Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 41
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

08 Dec 2013, 20:55

Este dotare optionala :!:
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
Avatar utilizator
Leon^
Mesaje: 36
Membru din: 07 Mai 2013, 18:42
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

09 Dec 2013, 11:50

Pentru o verificare, unde as putea sa o duc in Ploiesti? Am gasit un anume PEX, care pare sa fie specializat pe Seat si Skoda. E ok? Ma adresez in special celor din Ploiesti :)
Seat Leon FR 2.0 TDI - "Leonyx"

viewtopic.php?t=17276
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

09 Dec 2013, 15:17

Eu te sfatuiesc sa te pazesti de ei. Sunt atenti doar cu masinile mamelor lor.
Stiu cateva din obiceiurile lor si nu-ti recomand
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
Leon^
Mesaje: 36
Membru din: 07 Mai 2013, 18:42
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

09 Dec 2013, 18:20

Ok, mersi... dar totusi unde as putea sa merg sa fac o verificare? :)
Seat Leon FR 2.0 TDI - "Leonyx"

viewtopic.php?t=17276
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

09 Dec 2013, 18:39

Poti sa o verifici si la toyota(arena auto).
Fa stanga in loc cand auzi de pex :!:
Ca idee l-au scos vinovat pe un amic cu un 1p 1.2tsi, care are faimoasa probela la lant. Ce-i drept, amicul meu era neinformat.
Exista topic despre prestatiile unor dealeri.
Mergi la Dip motors in BV daca vrei
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
sandman
Mesaje: 1331
Membru din: 02 Ian 2010, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

09 Dec 2013, 23:15

dip brasov sau porsche(la intrarea in bucuresti dinspre ploiesti).
Skoda Superb Facelift 1.5TSI 150 CP DSG 2019
ex :Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010
 
VewDo
Mesaje: 47
Membru din: 05 Feb 2014, 17:55
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

05 Feb 2014, 18:06

Salut! Sunt nou pe forum si as avea nevoie de parerea voastra avizata.
Ma intereseaza sa cumpar un Seat Leon si in momentul de fata mi-a captat atentia urmatorul exemplar (sper ca am voie sa pun link-uri de pe Autovit, am vazut ca au facut-o si altii):
http://www.a v i t/seat-leon-C32060694.html
Suma maxima de care dispun este 9000 de euro, nu vreau sa fie mai vechi de 2010 si ca numar de km, ar fi de preferat sa nu depaseasca 55-60k de km. Ca pret, dotari si tot pachetul, exemplarul de mai sus se incadreaza perfect.
Ma deranjeaza putin ca masina este adusa din strainatate, din pacate, in momentul de fata nu am gasit nimic convenabil din Romania. Am discutat cu vanzatorul la telefon, iar pe langa faptul ca a parut un om ok, mi-a spus ca el cu asta se ocupa, are un fel de parc auto si masinile ii vin in tara pe platforma.
Din poze masina pare ok, am convenit sa ne intalnim sambata sa o vad si in realitate.
Astept de la voi cateva pareri despre model si despre exemplarul in cauza, evident, ce puteti spune in urma vizionarii fotografiilor.
Multumesc anticipat!

PS: sper ca am postat unde trebuie, altfel rog un moderator sa mute in topicul potrivit
Seat Leon SC FR - 1.4 TSI ACT - My 2016

 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8628
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

05 Feb 2014, 18:34

masina arata bine la prima vedere, dotata, are aproape 3 ani. pare sa fi avut cel putin un incident mic in bot, si nu mi-e clar daca si bara spate e revopsita. in orice caz, fiind din belgia masina, daca nu are barile fata spate zgariate atunci sa-ti pui semne de intrebare, poate sa ascunda chestii.

totusi 44.000 km in 3 ani e cam putin pentru belgia, mai ales la 1.6 tdi care e foarte economic. daca pui in ecuatie si samsarul de masini...

uite cateva leoane din belgia 1.6 tdi:
http://www.2ememain.be/autos/autos/seat ... 34746.html - 04.2011 cu 135.000 km
http://www.2ememain.be/autos/autos/seat ... 51048.html 12.2010 cu 100.000 km
http://www.2ememain.be/autos/autos/seat ... 95419.html 4.2010 cu 125.000 km

in plus la bani e sub pretul mediu pt anul ei, chiar comparat cu tara de unde a venit. pai nenea asta ce mai castiga in situatia asta ? treaba miroase...
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

05 Feb 2014, 18:40

Masina arata bine..ca toate de afara de altfel..eu nu as cumpara masini de la samsari care le aduc de afara ; ei nu prea au ce sa castige la masina daca nu da minim 100k km inapoi sau daca nu au fost lovite si reparate..afara masinile cu un astfel de kilometraj sunt foarte scumpe ; fa-ti o idee despre preturi pe mobile.ro ; cam 40-50.000 km e un rulaj mediu anual pt un diesel ; personal tind sa cred ca are ~150 k km, dar e doar pararea mea ; eu as avea rabadare si as cumpara masina cu prima inmatriculare in RO, primul proprietar + carte servis pt ca la banii astia si o masina mai noua de 2010 nu se merita sa cumperi samsareli ; si eu nu as cumpara 1.6 tdi 105 cp pe 1p ; mergi preponderent extraurban si iti iei masina pt consum ? daca nu , uitete si la TSI-uri ; o masina diesel cu filtru de particule nu suna prea bne pt oras;

Ca si sfat ce iti pot da inainte sa mergi sa dai banii pe o testare la reprezentanta / servis autorizat ar fi sa verifici urmatoarele : lufturi la caroserie ( bara / faruri / te uiti in spate la roata de rezerva/ verifici lonjeroane ), uzura interiorului ( schimbator/ centura/ pedale/ volan/ tapiterie/ cotiera), nivelul uleiului si al lichidelor ( antigel / frana ), bucsaraie ( pe un drum cu piatra cubica daca se poate) , martorii din bord cand pui contactul ( vezi sa se aprinda si apoi sa se stinga, sa nu fie cumva manariti ), eventual poti verifica si consumabile ca sa sti cat ai de investit in ea ( distributie, discuri + placute frana, cauciucuri ) , verifica fiecare componenta electrica ( clima / stergatoare/ esp/ etc ) , uzura kitului de ambreiaj + zgomot volanta la diesel, cutia de viteze sa schimbe ok fara sa agate sau sa faca zgomot in frana de motor in diferite trepte, cand mergi cu ea lasi usor volanul liber sa vezi daca trage stanga /dreapta, etc..cam astea imi vin in minte acuma ; apoi daca esti hotarat la ea, mergi la reprezentanta sa ii faceti o verificare
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
VewDo
Mesaje: 47
Membru din: 05 Feb 2014, 17:55
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

05 Feb 2014, 18:52

Tipul a spus ca masina are carte de service in care sunt trecute reviziile. A mai spus ca el ia masinile de la predare leasing sau buy back si in felul asta ii convine pretul de achizitie. Are o intelegere cu o reprezentanta pe acolo si cica isi alege ce ia.
Sambata cand voi ajunge probabil sa o vad, voi verifica starea optica interior/exterior a masinii.
Nu ma intereseaza in mod special diesel pentru ca nu fac mai mult de 10k de km pe an. Consumul as prefera totusi sa nu fie exagerat, deci cel mult as merge pe un motor 1.4 TSI. Taica-miu are un Seat Toledo din 2008(9?) diesel, 1.9 si e foarte multumit de el, desi la fel, petrece mai mult timp in oras cu ea.
Multumesc pentru sfaturile de pana acum si vroiam sa va mai intreb la ce reprezentanta/service imi recomandati sa merg sa o verific?
Seat Leon SC FR - 1.4 TSI ACT - My 2016
 
Avatar utilizator
nitzu
Mesaje: 326
Membru din: 14 Ian 2014, 17:30
Localitate: Bruxelles
Contact:

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

05 Feb 2014, 18:56

un mic sfat daca vrei sa controlezi respectiva masina cerei proprietarului carr passul de provenienta din belgia in traducere e un act care insoteste masina pe parcursul vieti ei in care se inregistreaza km problemele avute la masina daca a fost accidentata daca nu are nimic de ascuns ar trebui ca masina sa aiba actul respectiv in belgia e obligatoriu in cazul in care vanzatorul nu stie de asa ceva te asigur eu ca e ceva ne in regula cu masina
http://www.car-pass.be/fr/particulieren/index.htm
concretizez material toate gandurile creatoare utile revelatiei functiei mele interioare si mi le asum cu toata libertatea...
Seat Leon 1.9 TDI. 2005 .96kw 131CP ASZ.KIT Cupra R Stag 1/ 170CP @ 3839rpm / 405 NM @ 2095rpm
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

05 Feb 2014, 19:06

Tipii astia isi au discursurile invatate pe de rost stai lin...carti servis iti aduc si eu de care vrei, nu`i bai ! nu te mai increde in ce zic altii...am fost acum 1 an cu un prieten sa isi cumpere o masina de la un dealer de SH si il mintea asa frumos ca mi s-a facut scarba si am plecat..iti vorbeste frumos, imbracat la 4ace, te serveste cu o cola si o bomboana apoi te minte frumos...masina nu avea nici airbag in volan si el se jura ca nu a fost lovita in fata..prostul meu de prieten era gata sa o cumpere la ce frumos a fost prezentata masina...cu toate istoria ei cu doctorul batranel din Germania care avea 5 masini si asta zacea in fundul garajului...acum mor de ras cand imi aduc aminte :yh :yh :yh nu te mai gandi la ce zic altii ,vezi strict masina si ai grija sa testezi aproape tot pe ea ! incearca sa ignori total ce spun dealerii / vanzatorii..ei nu au de unde sa stie ABSOLUT NIMIC despre masina, deci pot doar sa te minta...si daca esti tipul mai naiv ( de regula cei cu experienta iti citesc asta pe fata ) esti mancat :yh

Eu zic sa mergi pe TSI...nu or fi nici ele in topul fiabilitatii, insa au putere buna, sunt silentioase, rafinate, intretinere mai ieftina ca la diesel, consumul urban este cam pe acolo, +1% pt benzinar...daca vrei un diesel, iti recomand sa mergi pe 1.9 TDI ; e tanc :)
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
nitzu
Mesaje: 326
Membru din: 14 Ian 2014, 17:30
Localitate: Bruxelles
Contact:

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

05 Feb 2014, 19:14

bgd_b92 scrie:
Tipii astia isi au discursurile invatate pe de rost stai lin...carti servis iti aduc si eu de care vrei, nu`i bai ! nu te mai increde in ce zic altii...am fost acum 1 an cu un prieten sa isi cumpere o masina de la un dealer de SH si il mintea asa frumos ca mi s-a facut scarba si am plecat..iti vorbeste frumos, imbracat la 4ace, te serveste cu o cola si o bomboana apoi te minte frumos...masina nu avea nici airbag in volan si el se jura ca nu a fost lovita in fata..prostul meu de prieten era gata sa o cumpere la ce frumos a fost prezentata masina...cu toate istoria ei cu doctorul batranel din Germania care avea 5 masini si asta zacea in fundul garajului...acum mor de ras cand imi aduc aminte :yh :yh :yh nu te mai gandi la ce zic altii ,vezi strict masina si ai grija sa testezi aproape tot pe ea ! incearca sa ignori total ce spun dealerii / vanzatorii..ei nu au de unde sa stie ABSOLUT NIMIC despre masina, deci pot doar sa te minta...si daca esti tipul mai naiv ( de regula cei cu experienta iti citesc asta pe fata ) esti mancat :yh

Eu zic sa mergi pe TSI...nu or fi nici ele in topul fiabilitatii, insa au putere buna, sunt silentioase, rafinate, intretinere mai ieftina ca la diesel, consumul urban este cam pe acolo, +1% pt benzinar...daca vrei un diesel, iti recomand sa mergi pe 1.9 TDI ; e tanc :)



da asa e cu vanzatori din ro si nu numai iti dau perfecta dreptate, ceea ce ziceam eu m-ai sus de car pass e actul care se poate verifica foarte usor daca e fals sau nu direct pe situl oficial din belgia...
concretizez material toate gandurile creatoare utile revelatiei functiei mele interioare si mi le asum cu toata libertatea...
Seat Leon 1.9 TDI. 2005 .96kw 131CP ASZ.KIT Cupra R Stag 1/ 170CP @ 3839rpm / 405 NM @ 2095rpm
 
VewDo
Mesaje: 47
Membru din: 05 Feb 2014, 17:55
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

05 Feb 2014, 19:31

Ii voi cere car pass-ul, sa vedem ce zice. Am vazut ca a postat si VIN-ul masinii, as putea sa verific ceva/cumva pe net? Am cautat pe google si nu am reusit sa gasesc nimic concludent. VSSZZZ1PZBR021922 - in cazul in care cineva are ceva la indemana.
Seat Leon SC FR - 1.4 TSI ACT - My 2016
 
Avatar utilizator
nitzu
Mesaje: 326
Membru din: 14 Ian 2014, 17:30
Localitate: Bruxelles
Contact:

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

05 Feb 2014, 19:49

http://www.car-pass.be/fr/particulieren/index.htm
iti trebuie nr de inregistrare al car pass-ului
eu zici sa astepti sa vezi reactia cand ii ceri actul respectiv
http://fr.autoscout24.be/Details.aspx?i ... 79&asrc=st
http://fr.autoscout24.be/Details.aspx?id=244553959
uite ce am gasit eu pe belgia si e cam acelasi pret la al doielea apare clar car pass in mare scris
concretizez material toate gandurile creatoare utile revelatiei functiei mele interioare si mi le asum cu toata libertatea...
Seat Leon 1.9 TDI. 2005 .96kw 131CP ASZ.KIT Cupra R Stag 1/ 170CP @ 3839rpm / 405 NM @ 2095rpm
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 41

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori