Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: B 186 AKL

20 Iul 2015, 17:23

pe ibize, merg jante de la 14 la 18.....dar omologate pt diferite modele sunt pana pe 17.
pt 16, dimensiunea standard este 205 45 16. pe 17, 205 40 17.

nu prea iti recomand ta tecnix daca folosesti masina zi de zi, este destul de rigida, si s-ar putea sa scartaie...bata.
am avut asa ceva, si dupa doi sau 3 ani am dat-o jos....se inmuiase, si scartaia, plus ca dupa un anumit timp, nu vei mai putea sa reglezi pe inaltime suspensia.
de cealalta, nu stiu, dar vazand numele bilstein.....parca imi inspira incredere.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
ionutblv
BLV SCENTS
Mesaje: 4324
Membru din: 02 Iun 2009, 11:54
Localitate: iasi

Re: B 186 AKL

20 Iul 2015, 17:29

 
Avatar utilizator
sergiu17
Mesaje: 103
Membru din: 15 Aug 2012, 15:48

Re: B 186 AKL

22 Iul 2015, 12:53

Salut, ai facut montajele pieselor de mai sus?

Cum se manifesta rulmentul de la ambreiaj? Ai zic ca "a inceput sa comenteze" si am si eu o banuiala la mine.
 
akula
Subiect Autor
Mesaje: 39
Membru din: 09 Iul 2013, 10:53
Localitate: Colentina, Bucuresti
Contact:

Re: B 186 AKL

23 Iul 2015, 16:03

iAmRuSu scrie:
Salut,
Interesanta prelungirea aia ?
Ai mai multe poze / detalii .


Salut,
Fac diseara mai multe poze. Am achizitionat-o de la un coleg de aici de pe forum impreuna cu pragurile :p O poza cum se asezau prelungirea si pragurile pe masina lui se poate vedea mai jos:
Imagine

Bamse scrie:
pe ibize, merg jante de la 14 la 18.....dar omologate pt diferite modele sunt pana pe 17.
pt 16, dimensiunea standard este 205 45 16. pe 17, 205 40 17.

nu prea iti recomand ta tecnix daca folosesti masina zi de zi, este destul de rigida, si s-ar putea sa scartaie...bata.
am avut asa ceva, si dupa doi sau 3 ani am dat-o jos....se inmuiase, si scartaia, plus ca dupa un anumit timp, nu vei mai putea sa reglezi pe inaltime suspensia.
de cealalta, nu stiu, dar vazand numele bilstein.....parca imi inspira incredere.


Masina o folosesc zilnic. De Bilstein am tot citit pe net dar parerile mereu sunt impartite. Cred ca o sa tin cont de acest aspect. Nu stiu ce sa zic legat de jante. Din ce am inteles daca vor fi 17'' cu 205 40 confortul scade simtitor.

ionutblv scrie:


Momentan nu m-am decis ce dimensiuni sa aibe jantele dar multumesc pentru sugestie. Nu o sa am probleme pe Ibiza cu 7J?

sergiu17 scrie:
Salut, ai facut montajele pieselor de mai sus?

Cum se manifesta rulmentul de la ambreiaj? Ai zic ca "a inceput sa comenteze" si am si eu o banuiala la mine.


Nu am facut inca montajul, cel putin partea mecanica vreau sa o montez toata odata inclusiv suspensia pe care sper sa o cumpar in maxim 2 saptamani :d
Rulmentul de la ambreiaj, are un sunet gen țấrâit, sunet care dispare atunci cand apas putin pedala.
Imagine
 
Avatar utilizator
sergiu17
Mesaje: 103
Membru din: 15 Aug 2012, 15:48

Re: B 186 AKL

10 Aug 2015, 21:55

"Rulmentul de la ambreiaj, are un sunet gen țấrâit, sunet care dispare atunci cand apas putin pedala."

Cam asa: https://www.youtube.com/watch?v=AtgJ6hvdSQM ?
 
akula
Subiect Autor
Mesaje: 39
Membru din: 09 Iul 2013, 10:53
Localitate: Colentina, Bucuresti
Contact:

Re: B 186 AKL

27 Aug 2015, 13:50

Salut,

Scuze de raspunsul intarziat nu vin notificarile pe e-mail atunci cand cineva raspunde aici. Da, cam asa se aude. Mentionez ca la rece sunetul este mai accentuat.
Imagine
 
akula
Subiect Autor
Mesaje: 39
Membru din: 09 Iul 2013, 10:53
Localitate: Colentina, Bucuresti
Contact:

Re: B 186 AKL

13 Iun 2017, 10:01

Salut tuturor,

Dupa o pauza de aproape 2 ani de intretinut la masina, si bineinteles cateva peripetii (mici accidente stupide), am decis sa o fac frumoasa asa cum imi doream de mult.

Astfel:
- Inainte sa o bag la vopsit am apucat sa ii schimb urmatoarele:
- Radiator / Faruri / Bobine / Aripi / Catalizator
Imagine / Imagine / Imagine

Imagine / Imagine / Imagine / Imagine

Masina inainte de vopsit

Imagine / Imagine / Imagine
Imagine / Imagine / Imagine

Masina intrata la vopsit

Imagine / Imagine / Imagine / Imagine / Imagine.Imagine / Imagine / Imagine

Cum bara pe spate era sparta, am luat alta AM dar model 2007 (mi-o doream de mult) :D

Imagine

Odata cu vopsitul am decis sa montez si pragurile si prelungirea fata care le achizitionasem acum 2 ani cred.

Imagine / Imagine

Apoi...am zis sa iau si suspensia daca tot o fac, sa o fac cum trebuie.

Imagine / Imagine / Imagine

Si cum discurile erau duse am decis sa schimb toata frana (discuri / placute / etrieri / tamburi / accesorii tamburi / saboti)..tamburii si etrierii le-am lasat si pe ele la vopsit.

Imagine / Imagine

Masina a intrat la vopsit pe 17 mai si mi-a promis ca pe 15 luna asta (in doua zile) o primesc inapoi..a trebuit sa ii schimb si tragger-ul (era spart), un suport de bara si cica a indreptat si un cap de lonjeron....intre timp am comandat jantele, azi au sosit :D ( 5x100 / et 38 / R16) hihihi :D

Imagine

Si sper ca cel tarziu vineri sa apara si caucicurile, am luat Dunlop 205 x 45 x R16 :D

Dupa....nu ramane decat interiorul, am luat tapiteria, sper sa gasesc un tapiter bun. Nu puteam sa o las asa, anul trecut am tot transportat diverse cu ea si tapiteria s-a murdarit grav, chiar este rupta in anumite zone.

Imagine

Intre timp, astept bandourile de la Metrotehnica, si trebuie sa caut o toba sport, nu ceva sa iasa in evidenta prin sunet, ceva light, simplu.

Dupa ce fac tapiteria sper eu sa reusesc sa reconditionez si plasticul de la interior, fetele de usi plus plansa de bord, sunt zgariate, deteriorate si daca reusesc sa fac rost de niste banuti poate inlocuiesc si stopurile, mi-au ramas ochii la astea.

Dar pana atunci, sa ne auzim cu bine :)
Imagine

 
Marian_x
Mesaje: 56
Membru din: 11 Noi 2009, 22:38
Localitate: Bucuresti

Re: B 186 AKL

13 Iun 2017, 23:16

Oho, ai investit ceva in masina, cred ca i-ai dublat sau triplat valoarea, desi la vanzare nu iti vei recupera investitia.
Mult succes cu proiectul, asteptam rezultatul final.

Trimis de pe al meu HUAWEI NXT-L29 folosind Tapatalk
 
akula
Subiect Autor
Mesaje: 39
Membru din: 09 Iul 2013, 10:53
Localitate: Colentina, Bucuresti
Contact:

Re: B 186 AKL

14 Iun 2017, 13:59

Azi am fost sa o vad :D ...luni sau marti o primesc :glasses

Imagine / Imagine / Imagine / Imagine / Imagine / Imagine
Imagine
 
akula
Subiect Autor
Mesaje: 39
Membru din: 09 Iul 2013, 10:53
Localitate: Colentina, Bucuresti
Contact:

Re: B 186 AKL

20 Iun 2017, 17:26

In sfarsit :yah
Imagine / Imagine / Imagine / Imagine / Imagine
Imagine
 
akula
Subiect Autor
Mesaje: 39
Membru din: 09 Iul 2013, 10:53
Localitate: Colentina, Bucuresti
Contact:

Re: B 186 AKL

30 Iun 2017, 07:03

Si jantele :d
Imagine
Imagine
 
abude
Mesaje: 13
Membru din: 19 Ian 2016, 14:33

Re: B 186 AKL

14 Aug 2017, 12:45

Salut , frumoase modificari , de unde ai luat prelungirea si pragurile ? Si daca nu te deranjeaza la ce pret ? Mersi frumos si felicitari pentru modificari
,,printesa mea"
Imagine
 
akula
Subiect Autor
Mesaje: 39
Membru din: 09 Iul 2013, 10:53
Localitate: Colentina, Bucuresti
Contact:

Re: B 186 AKL

14 Aug 2017, 13:45

Salut, multumesc.
Pragurile si prelungirea le-am luat de la un coleg de pe forum in urma cu ceva ani si din ce retin 600 RON am platit pentru ele.
Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori