Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 41
 
vmbobo88
Mesaje: 7
Membru din: 13 Ian 2017, 12:24

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

13 Ian 2017, 12:35

Pai si asta ce inseamna ?
Nu ma pricep , daca-i pe particule e mai "pretentios" sau ?

Despre masina asta este vorba.
https://www.olx.ro/oferta/seat-leon-1-9 ... 7;promoted
 
Avatar utilizator
weeirrr
Mesaje: 89
Membru din: 12 Ian 2017, 10:59
Localitate: Brasov

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

13 Ian 2017, 14:02

Ideea cu filtrele de particule este ca ele se uzeaza cu timpul. Un filtru de particule este menit sa opreasca cenusa rezultata din arderea motorinei sa fie evacuata in atmosfera. Cenusa asta se depune in filtrul de particule, ECU va simti la un moment dat cu ajutorul unor sonde ca filtrul e infundat si va decide sa regenereze filtrul, adica o sa bage niste motorina in filtrul ala si o sa arda cenusa stransa la niste temperaturi mari. Procedeul asta dureaza 10-15minute si iti cam taie din vlaga. Problema este de cum vei merge tu cu masina, daca vei face multe drumuri extraurban, e foarte posibil sa nu prea ai probleme cu filtrul asta, daca o sa mergi mai mult in oras, si subturat o sa ai probleme, un filtru nou este destul de scump (1500-2000 euro). Masina pe care o arati tu are 180000km, din care nu stii exact cum s-a mers cu ea. Daca nu ma insel se poate verifica cu o diagnoza nivelul filtrului, cat este el de uzat. Optiuni sunt la modul ca se poate scoate filtrul de tot, si scoate si din ECU, dar procedura asta este ilegala din cate stiu. Poti la fel de bine sa il cureti chimic, sunt firme care se ocupa de treaba asta si o sa te coste undeva la 300 de lei. Nu stiu sa spun cat de eficienta e metoda asta. Totul depinde de ce ai de gand sa faci cu masina, mai mult oras, sau mai mult in afara orasului...
Seat Leon 1P 2011 1.4TSI
 
vmbobo88
Mesaje: 7
Membru din: 13 Ian 2017, 12:24

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

14 Ian 2017, 11:45

weeirrr scrie:
Ideea cu filtrele de particule este ca ele se uzeaza cu timpul. Un filtru de particule este menit sa opreasca cenusa rezultata din arderea motorinei sa fie evacuata in atmosfera. Cenusa asta se depune in filtrul de particule, ECU va simti la un moment dat cu ajutorul unor sonde ca filtrul e infundat si va decide sa regenereze filtrul, adica o sa bage niste motorina in filtrul ala si o sa arda cenusa stransa la niste temperaturi mari. Procedeul asta dureaza 10-15minute si iti cam taie din vlaga. Problema este de cum vei merge tu cu masina, daca vei face multe drumuri extraurban, e foarte posibil sa nu prea ai probleme cu filtrul asta, daca o sa mergi mai mult in oras, si subturat o sa ai probleme, un filtru nou este destul de scump (1500-2000 euro). Masina pe care o arati tu are 180000km, din care nu stii exact cum s-a mers cu ea. Daca nu ma insel se poate verifica cu o diagnoza nivelul filtrului, cat este el de uzat. Optiuni sunt la modul ca se poate scoate filtrul de tot, si scoate si din ECU, dar procedura asta este ilegala din cate stiu. Poti la fel de bine sa il cureti chimic, sunt firme care se ocupa de treaba asta si o sa te coste undeva la 300 de lei. Nu stiu sa spun cat de eficienta e metoda asta. Totul depinde de ce ai de gand sa faci cu masina, mai mult oras, sau mai mult in afara orasului...

Am inteles , Multumesc mult .
Eu fac in jur de 15-20k km pe luna si majoritatea prin oras .
Nu m-ar avantaja acest motor sa inteleg


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Avatar utilizator
weeirrr
Mesaje: 89
Membru din: 12 Ian 2017, 10:59
Localitate: Brasov

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

14 Ian 2017, 11:51

Daca ar fi sa aleg eu pentru mine, nu mi-as lua diesel pentru oras. Mai departe ramane la latitudinea fiecaruia.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Seat Leon 1P 2011 1.4TSI
 
vmbobo88
Mesaje: 7
Membru din: 13 Ian 2017, 12:24

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

14 Ian 2017, 12:11

weeirrr scrie:
Daca ar fi sa aleg eu pentru mine, nu mi-as lua diesel pentru oras. Mai departe ramane la latitudinea fiecaruia.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Părerile sunt tot împărțite , de 2 luni ma chinui sa iau o masina si am tot fost influențat :)
Eu voiam sa aleg dintre Octavia , Golf si Leon..
Dar pana la urma am ales Leon ca e mai tinereasca ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Avatar utilizator
weeirrr
Mesaje: 89
Membru din: 12 Ian 2017, 10:59
Localitate: Brasov

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

14 Ian 2017, 13:17

Pai fiecare vorbeste din propriile experiente, sau ce vede in jur. Am un coleg de munca cu un merc c220 si a tot avut probleme cu filtrul vietii. "De ce nu intri boss?" "Stai ca regenereaza asta filtrul". Pana la urma l-a schimbat ca regenera foarte des si in cele mai nepotrivite momente. Si eu m-am tot *oit sa iau diesel dar m-am lasat pagubas, ca nu fac drumuri de asa natura incat sa fie rentabil.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Seat Leon 1P 2011 1.4TSI
 
vmbobo88
Mesaje: 7
Membru din: 13 Ian 2017, 12:24

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

14 Ian 2017, 14:04

weeirrr scrie:
Pai fiecare vorbeste din propriile experiente, sau ce vede in jur. Am un coleg de munca cu un merc c220 si a tot avut probleme cu filtrul vietii. "De ce nu intri boss?" "Stai ca regenereaza asta filtrul". Pana la urma l-a schimbat ca regenera foarte des si in cele mai nepotrivite momente. Si eu m-am tot *oit sa iau diesel dar m-am lasat pagubas, ca nu fac drumuri de asa natura incat sa fie rentabil.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Pai pe benzina ce motor ar fi cel mai fiabil ?



Sent from my iPhone using Tapatalk

 
Avatar utilizator
weeirrr
Mesaje: 89
Membru din: 12 Ian 2017, 10:59
Localitate: Brasov

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

14 Ian 2017, 14:06

Eu am luat pana la urma 1.4 tsi de 125 de cai si sunt foarte incantat deocamdata (am masina de 2 luni)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Seat Leon 1P 2011 1.4TSI
 
vmbobo88
Mesaje: 7
Membru din: 13 Ian 2017, 12:24

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

14 Ian 2017, 14:08

weeirrr scrie:
Eu am luat pana la urma 1.4 tsi de 125 de cai si sunt foarte incantat deocamdata (am masina de 2 luni)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Cat te-a ajuns ?
Ce consum ai , zi-mi ai mie mai multe detalii .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Avatar utilizator
weeirrr
Mesaje: 89
Membru din: 12 Ian 2017, 10:59
Localitate: Brasov

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

14 Ian 2017, 14:37

Pai am dat 8000 pe ea, e din 2011, 70k la bord. Deocamdata consumul e pe la 9,4 ca sunt inca incantat de plusul de putere si ii cam dau in goarna uneori si aiurea doar ca imi place cum intra turbina aia si ma da pe spate :))). Zici ca e prima masina, dar no, asa sunt baietii cu jucariile noi. Consumul e facut doar in oras, n-am apucat sa ies cu ea prea mult afara, ma gandesc ca dupa ce ma mai calmez cu talpa grea o sa se mai lase si consumul. Ca si dotari poti vedea masina in sectiunea dedicata, se numeste Leon 1.4 tsi cab.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Seat Leon 1P 2011 1.4TSI
 
vmbobo88
Mesaje: 7
Membru din: 13 Ian 2017, 12:24

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

14 Ian 2017, 14:39

weeirrr scrie:
Pai am dat 8000 pe ea, e din 2011, 70k la bord. Deocamdata consumul e pe la 9,4 ca sunt inca incantat de plusul de putere si ii cam dau in goarna uneori si aiurea doar ca imi place cum intra turbina aia si ma da pe spate :))). Zici ca e prima masina, dar no, asa sunt baietii cu jucariile noi. Consumul e facut doar in oras, n-am apucat sa ies cu ea prea mult afara, ma gandesc ca dupa ce ma mai calmez cu talpa grea o sa se mai lase si consumul. Ca si dotari poti vedea masina in sectiunea dedicata, se numeste Leon 1.4 tsi cab.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Pfff :) eu am bugetul de 5000-5500 , mai mult de un 2007 nu as putea sa iau .
Sa o stăpânești sanatos si sa nu ai probleme cu ea .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Avatar utilizator
weeirrr
Mesaje: 89
Membru din: 12 Ian 2017, 10:59
Localitate: Brasov

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

14 Ian 2017, 16:16

Mersi mult si spor la achizitie.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Seat Leon 1P 2011 1.4TSI
 
f1r3b4ll
Mesaje: 3
Membru din: 31 Oct 2016, 22:51

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

23 Ian 2017, 18:42

Salut, sunt si eu in cautarea unei masini si dispun de un buget de 5000E.
Cum vi se pare Leonul din anuntul asta?
https://www.olx.ro/oferta/seat-leon-200 ... 7Malk.html
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

23 Ian 2017, 19:27

MAsina pt. clienti pretentiosi :))))

Nu conteaza ce zice samsaru' ala acolo, daca iti place masina trebuie sa mergi sa o vezi. Verifica daca functioneaza toate chestiile pe la ea si fa o verificare completa. Daca totul e ok (sau aproape ok), revizie si schimb de distributie dupa ce o cumperi.

PS: Daca e cod motor BXE, folosirea unui ulei necorespunzator si neschimbat la intervalele recomandate duce la uzura prematura a axei cu came
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
f1r3b4ll
Mesaje: 3
Membru din: 31 Oct 2016, 22:51

Re: Sfaturi achizitie Leon 1P

23 Ian 2017, 19:52

Are cod motor BLS.
Cat despre cel care o vinde, stiu...am incercat pana acum sa-i evit insa nici la proprietar nu am gasit nimic interesant in 2 luni si ceva. :|
  • 1
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 41

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori