Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Johny84
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 18 Sep 2012, 19:50
Localitate: SIBIU

Probleme caseta directie

10 Oct 2012, 19:40

Salutare tuturor, :hi
de ceva timp ma confrunt cu o problema la caseta de directie, mai exact un semering crapat prin care se pierde ulei de servo.Momentan completez cu ulei in momentul in care simt ca se ''intareste'' volanul, insa ma cam ingrijoreaza faptul ca inainte am completat rar iar acum dupa un drum pana la Bucuresti si inapoi am pierdut lichidul. Cunosteti o firma capabila sa reconditioneze o caseta pentru un Seat Ibiza din 2007 1.4 tdi? sau... Are cineva gata reconditionate de vanzare ?
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Probleme caseta directie

11 Oct 2012, 09:24

la magazinele de piese auto,de obicei iti aduc caseta de directie,reconditionata,si o dai pe a ta la schimb.pretul este destul de mic,in comparatie cu cat ar costa una noua.
nu stiu sa iti spun pt masinile din grupul VAG,insa iti dau un exemplu:pt o corsa c,caseta noua era 1500 de lei.una reconditionata,cu cea de pe masina la schimb a fost 500 de lei,cu garantie 2 ani.manopera,cu toate ca nu e relevanta in discutia noastra,a fost 150 de lei.
mai poti cauta pe la dezmembrari,ai sanse sa gasesti,insa nu ai de unde sa stii cat e de uzata.
decizia iti apartine.
multa bafta. :hi
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme caseta directie

11 Oct 2012, 16:27

recomand si eu dupa o recomandare....exista unii prin targoviste,dau si garantie.....trami.ro este site-ul.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
cornelius
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme caseta directie

11 Oct 2012, 19:58

Cei de la TRAMI sunt foarte buni in reconditionat casete de directie pentru BMW, insa grupul VAG nu e tocmai domeniul lor forte.
Am vorbit si eu cu e,i cand am avut prima oara probleme cu caseta, reconditionarea este 900-1.000lei, apoi mai este manopera de demontat/montat si geometria rotilor.
Pentru reconditionare, trebuie mers la Targoviste fiindca lucrarea se face la fata locului pe caseta clientului. Garantia e de 6 luni.
Dupa multe calcule matematice am ales caseta noua, ma rog improriu spus noua, fiindca si cea furnizata de TRW este tot reconditionata dar la fabrica lor.
Dupa montarea celei noi, caseta defecta trebuie data la schimb pentru a primi garantia perceputa la cumpararea casetei.

Hotarastete repede ce vrei sa faci, fiindca nu e tocmai in regula sa mergi pana se intareste volanul. Asta inseamna ca pierderea de lichid servo e mare si risti sa nenorocesti si pompa servo, care fiind electrica isi face ungerea cu lichidul servo.
:hi
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
Johny84
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 18 Sep 2012, 19:50
Localitate: SIBIU

Re: Probleme caseta directie

13 Oct 2012, 14:37

va multumesc tuturor. :wink:
 
ionutdoc
Mesaje: 37
Membru din: 26 Aug 2010, 19:17
Localitate: IS

Re: Probleme caseta directie

18 Oct 2012, 16:37

Eu mi-am reconditionat caseta si m-a tinut fix...un an. Poate ai mai mult succes
1.4 TDI, 59Kw, 2007
 
ALIN DURLA
Mesaje: 4
Membru din: 02 Noi 2012, 13:58
Contact:

Re: Probleme caseta directie

02 Noi 2012, 15:19

cred ca e o problema generala.si eu am probleme la un seat ibiza 14 16 v si completez mereu lichid

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori