Y si ce avans trebuie sa dau ca am o rata de 150 euro pe luna fara CASCO.
Si el iti va da toate variantele de calcul.

Leasing pe FIRMA. Sa treci masina pe firma ta? S-au te referi la o firma de leasing vs credit auto?
FIAT 500 - 1.4/100 CP, CT 74 REA
CUPRA R - 2.0/300+ CP, CT 50 DAB
 
gica
Subiect Autor
Mesaje: 108
Membru din: 10 Feb 2009, 14:07
Localitate: Bucuresti

Re: Niste pareri daca se poate....

14 Feb 2009, 17:16

Florin&David scrie:
gica scrie:

Leasing pe FIRMA. Sa treci masina pe firma ta? S-au te referi la o firma de leasing vs credit auto?



nu pe firma mea...pe firma unei cunostinte de familie...
 
Florin&David
JAF
Mesaje: 2454
Membru din: 26 Mai 2008, 07:03
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Niste pareri daca se poate....

15 Feb 2009, 04:59

Pai cred ca o sa-i faci un bine.
pana acum toti erau disperati sa-si ia super modele si super scumpeturi de masini pe firma. Se scadeau cu absolut toate cheltuielile si nu mai plateau impozite pe profit la stat. Acum nu mai stiu cum este. El, cunostinta ta, ar trebui sa stie mai bine.
Faza este ca tu nu o sa ai mare lucru de casigat. Cam toate darile masinii vor fi mai mari pentru leasing pe firma decat lealing pe persoana privata.
Nu inteleg de ce vrei sa te complici atat.
Oricum bafta la cumparaturi.
FIAT 500 - 1.4/100 CP, CT 74 REA
CUPRA R - 2.0/300+ CP, CT 50 DAB
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Niste pareri daca se poate....

15 Feb 2009, 12:19

pai daca ii faci un bine cunostintei so iei pe firma vezi poate scoti ceva bani de la el:d,pe firma cum zicea si florin o sa scada cheltuielile cu masina la impozit dar tu o sa platesti asigurarea dublu fata de persoana fizica........asa ca negociaza si cu cunostinta ta,nu doar cu bamse :D
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
gica
Subiect Autor
Mesaje: 108
Membru din: 10 Feb 2009, 14:07
Localitate: Bucuresti

Re: Niste pareri daca se poate....

15 Feb 2009, 17:00

maine sper sa lamuresc toate aspectele neclare si poate kiar sa ma hotarasc 100% cum si cand as putea sa cumpar masina....
maine o sa trec pe la PV2 si sper sa ma lamureasca bamse cu tot ce trebuie...:)
 
Florin&David
JAF
Mesaje: 2454
Membru din: 26 Mai 2008, 07:03
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Niste pareri daca se poate....

18 Feb 2009, 14:50

Sa ne anunti si pe noi cum ai facut. ;)
FIAT 500 - 1.4/100 CP, CT 74 REA
CUPRA R - 2.0/300+ CP, CT 50 DAB

 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Niste pareri daca se poate....

27 Feb 2009, 10:04

dragii mei, la leasing chiar nu e nici o diferenta la plati , rate, casco.
eventual singura in plus ar fi la rca si cam atat.
acum ca sunt alte impozite sau lucruri de genul asta ma depasesc unpic.

am vb cu "gica" si ramane sa vedem ce facem mai departe!
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Niste pareri daca se poate....

27 Feb 2009, 10:13

bamse scrie:
dragii mei, la leasing chiar nu e nici o diferenta la plati , rate, casco.
eventual singura in plus ar fi la rca si cam atat.
acum ca sunt alte impozite sau lucruri de genul asta ma depasesc unpic.

am vb cu "gica" si ramane sa vedem ce facem mai departe!


...singura diferenta este cea de curs valutar, care se mareste pe zi ce trece si chiar ajunge sa faca diferenta...
 
romanu78
Mesaje: 34
Membru din: 08 Aug 2009, 22:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Niste pareri daca se poate....

08 Aug 2009, 22:32

Salut

In curand (8-10 sapt) dupa spusele celor de la Seat Romania, voi fi posesorul unui Leon 1.8 cu DSG. SIncer cand am facut drivetest cu el am avut imprsia ca este cea mai tare masina pe care am condus-o pana acum. Eu vin de pe un avensis 2008 diesel de 2,2 dar va jur ca senzatia in 1.8 tsi cu dsg este extraordinara.
As vrea sa stiu, daca ma puteti ajuta, cam la ce sa ma astept de la aceasta masinuta.MEntionez ca am pus pe ea tot ce se poate pune optional mai putin piele - este varianta sport
multumesc anticiat pentru pareri
 
diViSiOn
Mesaje: 29
Membru din: 21 Mai 2009, 18:00
Localitate: Constanta

Re: Niste pareri daca se poate....

26 Feb 2010, 23:33

Leonul meu este achizitonat in Rate, nu leasing ! Si rata este de 250€ pe luna. Avantajul la rata este ca eu am rata in euro si pot depune banii in avans intr-un cont al Prosche bank din care ei isi iau rata lunara. De exemplu dak pun in cont 1000€, 4 luni numai am treaba cu rata. Dezavantajul este ca am vrut sa dau masina inapoi la dealer in schimbul unui leon 1.4 tsi si mi-au spus ca nu se poate, daca aveam leasing se putea ... :(
Seat Leon 1P 1.6 102CP 2009 CT 16 MNV
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Niste pareri daca se poate....

27 Feb 2010, 07:32

eu iti recomand cu tarie un motor turbo.
am citit topicul si daca modelele turbo benzina sunt prea scumpe, decat 1.6 benzina mai bine orienteaza-te catre 1.9 tdi.
nu te lungi cu leasingul pe mai mult de 4 ani ca-ti va parea rau, daca ai posibilitatea, chiar scurteaza leasingul la max 3 ani, platesti rata mai mult intr-adevar, dar scapi mai repede si la final suma totala va fi mai mica.
cauta sa-ti iei masina la oferta cu dobanda zero daca mai exista asa ceva.
repet, decat aspirate pe benzina mai bine un turbodiesel si nu te lungi cu perioada de leasing.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori