Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
armani07
Subiect Autor
Mesaje: 59
Membru din: 28 Iun 2010, 09:54
Contact:

VOLANTA+KIT AMBREIAJ

17 Apr 2012, 23:51

Buna ziua tuturor forumistilor! Am tot cautat pe site cum se manifesteaza o volanta stricata dar inca nu am aflat...

Sa va spun povestea mea... Masina a mers bine o perioada, apoi a inceput sa nu mai "traga", prin urmare am crezut ca a murit discul de ambreiaj.

Am fost la service, si am schimbat discul, dar doar discul fara nimic altceva (placa presiune,volanta,etc...). Dupa inca aprox 10.000(max) deja a inceput sa ma lase iar ambreiajul. Tipul de la service cand mi-a dat jos vechiul ambreiaj mi-a zis ca era plin de vasilina/unsoare... E posibil sa fie altceva stricat si de aceea s-a stricat si discul iarasi? Ar trebui sa schimb disc+placa presiune, sau si volanta? Nu am trepidatii foarte mari pt o ibiza, adica mi se pare ca merge bine masina, singura problema e ca dupa ce accelerez, cand o las pe relante se aude un "rontait metalic" care dispare atunci cand accelerez sau pun piciorul pe ambreiaj. In plus cand revin la relante imi ramane si usor turata-aprox 1000.

Cam ce credeti ca ar putea fi? Ce credeti ca ar fi bine sa schimb? Cum se manifesta o volanta stricata? Din ce cauza s-a stricat atat de repede discul?

Multumesc mult!
Seat IBIZA, 2006,BNM, 1.4.TDI
 
Avatar utilizator
Geo_DMG
Mesaje: 817
Membru din: 15 Dec 2011, 21:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: VOLANTA+KIT AMBREIAJ

18 Apr 2012, 00:06

sper sa nu vorbesc prostii, dar din ce stiu ambreiajul se schimba impreuna cu volanta, pt ca daca schimbi doar ambreiajul, pe urma se strica volanta si invers...dar asteapta si pareri avizate de la colegii de pe forum sau mai bine mergi la o reprezentanta sau un service autorizat, care sa-ti dea un raspuns sigur si sa-ti ofere garantie pt lucrarea facuta. bafta!
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]
_______________________________
Ex Vw Golf V 2.0 TDI SportLine [BKD]

viewtopic.php?t=11603
 
armani07
Subiect Autor
Mesaje: 59
Membru din: 28 Iun 2010, 09:54
Contact:

Re: VOLANTA+KIT AMBREIAJ

01 Mai 2012, 11:16

Problema e ca ar trebui sa comand inainte volanta... eu nu sunt in tara, si in momentul in care ajung acasa, timpul meu e destul de limitat si as fi vrut sa am totul pregatit.... si sunt in dubii daca trebuie schimbata si volanta sau nu
Seat IBIZA, 2006,BNM, 1.4.TDI
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: VOLANTA+KIT AMBREIAJ

01 Mai 2012, 12:08

Sfatul meu este sa schimbi tot kitul: ambreiaj, volanta si rulment de presiune...daca tot te apuci.
 
Avatar utilizator
Ulise
Mesaje: 18
Membru din: 04 Feb 2012, 21:38
Localitate: Maramures

Re: VOLANTA+KIT AMBREIAJ

18 Iul 2012, 20:38

Salut !
Ma poate sfatuii cineva cum as putea sa reglez corect ambreajul ? De citeva zile am schimbat kitul de ambreaj ,disc ,placa de presiune ,rulment . Am reglat piulita de pe cablu sa simnt ca ,, prinde "pedala la 3-4 cm de podea , e OK la demaraj ,dar daca las masina in viteza (motorul oprit ) si o inping ,,scapa" cativa cm. Sa fie reglajul incorect ? Ar trebuii sa masor cursa cablului de ambreaj cat intra in mansonul de protectie si in functie de ea sa strang sau sa destrang piulita de reglare (cati milimetri are cursa corecta? ).Pedala are un pic de joc pe axul pe care e montata si nu cred ca as putea sa reglez cursa corecta dupa pedala.
Multumesc . :hi
SEAT IBIZA 1,2i CLX 71CP PURSANGE 1992 :lol:
Blanco Alpino

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori