Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Strafe
Subiect Autor
Mesaje: 219
Membru din: 05 Sep 2008, 21:01
Localitate: Constanta
Contact:

Black Ibiza

07 Noi 2008, 10:10

Salut!

De 2 luni sunt fericitul posesor al unui Seat Ibiza varianta Exclusive motorizarea 1.2 12V.
Dotarile banuiesc ca le stiti cu totii, singura 'extraoptiune' pe care am ales-o a fost culoarea neagra.

Ce pot sa zic dupa 2 luni ? Am facut doar 1300 km (nu prea merg decat la serviciu, la prietena mea si la cumparaturi), dar masina imi place la nebunie. Alte optiuni in aceeasi bani nu aveau nici pe departe aceleasi dotari, deci cred ca in bugetul de 11 mii de euro am facut alegerea cea mai buna.

Singurul lucru pe care il regret este faptul ca am luat motorul asta (care mi se pare cam zgomotos, dar este inca in rodaj ce-i drept; fiind in 3 cilindrii, sunetul iti da impresia ca e de jucarie, poate o fi doar parerea mea), dar pentru 1.4 as fi asteptat o luna sa vina masina. Si deja a fost un efort mult prea mare doar asa, dar apoi sa fii fost mai scumpa cu vreo cateva sute bune de euro ? :)

Prima modificare a fost adaugarea unui subwoofer si a unei statii, amandoua marca JBL, operatiune executata la Mermin (pentru cei care sunt din Constanta). Un pic cam scumpa manopera, dar au lucrat bine. Sincer sa fiu, acum realizez ca era de ajuns sistemul audio din fabrica (cele 4 boxe rotunde + 2 tweetere), dar kit-ul mi-a fost facut cadou si am zis hai fie :)

Momentan, lucrurile la care lucrez sunt:
- sa imi pun o cotiera; la Dona este cam scumpa cotiera (plus manopera), dar ma gandesc sa strang bani si sa-mi pun una de fabrica pentru ca din cate am inteles se monteaza pe sina scaunului si nu se gaureste masina.
- sa imi pun o instalatie xenon; vad perfect cu halogenele de acum, dar parca ar fi frumoasa o lumina albastra. Din pacate inca n-am gasit nimic 'de firma', toate sunt chinezarii si mi-e cam frica sa nu imi afecteze sistemul electric.
- prietena mea are senzori de parcare pe spate, chiar mi s-au parut utili, dar inca ma mai gandesc daca se merita deranjul sau nu (ma deranjeaza faptul ca trebuie desfacuta cutia pentru a lega de pinionul de marsarier, precum si faptul ca se gaureste bara)
- sa transform cheia in briceag (mi se pare cam incomoda), dar din cate am citit nu prea se poate.

Daca cineva are vreo sugestie la ceea ce am zis eu mai sus, e binevenita ! :)

Si acum, cateva poze:
In ziua cand am luat-o:
ImagineImagine

Cand au venit numerele (leasing):
ImagineImagine

Sistemul audio:
ImagineImagine
Ultima oară modificat 07 Noi 2008, 10:19 de către Strafe, modificat 1 dată în total.
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

07 Noi 2008, 10:15

bine ai venit pe forum!
vorbeste cu Cornelius pt cotiera ...
daca o sa cauti pe forum ... s-a discutat de senzori si sunt sigur ca o sa gasesti ceva util!
Xenoane aftermarket ... sunt toate chinezatii ... asa ca ... toate sunt la fel!

Multa bafta!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

07 Noi 2008, 10:22

Saluti.
Bine ai venit. :D
Sa o alergi cu placere si fara probleme.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
zeusik
Nashul
Mesaje: 2336
Membru din: 29 Oct 2008, 10:20
Localitate: Bucuresti

07 Noi 2008, 10:27

Bine ai venit in club.Sa o stapanesti santos si la cati mai multi km fara probleme! :D
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

07 Noi 2008, 10:40

BIne ai venit printre noi. Sa te bucuri de masina.
 
Avatar utilizator
Strafe
Subiect Autor
Mesaje: 219
Membru din: 05 Sep 2008, 21:01
Localitate: Constanta
Contact:

07 Noi 2008, 10:44

Multumesc tuturor pentru urari!
Despre cotierele lui Cornelius am mai citit, singurul impediment este faptul ca trebuie sa dau gaurile acelea, in schimb pretul si calitatea par ok. Ma mai gandesc, oricum momentan nu am bani de investitii, mai ales ca vin si sarbatorile, deci nu-i graba :)
 
eddy_wtx
LowRider
Mesaje: 4333
Membru din: 14 Mai 2008, 10:00
Localitate: Timisoara
Contact:

07 Noi 2008, 10:47

Bine ai venit in club! :D

 
Remus
Membru Fondator
Mesaje: 4027
Membru din: 27 Noi 2007, 17:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

07 Noi 2008, 11:19

Bine ai venit si felicitari pentru alegere !
Mercedes Benz A-Class 180 - 2015
Land Rover Freelander 2 /2.2/ 160cp
Ex ; Seat Leon 1.6 102 cp

Despre mine....urasc regulile altora, ador regulile mele...
http://clubseat.hi5.com
http://www.youtube.com/ClubSeatRomania
http://twitter.com/ClubSeatRomania
http://www.facebook.com/pages/Clubseateu-Romania/108874261828
 
Avatar utilizator
Stefan
Mesaje: 385
Membru din: 06 Iul 2008, 13:32
Localitate: Craiova

07 Noi 2008, 12:19

Ii sta foarte bine neagra...Sa o stapanesti sanatos...Ideea e ca si eu am motor pe a mea 1.2 si mi se pare cateodata ca parca e electrica asa face zgomot....sau mai bine si mi se parea...deoarece acest "handicap" i l-am acoperit cu zgomotul foarte foarte gros al tobei de inox...
 
B22VXX
Mesaje: 210
Membru din: 23 Sep 2008, 13:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

07 Noi 2008, 12:24

Salut, bine ai venit in club :salute: !
In legatura cu montarea senzorilor de parcare, nu este necesar sa se umble in cutia de viteze ! Alimentara senzorilor se poate face foarte usor din soclul becului de mers innapoi fara a afecta in vreun fel garantia pe partea electrica . Succes la modificari sa auzim de bine ! :wink:
 
Avatar utilizator
Strafe
Subiect Autor
Mesaje: 219
Membru din: 05 Sep 2008, 21:01
Localitate: Constanta
Contact:

07 Noi 2008, 12:39

@B22VXX
Dar oricum bara tot ar trebui sa fie gaurita. Oricum, senzorii sunt pe ultimul loc in lista mea, daca o sa ma hotarasc vreodata.

@Stefan
Desi mi-ar placea mult cum ar arata cu o astfel de toba:
ImagineImagine
nu cred ca as rezista sunetului care s-ar propaga in masina.

@Toti ceilalti
Multumesc in continuare de urari :)
 
Krondet
Mesaje: 821
Membru din: 19 Oct 2008, 19:28
Localitate: Galati

07 Noi 2008, 14:01

Black magic...strafe :lol:
la 3-4 mii turatii, nici nu mai ai nevoie de toba sport...motorul oricum suna ca atare.
la folie intunecata, te-ai gandit?
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.
 
Avatar utilizator
Strafe
Subiect Autor
Mesaje: 219
Membru din: 05 Sep 2008, 21:01
Localitate: Constanta
Contact:

07 Noi 2008, 14:17

E frumoasa neagra, dar e si un chin sa o tii curata. Adica eu unul m-am lasat pagubas, momentan e nespalata de vreo 2 saptamani :)

Ideea tobei era pentru aspect, dar cum am zis, nu suport galagia facuta. Am vazut un Seat in Constanta cu 2 tobe cum vreau eu si mi-a spart timpanele. Nu mersi ! :)

M-am gandit la folie si sunt sigur ca ar arata bine, dar inca am retineri. Stiu ca trebuie date fetele de usi jos pentru a pune folia pe toata portiunea geamului. Am un prieten cu Volkswagen Polo care si-a pus folii autorizate si a trecut prin asta :)
 
Avatar utilizator
bedazzledhouse
Constanta RDZ
Mesaje: 521
Membru din: 26 Mar 2008, 14:56
Localitate: Constanta
Contact:

07 Noi 2008, 14:27

Bine ai venit printre noi. sa ai grija de ea si te asteptam la intalniri :)
Seat Leon 1M 2002, 1,6 105 cp. CT 11 RDZ

You should never underestimate the predictability of stupidity.

Imagine
 
bogy
K.I.D
Mesaje: 5496
Membru din: 20 Iun 2008, 19:41
Localitate: Londra/Bucuresti

07 Noi 2008, 14:31

Bine ai venit, foarte frumoasa masinuta ;) multi km fara probleme!
Jegu: Black Leon 1P Sport-Up 2.0 TDI
If you have everything under control, you're driving too slow. Pickup speed!
(ex)Motan | (ex)16 Valve

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori