Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
ionutz.ro
Subiect Autor
Mesaje: 14
Membru din: 04 Ian 2011, 17:48
Localitate: alba iulia
Contact:

probleme cu vopseaua

12 Mar 2011, 11:32

Imagine

Imagine

Imagine
sal.poate ma puteti ajuta si pe mine cu o mica problema.mi-am lovit putin ibiza ,masca din fata si aripa dreapta .m-am dus la un tinichigiu auto sa-mi repare si sa-mi vopseasca piesele.dupa ca a rezolvat problema m-am trezit cu o alta nuanta de galben si in plus mi-a vopsit si usa dreapta dobitocul .nu stiu ce sa fac pentru ca am intrebat la mai multe vopsitori auto si toti mi-au spus ca e nu stiu ce culoare,la care nu se gaseste codul decat aia de la seat stiu.ajutati-ma va rog daca stie cineva vreo rezolvare findca nu as vopsi toata masina.eu m-am gandit la colantare findca costa mai putin.astept sugestii.ms am atasat niste poze
 
Avatar utilizator
MHL
Mihai
Mesaje: 705
Membru din: 26 Oct 2009, 15:58
Localitate: Craiova
Contact:

Re: probleme cu vopseaua

12 Mar 2011, 13:35

Codul culorii e trecut in portbagaj, ridici "capacul" sa ajungi la roata de rezerva si acolo trebuie sa fie o eticheta cu mai multe date ale masinii, inclusiv codul culorii. Eu am Cordoba si la mine acolo este trecut...la Ibiza ar trebui sa fie acelasi lucru... Bafta!
EX Seat Cordoba 1.4 16V 100CP
Red Emotion "Cupra look"
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=68&t=8192
Imagine
 
ionutz.ro
Subiect Autor
Mesaje: 14
Membru din: 04 Ian 2011, 17:48
Localitate: alba iulia
Contact:

Re: probleme cu vopseaua

14 Mar 2011, 17:04

sal.mersi pt ajutor dar din pacate la mine nu este acolo.am rascolit tot porbagajul dar nimic. :( .poate ma pot ajuta colegii care au ibiza.ms
 
Avatar utilizator
bebitz
Mesaje: 390
Membru din: 21 Sep 2008, 10:14
Localitate: Ploiesti

Re: probleme cu vopseaua

16 Mar 2011, 13:58

si eu am ibiza 6l,varianta cu facelift si codul e trecut sub roata de rezerva, cred ca a iesit o alta nuanta de galben deoarece culoarea originala s-a mai decolorat(ca sa spun asa)...vad ca ai ibiza fara facelift si dupa atatia ani culoarea s-a mai schimbat(de la soare,ploi acide, praf,etc);in concluzie chiar daca iti vopseste dupa culoarea de pe cod tot nu o sa fie la fel..salutari
White Ibiza ;1.2 70 cp
 
ionutz.ro
Subiect Autor
Mesaje: 14
Membru din: 04 Ian 2011, 17:48
Localitate: alba iulia
Contact:

Re: probleme cu vopseaua

16 Mar 2011, 17:58

ms pentru sfat.cred ca o sa o colantez tot galbena pentru ca ma costa 1000 ron si nu 3000 ron ca vopsitul si din cate am anteles ca firmele care colanteaza dau 5 ani garantie.ms sal
 
Avatar utilizator
Matrixu
Mesaje: 697
Membru din: 20 Feb 2008, 12:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: probleme cu vopseaua

16 Mar 2011, 20:41

Ca cineva care are un galben asemanator pot sa iti spun ca nu o sa mai iasa niciodata nuanta originala. Galbenul asta e foarte pacatos. Am vopsit diferite elemente cred ca de vreo 5 ori pana acum (din care spoilerul fata de vreo 2 ori si urmeaza a 3-a acum) si se vad diferentele.
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow
http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4
 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: probleme cu vopseaua

17 Mar 2011, 00:30

In primul rand, vopsirea nu se face dupa codul de culoare, se face dupa codul de vopsea! Mare atentie la confuzie ca e diferenta mare intre aceste coduri!
In al doilea rand, asa cum au spus si colegii de mai sus, galbenul este extrem de pretentios in general, datorita cromaticii dificile care este foarte sensibila la ultraviolete.
In al treilea rand, orice vopsitor mai priceput stie ca un cod de vopsea are cel putin 3 trepte de variatie de nuanta in sus (mai deschis) si inca pe atatea in jos (mai inchis).
Asadar, un vopsitor care vopseste exclusiv dupa codul de vopsea dupa parerea mea este un vopsitor PROST! Blotterele cromatice sunt special facute ca astfel de lucruri sa nu se intample si masina sa arate in mintile ei dupa o astfel de operatiune. Deci daca vopsitorul care ti-a facut masina nici macar nu a dat o plimbare in jurul ei cu blotterele in mana, trebuie tras la raspundere.
Sau poate ca asa stie el sa faca treaba, insa asa ceva e inadmisibil, indiferent cat de pretentioasa e culoarea, exista multe procedee prin care masina sa aiba aceeasi culoare peste tot, asa cum e normal!
Banuiesc ca stie toata lumea ce sunt blotterele de culoare, dar daca este nevoie voi explica intr-un post viitor.
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey

 
Avatar utilizator
Matrixu
Mesaje: 697
Membru din: 20 Feb 2008, 12:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: probleme cu vopseaua

17 Mar 2011, 10:40

Seat ofera 3 nuante pentru galben (cel putin al meu) luand in considerare deprecierea in timp si actiunea ultravioletelor asupra culorii. Dar nicioadata nu o sa iasa aceiasi nuanta. Chiar daca la soare pare in regula in anumite conditii o sa aobservi diferenta. Mai grav este faptul ca in timp culorile se diferentieaza si mai rau din cauza ultravioletelor. Eu am studiat problema si m-am resemnat. O sa ii explic asta celui care o sa cumpere masina (cand o sa o vand). Cine o cumpara trebuie sa stie la ce sa se astepte.
Optiunea ar fi de acoperire cu folie transparenta a masinii imediat dupa cumparare. In acest caz sansele sa ai culoarea (aproape) la fel cresc. Sa ai umbra vara acolo unde parchezi. Sunt multe chestii. Dar culorile deschise intotdeauna sunt pacatoase.
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow

http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4
 
ionutz.ro
Subiect Autor
Mesaje: 14
Membru din: 04 Ian 2011, 17:48
Localitate: alba iulia
Contact:

Re: probleme cu vopseaua

18 Mar 2011, 11:29

k ms dar ce parere aveti despre colantare?am inteles ca risc ca dupa cateva spalarii cu jetul exista posibilitatea sa se desfaca autocolantul.asa am auzit de la niste prietenii.poi eu mam gandit sa o colantez neagra dar cum sa procedeaza la balamale la usi?se vopsesc?Findca daca o fac neagra si va trebuii sa vopsesc balamalele.nu o sa se vada diferenta?nici asa nu ami place.poate stie cineva sa-mi explice si mie cum se procedeaza.ms mult .astept sugestii.sal
 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: probleme cu vopseaua

18 Mar 2011, 15:12

Din cate stiam, colantarea trebuie sa reziste in conditii de utilizare normala a masinii, cel putin un an, exceptand 2-3 corectii care apar in zonele mai dificile ale caroseriei, acolo unde unghiurile sunt ascutite. Dar aici te pot lamuri colegii care au facut astfel de operatiuni pe masinile lor. Eventual cu recomandari catre firmele care au realizat acest proces.
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey
 
ionutz.ro
Subiect Autor
Mesaje: 14
Membru din: 04 Ian 2011, 17:48
Localitate: alba iulia
Contact:

Re: probleme cu vopseaua

19 Mar 2011, 13:53

ms.o sa ancerc sa iau legatura cu o firma specializata in colantare .Am inteles ca este o firma din cluj care se ocupa cu asa ceva si am inteles ca sunt profesionisti.am sa revin cu problema rezolvata.sper.sal ms la toti pt sfaturi.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori